Kaip rašyti referatą?

Referatas yra gana paprastas rašto darbas, kurį rašant nereikia pernelyg gilintis į savo temą, atlikti mokslinių tyrimų, netenka spręsti problemų, kurios būdingos rašant kursinius, diplominius ar kitokio pobūdžio mokslinus darbus. Be to, nėra didelė ir referato apimtis. Neretai referatui užtenka ir 10 ar 20 puslapių, o kartais net ir dar mažiau. Tiesa, dėl šių savybių neretai kyla ne tik klausimas kaip rašyti referatą, bet ir kokia šio darbo prasmė.

Referato rašymas mokykloje skatina moksleivius mokytis atrasti tinkamą informaciją, ją pritaikyti tam tikrai temai, panaudoti ir suprasti. Tai gana greitas informacijos sužinojimo būdas, todėl puikiai tinka mokytis suprasti tai, kas neturi būti itin kruopščiai ir smulkiai išnagrinėta. Studentams ši rašto darbo priemonė yra naudinga taip pat kaip ir moksleiviams - greitam, savarankiškam informacijos sužinojimui bei kaip puiki praktinė priemonė mokantis rengti įvairius rašto darbus. Tad negalima sakyti, kad referatai yra betiksliai. Taigi, kuomet aiški jų paskirtis, reikia sužinoti kaip rašyti referatą, kuris būtų geras, įtiktų vertintojui ir suteiktų naudos rašančiajam.

Tinkamas referatas turi atitikti įprastą referato struktūrą, tačiau tuo pat metu reikėtų ir paisyti švietimo įstaigos, kurioje mokomasi, reikalavimų. Kartais pasitaiko ir taip, kad švietimo įstaiga turi nusistačiusi savitų reikalavimų, tačiau dažniausiai tesiskiria titulinio lapo struktūra. Nepaisant visų skirtumų tituliniame lape turi būti pateikiama įstaigos, kurioje rašomas referatas, pavadinimas, taip pat, pačio rašto darbo pavadinimas (tema), nurodoma, kas darbą parašė bei tikrino ar jam vadovavo. Be visa to, apačioje būtina nurodyti ir miestą bei rašymo metus. Jei referatas rašomas besikeičiant metams, pavyzdžiui, gruodžio – sausio mėnesiais, nurodyti reikėtų vėlesnius metus.

Po titulinio iš karto sutinkamas turinys, tačiau jį reikėtų rašyti vėliausiai, o dar geriau, sukurti automatiškai pagal temas ir potemes. Automatinio turinio sukūrimo galimybę turi daugelis šiuolaikinių, modernių teksto rengyklių (MS Word, Libre Writter ir kt.) Tačiau numatyti turinį iš anksto – patogu pačiam rašančiajam. Tai gali būti patogus planas, kuriuo remiantis galima ne tik paprasčiau, bet net ir greičiau parašyti visą darbą.

Verta suprasti, kad referate, kurio apimtis nėra labai didelė, turinys taip pat neturėtų būti labai platus. Jame turi būti išvardintos temos ir potemės, kurių bendroje sumoje geriau nebūtų daugiau nei 8-10. Žinoma, jei Jūsų referatas didelės apimties ir labiau panašus ne į referatą, bet į kursinį darbą – turinio apimtis gali būti ir didesnė.

Klausiantiems kaip rašyti referatą ir nuo ko pradėti, siūlome imtis įvado. Kai kuriems atrodo, kad įvadą patogiau parašyti jau sukūrus pagrindinę dalį, tačiau tyrimai rodo, kad vis tik daug efektyviau yra pradėti nuo įvado. Įvade turi atsispindėti Jūsų darbo tema, referato tikslas. Pagrįsti, kodėl nagrinėjama ši tema nėra būtina, kadangi referate tema nėra narpliojama nuo A iki Z, o tik apžvelgiama. Atsiminkite tai, bus ne tik lengviau rašyti, bet ir referato kokybė bus geresnė.

Pagrindinė dalis – referato pamatas, esmė. Šioje dalyje, kuri sudaro didžiąją dalį referato, turite taip išdėstyti informaciją, kad pavyktų atsakyti, įgyvendinti įvade įvardintą tikslą. Dėstant informaciją reikia paisyti nuoseklumo, negalima šokinėti nuo minties prie minties, o teiginius, hipotezes reikėtų pagrįsti citatomis, nurodant ir jų šaltinį. Dėstomoji, pagrindinė dalis turi būsi suskaidoma temomis, potemėmis, kad būtų aišku, apie ką kalbama, patogu skaityti ir neatrodytų, kad tekstas tiesiog surašytas, o ne suprastas. Vertintojai, skaitantys referatus, dažniausiai vertina tik šią rašto darbo dalį ar skiria jai daugiausiai dėmesio, todėl ir Jūs rašydami turėtumėte labiausiai atsižvelgti į ją.

Išdėsčius visą tai, ką norėjote, turėtumėte pateikti išvadas. Reikia įvertinti, kaip pasiektas referato įvade keltas tikslas, ką pavyko sužinoti rašant referatą. Dažnu atveju referatui pakanka vos kelių sakinių išvadų, todėl įsijausti pernelyg nereikėtų.

Referatas be šaltinių – prastas darbas, todėl galvojantiems kaip rašyti referatą vertą aukščiausių balų labai svarbus geras literatūros sąrašas. Nors referatui gana iki 10 skirtingų literatūros šaltinių, skirtingose mokslo įstaigose bei skirtingose amžiaus, žinių grupėse gali būti pateikiami ir skirtingi reikalavimai. Nepaisant visko, rekomenduojama, kad didžiąją dalį šaltinių sudarytų ne internetiniai adresai, o spausdinti šaltiniai, tai yra, knygos, aukštos kokybės, geriausiai recenzuojami, žurnalai ir kiti panašūs leidiniai.

Dar viena dalis, kuri pasitaiko referatuose, tačiau labai retai sutinkama – priedai. Ši dalis gali būti naudinga tuomet, kai pridedamos aukštos raiškos, didelio formato fotografijos, plakatai, taip pat programinis kodas, didelis kiekis ekranvaizdžių ir kita papildoma medžiaga.

Parašyti kokybišką referatą nėra labai sunku, ypač jei atidžiai paisoma keliamų reikalavimų, struktūros, atsižvelgiama į švietimo įstaigos reikalavimus bei apžvelgiama aiški, suprantama tema, skiriama pakankamai laiko bei pastangų. Be kita ko, vieną kartą kokybiškai parašius referatą vėliau jų rašymas tampa gana lengvas ir neretai pakankamai įdomus procesas.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 9+5=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")