Kaip pajungti rozetę, šviestuvą?

Grupė: NAMAI, BUITIS

Keičiant šviestuvą ar pritrūkus namuose rozečių imama galvoti apie jų pajungimą. Vieni kas kartą kviečia elektriką, kiti puikiai susitvarko patys, o tretiems klausimas kaip pajungti rozetę, šviestuvą ilgai sukasi galvoje. Tačiau šie elektros darbai nėra labai sunkūs kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio.

Norinti pajungti rozetę pirmiausiai reikia išjungti elektros srovę visoje patalpoje ar bent jau toje dalyje, kur planuojama keisti rozetę (įprastai elektros įvadas suskirstoma tam tikromis erdvėmis, pavyzdžiui, atskirais kambariais). Tada reikia atsukti rozetės apdailą, kurią norima pakeisti ar vietoj kurios norima įmontuoti didesnę (daugiau lizdų), iš kurios norima išvesti laidus į papildomą. Atsukant reikia patikrinti ar nėra srovės, tam naudojamas nedidelis atsuktuvas – indikatorius. Indikatoriaus vienas galas priliečiamas prie laido, o kitas galas laikomas prispaudus pirštu. Jei srovės nėra – nieko neįvyksta, o jei vis tik srovė dar užsiliko indikatoriuje užsidega lemputė, tačiau reikia žinoti, kad jei atitrauksite pirštą nuo indikatoriaus lemputė neužsidegs.

Kuomet aišku, kad srovės nėra galima iš sienos išmontuoti visą rozetę, atjungti elektros laidus. Vertėtų įsidėmėti esamą prijungimą, kad prijungiant naują rozetę nekiltų klausimų. Jei bus jungiama per paskirstymo dėžutę ir rozetė perkeliama į kitą vietą, reikės papildomo kabelio, kuris su senu kabeliu sujungiamas laidų jungimo gnybtais. Vietoj gnybtų neretai apsieinama ir tiesiog sujungiant kabelį bei jį izoliuojant. Pastarasis variantas nėra ypač saugus ir rekomenduotinas nepatyrusiems elektrikams.

Galvojant kaip pajungti rozetę gali kilti klausimas kaip pritvirtinti laidus prie pačios rozetės. Visose rozetėse yra specialūs tam skirti varžtai. Dažniausiai abiem (arba trims, jei yra įrengtas įžeminimas) laidams yra skirta po du varžtus, kad iš vienos rozetės būtų galima prijungti ir daugiau rozečių ar sujungti grandinę. Atkreipkite dėmesį, kad niekada negalima sujungti laidų, todėl jie turi būti priveržiami prie skirtingų pusių, tai yra, vienas laidas vienoje pusėje, kitas kitoje. Privirtinus laidus, įmontavus rozetę saugiai atgal reikėtų ją patikrinti, įjungti elektros srovę. Jei viskas gerai reiktų baigti dėti apdailą, paslėpti ar pritvirtinti laidus prie stacionarių objektų (jei iš vienos rozetės pervedama srovė iki naujai įrengiamos) ir naudotis naujai įrengta rozete.

Kuomet aišku kaip pajungti rozetę turėtų nekilti klausimų ir kaip pajungti šviestuvą. Tačiau jungiant šviestuvus galima pastebėti, kad jie būna kiek skirtingi, tad reikia ne tik mintinai žinoti ką ir kur jungti, bet ir šiek tiek suvokti. Dažniausiai šviestuvai parduodami jau paruošti jungimui, po gaubtu slepiasi laidų jungimui skirti gnybtai, kurie iš vienos pusės nukreipia laidus į patį šviestuvą, o iš kitos leidžia prijungti elektros srovę, įžeminimą.

Jungiant ne patį šviestuvą, o tik norint turėti šviesą kambaryje reikalinga elektros srovį, jungiklis, patronas ir pati elektros lemputė. Elektros laidus reiktų prijungti prie patrono. Tam naudojami arba patrone esantys automatiniai spaustuvai arba suspaudimui skirti varžtai. Įsukus lemputę į patroną, įjungus elektros srovę jungikliu turėtų kambaryje tapti šviesu.

Žinant kaip pajungti rozetę, šviestuvą galima greičiau ir pigiau įsirengti ar atnaujinti savo būstą, pagerinti gyvenimo kokybę, suteikti savo namuose daugiau patogumo. Tai naudinga kiekvienam žmogui, turinčiam ar planuojančiam turėti savo būstą, tačiau visuomet reikia nepamiršti būtiniausių atsargos priemonių, nes elektros srovė gali būti mirtinai pavojingai tiek Jums, tiek Jus gelbėti nusprendusiam žmogui. Dirbant su elektra visuomet reikia išjungti srovės tiekimą (tą galima padaryti išjungiant saugiklius), būtina dirbti blaiviems ir naudoti tik saugius, naujus arba patikrintus elektros laidus, kurie neturi jokių pažeidimo požymių, tai yra, niekur nelūžę, neįtrūkę, nesuplyšusios jų apsaugos (vadinamoji žievė). Be viso to, dirbant su elektra pravartu turėti pagalbininką, kuris esant klaidai galėtų atjungti elektros srovę ar iškviesti pagalbą – atsargus darbas su elektra bus daug naudingesnis ir smagesnis.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Tomas2019-02-23, 20:10 @Agne ir tikrai ne viena moteris, bet ir vyrų yra nemažai, kuriems tai tamsus miškas. Aš lygiai taip pat kaip ir tu - nuo pirkimo pradėjau ir jau susidūriau su neaiškumais.. bet mūsuose kažkaip įprasta, kad tu turi jau gimęs žinoti.
Agne2018-10-08, 13:37 Pirmiausiai reikia nusipirkti rozete :) Man net ir cia kilo sunkumu, nes ju rusiu tikrai nemazai. Bet supratau, kad reik ileidziamos, ne virstinkines. Bet su laidukais zaisti net atjungus elektros tiekima siek tiek baugoka. Praverstu pasakojimas su nuotraukomis. Manau tikrai ne viena moteris yra, turinti tokiu keblumu

Komentuoti:

Kiek bus 5+1=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")