Kaip gaminti kibinus, čeburekus, koldūnus?

Maisto gamybą namuose šiais laikais jau vis dažniau išstumia pusgaminiai ar valgymas viešo maitinimo įstaigose, tuo tarpu seniau žmonės neturėjo galimybės dažnai valgyti kavinėse ar restoranuose, todėl viską gamindavosi patys. Dėl to dar ir dabar kaime galima namuose jausti malonų, šviežiai gaminto maisto kvapą. Ankščiau visada būdavo keptos naminės duonos, o šventėms ant stalo puikuodavosi lėkštės su kibinais ar bandelėmis.

Kibinai – tai karaimų nacionalinis patiekalas. Pagaminus pagal visas senąsias tradicijas, gaunamas sotus ir labai skanus maistas. Kibinai paprastai valgomi su vištienos sultiniu. Surasti kaip gaminti kibinus pagal tikrąjį receptą gali būti sunki užduotis, nes dabar prigalvota labai įvairių rūšių, naudojami skirtingi įdarai. Tradiciniai kibinai gaminami su avienos įdaru, tačiau dabar galima paragauti netgi kibiną su šokoladu. Kibino gaminime svarbiausia tinkamai pagaminti tešlą. Tešla gali būti trapi arba ne, priklausomai nuo to, kokius labiau mėgstate. Norint pasigaminti kibinus reikia sumaišyti tarkuotą sviestą su miltais, vėliau įdėti grietinės, kiaušinių, druskos ir viską gerai išmaišyti. Paruoštą tešlą reikia palikti kelioms valandoms šaldytuve, kad susistovėtų ir atvėstų. Per tą laiką galima pasiruošti įdarą. Kibinų įdaro gamyba išskirtinė tuo, kad naudojama ne malta mėsa, o susmulkinta į gabalėlius. Su peiliu pasirinktą mėsą (kiaulieną, jautieną, avieną ar bet kokią kitą) supjaustyti mažais gabalėliais, pagardinti smulkintais svogūnais, druska, pipirais ir kitais mėgstamais prieskoniais, viską gerai išmaišyti ir palikti pasimarinuoti kol šąla mėsa. Atšaldžius tešlą ir išsimarinavus įdarui galima pradėti formuoti pačius kibinus. Tešlą reiktų padalinti nedideliais gabalėliais, juos kiek įmanoma ploniau iškočioti ir uždėti po truputį įdaro, suformuoti kibiną panašiai kaip virtinius, viršuje tešlą supinant. Tokius kibinus jau galima dėti ant kepimo pagrindo ir patepti plaktu kiaušinio tryniu, kad iškepę įgautų auksinį atspalvį. Kepti kibinus apie 40 minučių 180 laipsnių pagal Celsijų įkaitintoje orkaitėje.

Kibinų gaminimo pamokėlė.

 

Labai panašus patiekalas atkeliavęs iki mūsų iš totorių tradicinės virtuvės yra čeburekai. Tikrojo čebureko įdaras, taip pat kaip ir kibino, turėtų būti iš avienos, tačiau dabar gaminami kiek pigesnės mėsos įdarai, tai kiauliena, jautiena, kartais paukštiena, o neretai galime pamatyti net vegetariškus su varške ar grybais. Išmokti kaip gaminti čeburekus galima labai greitai, tereikia namuose turėti varškės, kefyro, sodos, kiaušinių ir aliejaus, šiuos ingredientus sumaišius, įbėrus šiek tiek miltų ir išminkius paruošiama tešla čeburekams. Kaip matyti, tai labai paprasta ir greitai paruošiama tešla. Ant plonai iškočiotos tešlos dedamas įdaras. Įdarui naudojama pasirinkta malta mėsa sumaišyta su pipirais, druska ir smulkintais svogūnais. Tešla su įdaru perlenkiama pusiau ir su šakute stipriai užspaudžiami kraštai, galima rinktis gaminti ir mažus čeburekus, tokiu atveju galima naudoti koldūnams užspausti skirtą formą, tačiau tokiems čeburekams iškepti prireiks daugiau laiko. Paruošti čeburekai gruzdinami karštame aliejuje tol kol tolygiai paruduos. Čeburekai dėl aliejaus kiekio nėra labai sveikas patiekalas, tačiau, kartais save palepinti galima, be to, seniau čeburekai buvo gaminami dėl to, kad jie yra lengvi ir juos galima valgyti šaltus, todėl juos valgydavo kaip sumuštinius, tačiau jie kur kas sotesni.

Čeburekų gaminimo pamokėlė.

Minėtieji patiekalai, labai skanūs, tačiau gaminti juos atima nemažai laiko, tai ne kasdieniai patiekalai, tuo tarpu koldūnai, yra labai panašus patiekalas, tačiau jie gali būti valgomi nors ir kiekvieną dieną. Tai Rytų Europos virtuvės patiekalas, ypač paplitęs Rusijoje. Koldūnus galima nesunkiai pasigaminti namuose. Tiems, kurie nežino kaip gaminti koldūnus – gera žinia – tai visai nesunku. Įprasčiausi yra koldūnai su mėsa. Ruošti juos reikia dviem atskiromis dalimis: tešlą ir įdarą. Tešlai pagaminti reikia į dubenį įmušti kiaušinį, įpilti vandens ir įberti miltų, pagal skonį įdėti druskos. Visą mišinį garai išminkyti. Įdarui reikia apkepinti mėsą su prieskoniais, jei yra noras galima įdėti svogūnų ar tarkuotų morkų. Viską kepti ant sviesto. Paruošus mėsą galima iškočioti plonai tešlą, išspausti apskritimo formos nedidelius tešlos gabalėlius, tam galima panaudoti puodelį ar stiklinę ir viduryje dėti įdarą, tada suformuoti koldūną stipriai užspaudžiant kraštus, galima naudoti specialią formelę, skirtą užspausti koldūnus arba tai atlikti rankomis ar su šakute. Taigi koldūnai paruošti, juos galima gaminti iš karto arba pasidaryti didesnį kiekį ir užsišaldyti kitam kartui. Taip pat koldūnus galima gaminti su varškės, grybų ar daržovių įdaru, tai priklauso nuo to kokius labiausiai mėgstate. Be to, pasidarius vieną kartą daugiau tešlos, galima padaryti daug koldūnų su skirtingais įdarais. Vieną kartą daugiau laiko paskyrus koldūnų gaminimui, juos užšaldžius šaldymo kameroje lengvai ir greitai bus galima paruošti kitą dieną pietus ar vakarienę – sutaupysite laiko tada, kai reikės skubėti.

Įdarytos tešlos patiekalų variantų galima rasti labai daug ir skirtingų. Norint paruošti ką nors įdomaus, tačiau tuo pat metu sotaus šventei galima gaminti kibinus, vaikai džiaugsis valgydami čeburekus, o skubantiems ir nerandantiems laiko maisto gamybai puikiai tiks koldūnai. Kiekvienas pagal savo pomėgius gali pasirinkti skirtingus įdarus, todėl šie patiekalai atitiks net ir išrankiausiųjų poreikius.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 8+6=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")