Kaip pasistatyti šiltnamį?
Turite laisvą žemės plotelį ir norite jį išnaudoti? Bene naudingiausia jame ką nors auginti, kuo vėliau galėtumėte pasistiprinti. Tam Jums reikės sužinoti kaip pasistatyti šiltnamį ir išsirinkti tinkamiausias daržoves, vaisius ar kitus augalus.
Šiltnamio statyba nė iš tolo neprilygsta namo ar net pavėsinės statybai, todėl vos per keletą dienų tuščioje, lygioje pievoje galite pasistatyti savas daržoves padėsiantį užauginti šiltnamį, tam tereikės skirti šiek tiek savo darbo ir turėti reikiamų medžiagų, kurių įsigyti galima didžiojoje dalyje statybinių prekių parduotuvių ar net internetu. Tad pradžioje apie medžiagas.
Statant šiltnamį reikia turėti karkasą, kuriam puikiai tinka plastikiniai šiltnamių vamzdžiai (arkiniai), armatūros, kurią panaudosite įtvirtinti karkaso vamzdžiams, plėvelės stogui uždengti bei medienos įėjimui, langeliui (jo reikės vėdinimui) ar apsaugoti Jūsų augalus nuo kenkėjų ir šalnų sukalant pamatą, apatinį šiltnamio rėmą, pritvirtinant plėvelę.
Pradėdami statybas sukalkite reikiamo dydžio (tokio, kokio norite šiltnamio) rėmą iš lentų (reiktų naudoti tvirtas, tačiau galima ir senas, naudotas, nuo kitų statybų likusias lentas). Sukalus rėmą kas 70 centimetrų (optimaliausias atstumas, tačiau gali būti koreguojamas pagal Jūsų poreikius) sukaišiokite armatūrą. Pradėti geriausia nuo kampo, o baigti kitame kampe. Armatūra turi laikytis tvirtai ir virš žemės kyšoti bent 40-50 centimetrų. Nepamirškite, kad armatūros reikia abiejuose šonuose (ilgesnėse šiltnamio dalyse), tačiau nereikia priekyje ir gale.
Paimkite turimus plastikinius vamzdžius ir juos užmaukite ant armatūros viename ir kitame gale. Tam, kad tvirčiau laikytųsi vamzdžius galima pritvirtinti prie medinės lentos. Tam puikiai tinka metalinės juostelės ar specialūs tvirtinimo elementai (šie gerokai brangesni). Vamzdžius rekomenduojama sutvirtinti ir išilgai. Tam puikiai tinka ilga, viso šiltnamio ilgio lentą ar kitas panašus daiktas, kuris pririšamas prie kiekvieno karkasinio vamzdžio.
Sutvirtinus karkasą reikia imtis medinių durų ir langų montavimu. Abu galai turėtų turėti atsidarančių detalių, kad šiltnamį būtų galima pravėdinti. Tačiau svarbu vėdinimo angą įrengti ne palei žemę, bet aukščiau, kad nenušaltų jauni augalai ir pažemiui nesusidarytų skersvėjai. Sukalę šias, imkitės plėvelės dengimo.
Dengiant plėvelę labai svarbu gerai ją įtempti ir palikti pakankamai galuose, kad būtų kaip ją pritvirtinti. Geriausias būdas pritvirtinti yra apsukti plėvelės galu dar vieną lentą ir ją tvirtai prikalti prie rėmo lentos. Tą patį padaryti reikia abiejose pusėse, pakankamai įtempiant plėvelę. Geras įtempimas neleis kauptis lietaus vandeniui viršuje, jis nubėgs, taip sumažinant riziką plėvelei plyšti bei neužstos saulės augalams.
Durų rėmą bei kitą šiltnamio galą taip pat reikia apdengti plėvele. Apsukite durų rėmą, langą ir likusias medinio karkaso dalis plėvele, sujunkite viską taip, kad neliktų tarpų vėjui, padarykite šiltnamį kaip įmanoma sandaresnį ir, žinoma, tvirtesnį.
Šiltnamis jau paruoštas, tačiau norint, kad jame gerai augtų Jūsų daržovės ar kiti naudingi augalai, reikia atvežti tinkamos žemės, pasodinti augalus, kurie dera vienas su kitu bei nuolat ir tinkamai juos prižiūrėti. Pasibaigus sezonui rekomenduojama plėvelę nuimti, jei norima, kad šiltnamis būtų ilgaamžiškesnis. Tačiau tai nėra būtinybė.
Šis atsakymas į klausimą kaip pasistatyti šiltnamį yra paprasčiausias ir vienas pigiausių, kadangi plastikiniai vamzdžiai kainuoja po 3-4 eurus už vienetą, plėvelė šiltnamiui siekia vos apie 15-30 eurų, o kitų detalių galima rasti likusių nuo statybų, tad daugiausiai toks šiltnamis (statant jį maždaug 12-18 kv. m.) kainuoja apie 90 eurų. Žinoma, jis neprilygsta daugeliu dalykų polikarbonatiniam šiltnamiui.
Polikarbonatiniai šiltnamiai yra ne tik efektyvesni, bet ir greičiau surenkami. Jie parduodami jau paruošti naudojimui, tereikia norimoje vietoje pagal gautą instrukciją juos surinkti. Surinkimas trunka 1-2 dienas, todėl toks sprendimas puikiai tinka užimtiems žmonėms. Be to, šie šiltnamiai ne tik lengvai pastatomi, bet tarnauja gerokai ilgiau, nereikalauja daug priežiūros (tokios kaip plėvelės keitimas, atnaujinimas ir panašiai), o dėl savo savybių, kurios panašios į stiklo – daug efektyviau leidžia auginti, geriau įsisavina ir mažiau praranda šilumos. Ne itin didelį šių šiltnamių populiarumą lemia kaina – 12-18 kvadratinių metrų polikarbonatinio šiltnamio kaina dažniausiai viršija 300 eurų.
Jei jau tvirtai nusprendėte, kad daržovių nepirksite ir ieškote informacijos kaip pasistatyti šiltnamį bei norite išleisti maksimaliai mažą pinigų sumą, Jums reikėtų pabandyti plastikinius vamzdžius pakeisti mediena, ypač jei jos nemažai turite.
Medinio karkaso šiltnamiai dažniausiai statomi iš tašų ir skirtingai nei vamzdinio karkaso, daromi dviejų šlaitų, nes medis nesilenkia tiek, kiek gali vamzdžiai iš plastiko. Tačiau daugeliui sodybas turinčių žmonių toks šiltnamis yra pats pigiausias ir paprasčiausias, kadangi realiai kainuoja tik plėvelė, kurios kaina tikrai nesikandžioja.
Visai nesvarbu, kokį šiltnamį pasirinksite, jį gaminsitės patys ar pirksite jau paruoštą, labai svarbu, kad jame auginsite savo daržoves ar kitus Jums reikalingus augalus, mėgausitės sodininkystės džiaugsmais ir taip ne tik užsiimsite naudinga veikla, bet ir gerinsite savo sveikatą.
Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.
Komentarai:
Komentuoti: