Kaip sumažinti spaudimą, pulsą?

Grupė: SVEIKATA

Žmogaus svarbiausias organas yra širdis. Galima prisitaikyti ir gyventi be kojų ar rankų, tačiau be širdies gyvenimas neįmanomas. Širdis – tai raumuo, kuris varinėja kraują kraujagyslėmis po visą kūną, ji dirba visą parą nesustojant. Todėl reikia stengtis tai suprasti ir širdį saugoti, kad ji plaktų kuo ilgiau ir geriau, nereiktų bereikalingai apsunkinti širdies darbo. Pažangi medicina esant būtinybei gali reguliuoti širdies darbą, padėti jai, tačiau širdis turi būti gyva.

Matuojant spaudimą arba pulsą galima nustatyti kiek įtemtai dirba širdis, spaudimas yra kiek stabilesnis už pulsą. Pakilęs ar nukritęs spaudimas parodo problemą, žmogus gali būti pervargęs, patiriantis stresą arba tai gali reikšti širdies ligas. Pulsas per dieną pakilti ar nukristi gali net kelis kartus, užtenka gauti kiek daugiau fizinio krūvio ir jau pulsas padidėja. Esant nuolat padidėjusiam spaudimui būtina ieškoti to priežasčių, galbūt net eiti pasitikrinti pas gydytoją, kad patartų kaip sumažinti spaudimą.

Padidėjusio spaudimo priežastys gali būti labai įvairios. Normaliu spaudimu laikoma 120/80, vyresniems žmonėms norma šiek tiek didesnė ir siekia 140/90. Padidėjus spaudimui ne visada jaučiamas koks nors savijautos pablogėjimas, tačiau jei jaučiama tai gali būti galvos svaigimas ar skausmas, šlapime atsirasti šiek tiek kraujo, bendras silpnumas. Esant silpnoms kraujagyslėms gali trūkti kapiliarai, atsirasti kraujosruvos akyse.

Kaip sumažinti spaudimą namuose galima rasti daug variantų, tačiau reiktų žinoti priežastis dėl ko jis pakilo. Jei tai dėl nuovargio, tokiu atveju reiktų pailsėti. Tačiau gali būti ir sunkiau pašalinama priežastis – tai viršsvoris. Kiekvienas žmogus turėtų stengtis gyventi sveikai – daug judėti, sveikai valgyti, būti kuo daugiau gryname ore. Tačiau įtemtas gyvenimo tempas neretai pareguliuoja mūsų planus taip, kad nepavyksta išvengti streso. Tokiu atveju reiktų vengti kaloringo, sūraus ir riebaus maisto, stengtis normaliai išsimiegoti. Taip pat rekomenduojama nepiktnaudžiauti kava ar stipria arbata. Stengtis kuo daugiau valgyti žalumynų, jie padeda valyti organizmą ir taip nėra apsunkinamas širdies darbas.

Širdies bei kraujagyslių darbą gali palengvinti raminančios žolelių arbatos, tokios kaip gudobelių, ginkmedžių ar takažolių. Taip pat reiktų stengtis mėsą pakeisti žuvimi ar jūros gėrybėmis, o į dienos maisto racioną įtraukti kuo daugiau įvairių grūdų. Gydytojo paskirtus vaistus spaudimo mažinimui svarbu gerti reguliariai, tiksliai pagal gydytojo rekomendacijas, nes šie vaistai yra dažniausiai gana stiprūs ir neteisingai juos vartojant galima pakenkti kietiems organams, gali išsivystyti alerginė reakcija.

Rūkymas ar alkoholio vartojimas taip pat didina spaudimą, todėl esant širdies ligoms rekomenduojama atsisakyti žalingų įpročių. Taip pat neretai padidėjusiu spaudimu skundžiasi daug keliaujantys žmonės, klimato ir laiko skirtumai neleidžia sureguliuoti normalaus širdies darbo, todėl jei blogai jaučiatės kelionių metu reiktų pasitarti su gydytoju, ieškoti padėti galinčių vaistų ar šiek tiek koreguoti įprastus kelionių planus.

Neturint galimybės pasimatuoti spaudimo galima pamatuoti pulsą, jis užčiuopiamas tiesiog rankomis. Pulsas parodo širdies ritmą, tačiau greitas pulsas ne visada reiškia širdies sutrikimus. Pulsas greitai padažnėja susinervinus, atsiradus baimei ar stresui. Taip pat gali būti padidėjęs po sporto veiklos. Toks pulso pagreitėjimas yra normalus, tačiau reiktų stebėti, kad jis būtų normos ribose esant ramybės būsenoje. Pulsą patogiausia matuoti ant riešo arba kaklo. Suaugusio žmogaus pulsas turėtų būti 60-100 tvinksėjimų per minutę.

Vienas pagrindinių būdų kaip sumažinti pulsą yra nusiraminimas. Tą galima padaryti kelis kartus giliai įkvepiant ir pasėdint ramiai. Jei greitas pulsas laikosi nuolat tai gali reikšti širdies darbo sutrikimus. Šiek tiek greitesnis pulsas gali būti pas nėščias moteris, o profesionalių sportininkų pulsas ramybėje gali būti kiek lėtesnis. Taip prisitaiko organizmas, kad širdžiai būtų lengviau varinėti kraują. Esant nuolat pagreitėjusiam pulsui gydytojai skiria raminamuosius vaistus, kurie padeda pailsėti ir nusiraminti. Kaip ir spaudimo mažinimui, taip ir pulso lėtinimui padeda gudobelių vaistažolės.

Turint sveikatos problemų nuolat patartina tikrinti spaudimą, jei spaudimas ir pulsas bus geras, sumažės infarkto, insulto ir kitų širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Žinant kaip sumažinti spaudimą, pulsą ir neleidžiant viršyti normos, pagerės gyvenimo kokybė, jausitės energingesni ir laimingesni, o Jūsų širdis dirbs normaliai ir nebus apsunkinama.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Deividas2022-01-12, 17:54 Sveiki, ar normalu kad pulsas 70 ramybės būsenoje, o pavaiksciojus būna iki 110?prisedus vėl atsistato labai greitai. Man 29metai.aciu.
sigita2018-09-21, 17:47 Laba diena ka daryti jei pulsas 50 ar geras ar blogas man 32m
Stase2018-07-29, 09:10 Labas rytas.Man 75m.Kraujospudziui bunant normaliam pulsas daznai pakyla iki 90.Karstis ir skausmas krutineje.Kaip man mazinti pulsa, kad nekristu kraujo spaudimas.
Jolanta2018-06-07, 12:19 Laba diena, mano sūnus jau daug metų su padidėjusiu pulsu (90 - 100) ramybės būsenoje, o ne ramybės - dar didesnis. Kreipiamės pas kardiologus, darėm įvairius tyrimus, tačiau priežasties neradom. Nėra jautrus, skydliaukės ir mažakraujystės taip pat nėra. Labai skaudu ir nežinau ką daryti, kur ir pas ką dar kreiptis? Ačiū.
Sandra2018-02-28, 11:10 Laba diena mano kraujo spaudimas geras bet negaliu pavaikscioti man tuoj pulsas 103 daktare nieko neranda ka gert ir ka daryt.
Karina2017-09-10, 06:28 Sveiki, man 21 metai, spaudimas normalus bet kartais pulsas savaime pakyla iki 90 kai ramiai sėdžiu ar guliu, jeigu staigiau atsikeliu pulsas dar labiau padidėja. Paskui ima pykinti... turiu vaistų tik nuo aukšto kraujospūdžio bet nuo širdies jie nepadeda...
Asta2017-08-19, 08:20 Sveiki, mano sūnui 14 metų, o jo pulsas ramybės būsenoje 138. Gal čia ,kad per mažai fiziškai juda?
Gitana2017-08-18, 10:31 Sveiki mano kraujo spaudimas prie zemesniu o pulsas isoka iki 115, kas galetu buti? Kaip butu galima normalizuoti spaudima kad nekristu o pulsas kad nebutu toks aukstas.
Regina2017-08-12, 18:44 Ryte stresavau po to Dieną Staiga Pulsas pakilo 170 ! Išsigandau..Vaistų jokių neturejau. Isgeriau Viskio porą taurelių. Viskas susinormalizavo. Po to, skaudėjo galvą. Aspirinas ir nuo AK S vaistai padejjo. Kas galėjo nutikti kad taip buvo?
Sigita2016-10-28, 08:18 Lb.diena,mano dukrai 11met.ir jos pulsas 90jei skauda galva.Kaip man jos pulsa numusti.?Kraujo spaudimas visada buna i mazesnetpuse.

Komentuoti:

Kiek bus 8+1=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")