Kaip pasigaminti klijų?
Kaip pasigaminti klijų?
Net ir tuos daiktus, kurie lengvai parduodami parduotuvėse kartais daug maloniau ir įdomiau pasigaminti patiems. Vienas iš tokių daiktų – klijai, kurie kiekvienai klijuojamai medžiagai turi būti skirtingi. Tad pabandykime atsakyti į klausimą kaip pasigaminti klijų keliais skirtingais būdais.
Pirmasis būdas ir gaminys – tradiciniai klijai. Šie klijai puikiai tinka popieriui klijuoti, todėl yra idealus pasirinkimas jei reikės daug klijuoti, pavyzdžiui, kuriant plakatą mokyklos ar studijų projektui, mugei ar panašiose situacijose. Tai ne tik paprasčiau, bet ir gerokai pigiau nei pirkti didelį kiekį klijų prekybos centre.
Viskas, ko Jums reikės yra:
• Stiklinė vandens;
• Trečdalis (1/3) stiklinės kvietinių miltų;
• 2 valgomieji šaukštai cukraus;
• Pusė (1/2) arbatinio šaukštelio alūno miltelių, jei klijai bus naudojami ne iš karto, o tik po kurio laiko. Kitu atveju tai nėra būtinas ingredientas.
Pradžioje reikia sumaišyti miltus kartu su cukrumi, tolyginiai pilant vandenį ir energingai maišant, kad nesusidarytų gniužulai. Visą šią masę reikia virti ant silpnos ugnies nuolat maišant. Kuomet masė taps švari (be jokių gniužulų) reikia nuimti nuo ugnies ir įmaišyti alūno miltelių, jei yra toks poreikis.
Ant popieriaus tokie klijai turėtų būti tepami teptuku, taip padengiant efektyviai, greitai ir patogiai. Popierių suklijuoti reikia spėti iki klijai pradeda džiūti. Jei įmaišėte alūno miltelių, klijus keletą savaičių galite laikyti sandariame, užsukame stikliniame inde, pavyzdžiu, stiklainyje. Tai yra bene paprasčiausias atsakymas kaip pasigaminti klijų patiems namuose.
Kuomet reikia klijų, kurie tiktų klijuoti ne tik popierių, bet ir stiklą, keramikinius gaminius ar nelabai sunkų metalą, vertėtų pasidaryti kitokius klijus, kurie be viso to dar atsparūs ir vandeniui. Šiems klijams pagaminti prireiks:
• Valgomojo šaukšto želatinos be skonio (dažniausiai – vienas pakelis);
• 3-4 arbatinių šaukštelių vandens;
• 2 arbatinių šaukštelių lieso pieno;
Nedidelėje stiklinėje ar puodelyje užpilkite želatiną šaltu vandeniu, kad suminkštėtų. Užvirkite pieną (jei turite mikrobangų krosnelę, tam pakaks vos kelių sekundžių) ir jį sumaišykite su dar šlapia želatina, tuomet pradėkite maišyti ir darykite tai iki visos gniužulai išnyks, o masė taps švari, lygi. Pasigamintus klijus galima tepti tol, kol jie yra šilti, tad jei norite po kurio laiko juos vėl naudoti – teks pašildyti. Šių klijų privalumas yra tas, kad juos galima palaikyti ilgiau, sandariai uždengiamame inde, o vėliau tik pašildant juos keptuvėje, puode ar karštame vandenyje vėl naudoti.
Šie klijai nebijo drėgmės, todėl puikiai tinka stiklinės įtrūkimui panaikinti, suklijuoti lėkštę ar kitą indą, tačiau klijai nėra atsparūs karščiui, dėl to jais suklijuotų daiktų negalima šildyti, laikyti tiesioginiuose saulės spinduliuose, plauti indaplovėse. Todėl jei Jums aktualu ne tik kaip pasigaminti klijų atsparių vandeniui, bet kartu ir karščiui, šis metodas netiks.
Pienas – puiki klijų sudedamoji medžiaga, todėl yra dar vienas būdas pasigaminti klijų iš lieso pieno. Šiam metodui reikės:
• Puodelio lieso pieno (kuo pienas liesesnis, tuo efektyvesni klijai bus);
• 2 valgomųjų šaukštų baltojo distiliuoto acto;
• Pusės arbatinio šaukštelio kepimui skirtos sodos;
• Pusantro valgomojo šaukšto vandens;
Puode sumaišykite pieną ir actą virdami tirpalą vidutinėje ar žemoje temperatūroje. Svarbiausia, neleiskite užvirti. Kuomet pienas pradės trauktis, stingti, nuimkite nuo ugnies ir perpilkite per filtrą. Filtravimui puikiai tinka kavos filtrai ar net paprastas popierinis rankšluostis. Surinkite susidariusią varškę į nedidelį indelį, pavyzdžiui, dubenėlį. Atskirame inde ištirpinkite sodą vandenyje, tirpalą maišykite su gauta varške iki gausite Jums tinkančią konsistenciją. Naudoti šiuos klijus reikia iš karto arba galima savaitę ar porą laikyti sandariame inde šaldytuve.
Šis būdas nėra tinkamas tiems, kurie ieško kaip pasigaminti klijų pigiau, tačiau tai yra puikus būdas eksperimentuoti, mėginti, mokytis suprasti chemiją ir tai, kaip gali keistis medžiagos karštyje ar sumaišius vieną su kita.
Kitas paprastas būdas ne tik lengvas, bet ir gana pigus. Viskas, ko reikia tai tik manų kruopos. Jas užmerkus ir palaikius vieną dieną gaunama efektyvi masė, kuria galima suklijuoti ne tik popierių, medį, bet net ir metalinius gaminius. Tačiau šie klijai nėra atsparūs vandeniui, abejojama ir dėl jų ilgaamžiškumo. Panašūs būdai yra ir su pušų sakais, taip pat klijai gaminami ir iš kitų medžių sakų, pavyzdžiui, vyšnių, slyvų (vaismedžių). Tiesa, klijai iš sakų ilgai džiūsta, tad gali kelti įvairių nepatogumu klijuojant daiktus, kurių nėra kaip prispausti.
Norintiems išmėginti dar daugiau variantų kaip pasigaminti klijų, vertėtų eksperimentuoti, naudoti minėtas mases, jų sudedamąsias dalis ir taip atrasti sau patinkančius, labiau tinkančius klijus, kurie atitiktų visus Jūsų keliamus reikalavimus.
Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.
Komentarai:
Komentuoti: