Spanguolės, šilauogės kaip vitaminų šaltiniai?
Vasarą ir rudenį gamta mus džiugina natūralių vitaminų gausa: šviežios daržovės ir vaisiai, grybai ir įvairios uogos padeda mūsų organizmui atgauti per žiemą prarastas jėgas. Spanguolės ir šilauogės kaip vitaminų šaltiniai padeda sustiprinti imuninę sistemą, suteikia daug vertingų vitaminų ir mineralinių medžiagų.
Šilauogių derlius prasideda vasaros viduryje. Jos dažnai vadinamos akių uogomis, nes jose esantys vitaminai padeda stiprinti regėjimą, taip pat uogos padeda gerinti atmintį. Šilauogės kaip vitaminų šaltinis (jose yra vitaminų A, E bei C) saugo organizmą nuo vėžinių susirgimų, padeda gerinti organizmo veiklą, jį valo ir stiprina. Kadangi stiprus organizmas ypač svarbus laikantis dietų ar turint kokių sutrikimų, šilauogės rekomenduojamos žmonėms turintiems viršsvorio problemų.
Norint pajusti šilauogių teikiamą naudą organizmui užtenka suvalgyti jų vos pusę stiklinės kiekvieną dieną. Šias uogas galima valgyti tiek šviežias, tiek ir su maistu, jos tinkamos pusryčiams su jogurtu arba paskaninti salotas. Taip pat kepant pyragą šios uogos ne tik suteiks subtilaus skonio, bet ir pagrąžins natūraliai jį nudažydamos.
Šilauogės dažniausiai gerai pažįstamos kaip sode auginamos uogos, nes jas lengva prižiūrėti, o jų krūmai puošia sodą tiek žiemą, tiek vasarą. Žiemos metu jos išsiskiria savo raudonomis šakomis, o vasarą pasipuošia baltais žiedais, iš kurių vėliau išauga mėlynos, savo išvaizda į mėlynes panašios uogos. Jei augdamos gauna pakankamai saulės ir šilumos, uogos prisirpsta didelės, sultingos ir pakankamai saldžios. Nors saldumas susimaišo su jose esančia rūgštimi, taip išgaunant labai įdomu skonį.
Apie spanguolių vertę Lietuvoje žinoma jau labai seniai. Liaudies medicinoje spanguolės kaip vitaminų šaltinis buvo ir yra plačiai naudojamas bei vertinamas. Spanguolės mėgstamos žmonių ne vien dėl naudingų savo savybių, bet ir dėl jų tvirtumo. Jas rinkti yra gana lengva, nes tai didelės ir švarios uogos. Kitas uogas renkant jos susitrina, išsitepa rankos ir drabužiai, tuo tarpu renkant spanguoles vienintelis pavojus yra sušlapti, nes jos auga raistuose.
Spanguolėse yra dauguma B grupės vitaminų, C ir P vitaminai, taip pat jose gausu mineralinių medžiagų. Šios uogos tinkamos įvairaus amžiaus žmonėms, vaikams stiprina imuninę sistemą, gerina kraujotaką, dėl to skatina energingumą, vyresniems žmonėms padeda pasveikti sergant įvairiomis ligomis, skatina šlapimą, tačiau skirtingai nei paprastas vitaminas C su šlapimu nepašalinamas kalis, kuris yra labai reikalingas kraujagyslėms. Taip pat spanguolių vartojimas stabdo akmenų susidarymą, mažina vėžio tikimybę. Spanguoles patartina valgyti kaip ir visas uogas šviežias. Pririnkus jas galima pakankamai ilgai laikyti vėsioje vietoje ir joms nieko neatsitiks. Taip pat jas galima tiesiog sutrinti ir užšaldyti, taip jos beveik nepraras naudingų vitaminų. Spanguolės padeda dantų stiprinimui, saugo nuo ėduonies ir dantenų ligų. Sąrašas kuo naudingos gali būti spanguolės atrodo begalinis, todėl kiekvienas turintis galimybę jų prisirinkti turėtų naudotis proga ir pasiimti dalelę sveikatos iš gamtos.
Spanguoles galima naudoti pyraguose, kompotuose. Su jomis verdami kisieliai, saldžios sriubos. Sutrintos spanguolės puikiai tinka prie mėsos kaip padažas (jei radote receptą su bruknėmis jas drąsiai galite keisti spanguolėmis), o spanguolių sultys bus puikus jėgų šaltinis kiekvieną dieną. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad šios uogos yra rūgščios, todėl jas valgyti reiktų saikingai ir esant jautriam skrandžiui pasisaugoti.
Miškuose auga daug įvairių uogų, tačiau dažnai net nesusimąstoma, kokia didelė gali būti jų verte. Kodėl gi nepasinaudojus proga ir nepasidomėjus uogų teikiama nauda mūsų sveikatai? Spanguolės ir šilauogės gali paįvairinti mūsų maisto racioną, tuo pačiu suteikdamos organizmui trūkstamų vitaminų, o kitos uogos suteiks naudos kitose srityse, tad sezono metu būtinai reikia apsilankyti miškuose ar raistuose, kur auga vitaminai.
Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.
Komentarai:
Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!Komentuoti: