Kaip dažyti sienas, lubas, grindis?

Grupė: NAMAI, BUITIS

Nusprendus atnaujinti būstą vien tik pakeisti baldus ar juos perstumdyti greičiausiai neužteks, nors ir tai kartais gelbsti. Papildomai reikėtų sužinoti kaip dažyti sienas, lubas, grindis ir atlikę šias tris užduotis galėsite mėgautis visai kitokiais, atsinaujinusiais ir pasikeitusiais savo namais. Šios žinios aktualios ir tiems, kurie įsigyja naują būstą ir nori į jį persikelti.

Ruošiantis dažymui reikėtų pradėti nuo dažų išsirinkimo. Pirmas žingsnis – atspalviai. Pagalvokite, kokia spalva Jūsų kambarį padarytų ypač patraukliu, spindinčiu naujumu ar net prabanga (net jei atrodo keista, tinkamai parinkta spalva gali padaryti Jūsų kambarį gerokai prabangesniu). Išsirinkus spalvą labai svarbu pažiūrėti ir į dažų atsparumo klasę, kuo ji geresnė (mažesnis skaičius penkiabalėje sistemoje), tuo Jūsų nudažyti paviršiai atrodys kaip ką tik atnaujinti, o taip bus lengviau šiuos paviršius valyti, neliks nei dėmių, nei valymo žymių. Teigiama, kad blizgūs paviršiai lengviau valomi, tačiau ir matiniais dažais nudažytus paviršius galima nesunkiai nuvalyti specialiomis priemonėmis (savaime suprantama, tai sukelia papildomų rūpesčių ir išlaidų).

Išsirinkus Jums patinkančius dažus atkreipkite dėmesį į jų išeigą. Galvojant kaip dažyti sienas reikėtų apskaičiuoti bendrą jų plotą. Nesumaišykite, jis nebus toks pats kaip Jūsų būsto plotas nurodytas dokumentuose, kadangi čia svarbų vaidmenį atlieka dar ir aukštis. Taigi, sudėkite visų planuojamų dažyti sienų ilgius bei padauginkite iš patalpos aukščio. Taip gausite patalpos sienų plotą (jei patalpos sienos yra įstrižos ar kitokių išskirtinių formų, prisiminkite mokyklinės matematikos žinias ir jas pritaikykite). Žinodami dažų išeigą padalinkite plotą iš ant dažų pakuotės nurodyto skaičiaus.

Galvojantiems kaip dažyti lubas, grindis – kiek paprasčiau. Lubų plotas dažniausiai yra lygus grindų plotui ir jei dažysite visą butą, plotas bus nurodytas būsto dokumentuose, komunalinių paslaugų sąskaitose. Dažant vieną kambarį paprasčiausia yra pamatuoti vienos sienos ilgį ir jį padauginti iš kitos sienos ilgio (galioja stačiakampėms ir kvadratinėms patalpoms).

Išsirinkus ir įsigijus dažus luboms, grindims ar sienoms metas paruošti patalpą bei paviršius dažymui. Pirmas žingsnis ruošiant patalpas turėtų būti baldų ir kitų daiktų pašalinimas iš planuojamo dažyti kambario ar kitos namų patalpos. Jei dažote sienas ir nėra galimybės visų baldų išnešti, sustatykite juos kambario viduryje, taip galėsite nesunkiai juos apeiti ir patogiai prieiti prie sienų. Dažant lubas ar grindis gali padėti nebent visų baldų ir daiktų sudėjimas vienoje pusėje, tačiau tai tikrai nepatogu ir gali kelti įvairių rūpesčių, todėl rekomenduojama apsvarstyti visas galimybės baldams ir daiktams iš patalpos pašalinti.

Išnešus baldus ar palikus tuos, kurių neįmanoma pašalinti, reikėtų apdengti tai, ko nedažysite, tai yra durys, staktos, langai, dažant sienas ir lubas – grindys. Taip pat naudinga pasirūpinti ir rozečių, jungiklių apklijavimu specialia dažymo plėvele. Neišsigąskite žodžio specialia – ji nėra brangi ir yra visiškai paprasta bei patogi naudoti.

Apsaugojus likusius daiktus, kurių neįmanoma paslėpti kitaip, laikas paruošti dažomą paviršių. Tiek dažant sieną, tiek grindis būtina pašalinti duobes, įplyšimus ar išmuštas skyles. Tai geriausiai galima padaryti glaistu, o esant ypač didelėms skylėms teks panaudoti ir tinką. Atminkite, kad dažomi paviršiai turi būti lygūs, nes kiekvienas nelygumas matysis, klius už akių. Prieš dažydami nuvalykite senus dažus, dažomą paviršių (tai galioja ir luboms) nugruntuokite tam skirtu gruntu.

Atsidarę dažų skardinę ar kibirėlį dažus išmaišykite. Kiek laiko maišyti, ar reikia juos skiesti bei kita instrukcija turėtų būti nurodyta ant dažų įpakavimo. Taip pat gali būti nurodytas ir rekomenduojamas teptukas ar volelis, jo storumas bei kitos savybės.

Susimąsčius kaip dažyti lubas, kad nesimatytų sudūrimo ir būtų paprasčiau vertėtų atminti auksinę taisyklę – pradėti dažyti nuo lango ir po truputėlį, juostomis keliauti link priešingos kambario pusės. Siekiant išvengti nuolatinio kopėčių ar taburetės stumdymo vertėtų pasirūpinti teleskopiniu kotu ar ilgu teptuku, voleliu.

Dažant sienas teleskopinis volelio kotas taip pat gali praversti, nes nereikės laipioti, sunkiai siekti palubių. Dažyti vertėtų iš viršaus į apačią, vertikaliai, taip dažai nelašės ant grindų. Viską patogiausią dažyti tam tinkančiu voleliu, o sunkiau prieinamas vietas, kampus reikia atidžiai nudažyti teptuku.

Nepamirškite, kad nudažius vieną sluoksnį, jam išdžiūvus reikia dar padengti bent vieną, o dažniausiai bent du sluoksnius, taip paslepiant nelygumus, sujungimus, padidinant dažų atsparumą bei išryškinant dažų atspalvį. Nudažius, dar iki galo nenudžiūvus paskutiniams sluoksniams, reikia pašalinti apsaugines juosteles, uždangalus, kad vėliau netyčia nenulupti ir išdžiūvusių dažų.

Dažymas ant lygių paviršių – nesudėtingas ir gana malonus, įdomus namų atnaujinimo procesas, kuriuo gali užsiimti tiek vyrai, tiek moterys, o kai kuriais atvejais į šią veiklą galima įtraukti ir vaikus, jei jie sugeba tinkamai naudotis teptuku ir dažais – vaikai labai palengvins dažymo darbus tose situacijose, kai reikia nudažyti sunkiau prieinamas vietas, pavyzdžiui, po radiatoriumi ar už vamzdžių.

 

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Vidas2017-09-12, 10:54 Na taip, jeigu paviršius lygus, tuomet dažymas yra nesudėtingas ir kartais netgi malonus. Aš grindis dažiau neseniai ant naujai sudėtų lentučių, tai pasimėgavimas buvo. :D ir dažai gana kokybiški buvo.

Komentuoti:

Kiek bus 5+9=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")