Kaip pasistatyti lauko pavėsinę?

Grupė: NAMAI, BUITIS

Turintys sodo namelį, sodybą ar gyvenantys individualiame name, esant šiltesniems orams pagalvoja apie pavėsinę, kurioje malonu leisti laiką, skaityti knygą ar net pietauti, tačiau kaip pasistatyti lauko pavėsinę – klausimas kankinantis ne vieną tokį svajotoją, kadangi samdyti šiam darbui statybininkus yra nemenkas iššūkis piniginei. Vis tik, patiems pasistatyti paprastą, tačiau jaukią ir patogią pavėsinę, nėra labai sunku ir kainuoja nepalyginamai mažiau nei užsakant tokią paslaugą.

Pradėti savo statinį reikėtų nuo planų ir konkretesnių idėjų. Visų pirma, išrenkant tinkamą vietą. Renkant vietą lauko pavėsinei reikėtų neužmiršti, kad greta stovi kiti pastatai, kuriuose yra langai, tad nereikėtų užstoti saulės ar gražaus vaizdo jiems, ypač jei tai gyvenamojo namo svetainė ar miegamasis kambarys.

Renkantis pavėsinei vietą taip pat reikėtų pagalvoti, kuriuo metu dažniausiai ten būnate, ką žadate pavėsinėje veikti. Rytinės kavos mėgėjams reikėtų rinktis pavėsinei vietą su vaizdu į rytus, tuo tarpu galvojantiems vakarais skaityti knygą reikėtų pasirūpinti, kad gražiausias vaizdas matytųsi vakare, o vakarinė saulė pernelyg neakintų. Dar vienas svarbus dalykas – vieta turi būti pakankamai lygi, kad pavėsinės statyba nebūtų apsunkinta (ypač sunku pavėsinę pasistatyti kalvotose, aukštais skardžiais vietose).

Išrinkus vietą reikėtų sukurti pavėsinės planą, eskizą. Tam kuo puikiausiai tinka architektūrinių brėžinių programos, tokios ArchiCAD (tai mokama ir gana brangi, tačiau ypač galinga programa) ar Google Sketchup (nemokamos versijos pavėsinės planavimui tikrai pakanka). Nusibraižę savo svajonių pavėsinę imkitės jos statymo darbų.

Dažnai, galvojantiems kaip pasistatyti lauko pavėsinę, kyla problemų dėl pamato, kadangi nežinoma, kokį rinktis ar kaip jį daryti. Pamatas pavėsinei – tai toli gražu ne pamatas namui, tad labai sunku pasidaryti jį tikrai nėra. Teigiama, kad vieni geriausių yra poliniai arba juostiniai pamatai, priklausomai nuo pavėsinės dydžio, formos, grunto bei kitų statybos subtilybių. Išsikasus ar išgręžus duobes pamatams į jas galima įstatyti atitinkamo skersmens vamzdžius, o į vidų supilti pamatams lieti pasiruoštą betoną – taip pamatus padarysite greičiausiai. Nepamirškite į tik pradėjusį stingi betoną įstatyti sriegių – jie pasitarnaus prie pamato tvirtinant visą pavėsinę.

Pastatyti pavėsinės karkasą pagal savo sugalvotą planą ir turimą brėžinį (jei tokį pasidarėte) neturėtų būti sunku. Dažniausiai paprastoms pavėsinėms naudojami 5-10 cm tašai. Tokie patys naudojami ir grindų perdengimams, ant kurių vėliau dedamos dailylentės. Patogu grindims naudoti terasines lentas, kurios yra pritaikytos naudojimui lauke. Be abejo, tiks ir bet kurios kitos grindys, kurios yra atsparios drėgmei ir temperatūrų kaitai.

Stogą geriausia daryti keturių šlaitų, kadangi toks yra atspariausiais tiek lietui, tiek sniegui, tačiau jei galite daryti didesnio laipsnio nuožulnumą galite rinktis ir vienšlaitį stogą, tačiau nepamirškite, kad tuomet vienoje pusėje stogas turi prasidėti daugiau nei metru aukščiau, tad gali būti keblumų užsiimant statybomis.

Kalbant apie stogo perdengimus, turi būti pakankamai dažnai pritvirtintos gegnės, o ant jų puikiai tiks ir impregnuota OSB plokštė (tiksliau kelios jų) bei bituminės čerpės, kurios pagal savo kainos ir kokybės santykį yra bene patraukliausias sprendimas. Žinoma, jei Jūsų namą puošią nendrinis stogas, tikėtina ir pavėsinėje norėsis tokio, tačiau ar skirti tam tiek pinigų – Jūsų pasirinkimas.

Visą pavėsinę reikėtų impregnuoti nuo drėgmės specialiais tepalais ar dažais. Taip užtikrinsite savo statinio ilgaamžiškumą, galėsite mėgautis pavėsinės privalumais ir teikiamais malonumais nepalyginamai ilgiau. Be to, norėdami išpešti daugiau naudos iš pavėsinės ir mėgautis ja net ir per vėją, lietų ar suaktyvėjus uodams – pridėkite šiokių tokių priedų. Puikiai tiks nuleidžiamos žaliuzės, kurios apsaugos nuo saulės spindulių, suvyniotas tinklelis, kurį galima prisegti prie sienelių, padės išvengti uodų sukeliamo niežulio ir erzinančio zvimbimo palei ausis, o neperšlampanti, skaidri plėvelė leis gerti arbatą net ir vėjuotą lietingą dieną, tereikia viskam numatyti tinkamą vietą ir būdą pritvirtinti. Be to, bus daug gražiau, jei geru oru visa tai bus galima lengvai paslėpti. Tokios pavėsinės pavydės net ir kaimynai, iš kurių tikrai sulauksite klausimo, kaip pasistatyti lauko pavėsinę, o gal net sulauksite ir prašymo padėti, mainais gaudami krepšį kaimyno užaugintų daržovių ar uogų.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 6+8=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")