Kaip pasistatyti namą?

Grupė: NAMAI, BUITIS

Nuosavas namas vilioja didžią dalį žmonių. Tačiau kaip pasistatyti namą, nuo ko pradėti ir kiek tai gali kainuoti – klausimai, į kuriuos sužinojus atsakymą gali praeiti noras bet kokioms statyboms. Vis tik, jei noras didelis, reikia viską išsiaiškinti laiku, kad statybos sektųsi, nekeltų didelių rūpesčių ir nuostolių.

Pradžių pradžia turėtų būti Jūsų idėja ir jos aptarimas su šeimos nariais. Labai padeda eskizai ar įvairiomis programomis sukurti planai, modeliai. Vienas iš paprasčiausių būdų pasinaudoti Google Sketchup programėle (ji yra nemokama) ir savo kompiuterio ekrane sukurti Jūsų svajonių namą, kurį vėliau perkeltumėte į savo turimą sklypą.

Jei sklypo neturite, tai turėtų būti Jūsų sekantis darbas. Išsirinkti tinkamą sklypą namo statyboms nėra labai paprasta. Jei gera kaina, neįtinka vieta, jei graži vieta, prastas susisiekimas, jei viskas gerai – didelė kaina. Taigi, reikia rasti tą aukso vidurį, todėl šiam reikalui dažniausiai skiriama labai daug savo laiko, kartais net daugiau nei viso namo statybos procesas. Todėl jei turite sklypą Jums pasisekė.

Išsirinkus sklypą reikia skirti laiko ir papildomai išsiaiškinti, ar sklype nebus kliūčių statyti namui. Gali būti įvairių keblumų: netinkama žemės paskirtis, planuojama toje vietoje tiesti naują kelią, aplinkkelį ar paversti zoną komercine, dėl ko gyvenimas joje taptu menku malonumu. Jei viskas tinka ir įtinka Jums, metas pradėti rengti projektą ir bandyti gauti statybos leidimą.

Tvarkant savarankiškai reikia iš savivaldybės atitinkamo skyriaus gauti projektavimo sąlygų sąvadą, pagal kurį turi būti kuriamas namo projektas, tačiau tuo gali pasirūpinti ir pats architektas, kuris šioje srityje turi gerokai daugiau patirties ir žinių, padedančių greičiau ir lengviau gauti visus reikiamus dokumentus bei informaciją. Projektuojant namą taip pat reikia gauti geologų išvadas dėl grunto, elektros įvado sąlygas, kitų komunikacijų sąlygas, pateikti sklypo topografinę nuotrauką ir kitus dokumentus. Visi šie derinimai atima nemažai laiko, kartais trunka net ir mėnesį, o be to ir kainuoja. Toliau telieka pats projektas.

Nesvarbu, pirksite standartinį, šabloninį projektą, kuris bus pigesnis ir paprastesnis variantas, ar kursite savo individualų (kartu su architektu), vis tiek reikės derinti, gali tekti kažką keisti ir tik tada gauti statybos leidimą, kurį išduos atitinkamas skyrius savivaldybėje ar atskira institucija. Projekto metu reiktų nuspręsti ir kokias medžiagas naudosite, pradėti skaičiuoti sąmatą (tai užtrunka apie savaitę).

Gavus statybos leidimą sudėliojama galutinė statybos sąmata, pradedamos statybininkų, vykdytojų paieškos, medžiagų pirkimai, sutarčių pasirašymai ir kitos smulkmenos ir štai prasideda pati brangiausia, tačiau viena maloniausių namo statybos dalių – statymas.

Pradžioje kasami ir liejami pamatai pagal namo projektą ir atsižvelgiant į grunto tipą. Išliejus pamatus reiktų skirti laiko jam stingi, susistovėti. Dažnai siūloma pamatus lieti vasaros pabaigoje – rudenį ir palikti stovėti per žiemą, o pavasarį, atšilus orams vėl tęsti statybas.

Toliau seka namo sienų statymas. Čia labai išsiskiria darbai pagal tai, iš kokių medžiagų pasirinkta statyti namą, o taip pat reikia pradėti rūpintis ir nuotekomis, elektros, dujų, vandentiekio ir kitų komunikacijų įvadais.

Kuomet dengiamas namo stogas, pradedama įrenginėti namo vidų, montuojami langai, durys, o kai stovi visas namas – reikia rūpintis ir apšiltinimu, apdaila bei vidaus įrengimu. Jei išorės darbus rekomenduojama atlikti šiltuoju metų laiku, tai vidaus darbams puikiai tiks ir žiema. Prieš užsiimant ar jau užsiimant vidaus apdaila reikia priduoti namą įvairioms inspekcijoms, kurios patvirtins, kad namas yra tinkamas gyventi ir eksploatuoti.

Apdaila – skonio reikalas ir ji priklauso nuo kiekvieno žmogaus norų, įsitikinimų, poreikių. Vieni ieško pigesnių medžiagų, kiti nori įmantrių apdailos detalių, dar kiti samdo interjero specialistus, dizainerius, kurie padeda įrengti namus. Tad čia jau Jūsų fantazijos ir galimybių reikalas. Viską pabaigus pats laikas suorganizuoti įkurtuves ir draugams papasakoti kaip pasistatyti namą Jums sekėsi, padalinti patarimus tiems, kurie ruošis statytis po Jūsų.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 4+1=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")