Kaip gaminamas cukrus ir šokoladas?

Kiekvienas smaližius žino, kad šokoladas ar cukrus yra skanūs ir tinkami ingredientai saldiems patiekalams. Taip pat žino, kad jų daug valgyti nevalia, tačiau tik vienas kitas iš jų supranta, kaip gaminamas cukrus ir šokoladas, kokį kelią jie nueina, kad atsidurtų ant stalo.

Pradžioje apie cukrų. Galvojantiems, kaip gaminamas cukrus vertėtų prisiminti ūkininkus, nes nuo jų viskas ir prasideda – auginami cukriniai runkeliai. Jų šaknys ypatingai cukringos, iš vienos cukrinių runkelių derliaus tonos išgaunama per 150 kg cukraus.

Nuėmus derlių ūkiuose, runkeliai atvežami į cukraus fabrikus, kur patikrinami nuo ligų, pamatuojamas jų cukringumas, kokybė. Tuomet runkeliai nuplaunami nuo žvyro, smėlio ir kitų nešvarumų ir švarūs konvejeriu keliauja į pjovimo mašiną, kurioje stiprūs ir aštrūs peiliai iš runkelių padaro griežinėlius, kad lengviau būtų išspausti cukrų.

Cukrus iš runkelių juostelių (tarkio) spaudžiamas presų pagalba ir procesas kartojamas ne po vieną kartą. Citrinų rūgštis padeda iš cukraus sulčių pašalinti nereikalingus nešvarumus, o tada cukraus sultys, dar būdamos šiltos, nukreipiamos į specialius virimo katilus (dažniausiai jie būna vakuuminiai, kad būtų galima virti žemesnėje temperatūroje).

Norint atskirti cukraus kristalus sultys sukamos dideliu greičiu (centrifuguojamos), taip jis susikaupia ant sukamo būgno sienelių ir gali būti lengviau surenkamas. Visa tai kas nereikalinga cukrui keliauja į kitus fabrikus, kur iš atlikusių medžiagų gaminami pašarai gyvuliams, spiritas ir kiti naudingi dalykai. Išdžiūvęs cukrus sandėliuojamas, kol supilstomas į taras (įprastą cukrų matyti maišeliuose) ir išvežiojamas tiekėjams, prekybos vietoms.

Žinodami kaip gaminamas cukrus galite pradėti domėtis ir šokoladu. Nors atrodo, kad šokoladas savo sudėtyje turėtų turėti cukraus, iš tiesų, cukraus į geros kokybės šokoladą dėti nereikia. Šokoladui naudojami kakavmedžių vaisiai (iš jų „išlukštenamos“ kakavos pupelės). Šie surenkami, perskeliami pusiau ir paliekami džiūti saulėje. Kurį laiką pakaitinus saulėje, išrenkamos kakavos pupelės ir vienu sluoksniu sudėliojamos taip, kad galėtų džiūti saulėje be pačio vaisiaus. Siekiant geresnės kokybės retsykiais pupelės sumaišomos, taip gauna saulės iš visų pusių.

Kakavos pupelės šokolado gamykloje kruopščiai išvalomos, tam naudojama speciali moderni technika, gerokai palengvinanti ir pagreitinanti šį darbą. Įvairios bakterijos naikinamos aukštoje temperatūroje, todėl šokolado gamybai naudojamos kakavos pupelės yra labai švarios ir sterilios.

Kadangi šokoladui naudojamos tik pačios kakavos pupelės, jas reikia atskirti nuo kevalo. Tą padaro laužymui ir atskyrimui skirti prietaisai, kurie sugeba puikiai atskirti nereikalingus kevalus ir šokolado gamybai taip reikalingas pupeles. Be to, prieš laužant pupelės yra pakaitinamos, kad lengviau atsiskirtų ir skleistų šokolado aromatą. Aromatą dar labiau padeda atskleisti malimo procesas, kurio metu iš perlaužtų kakavos pupelių gaunami birūs milteliai.

Kuomet paruošta kakava, imama gaminti įvairių rūšių šokoladą. Kiekvieno šokolado receptas yra kruopščiai slepiamas, kadangi, kaip jau turbūt pastebėjote, kiekvienas gamintojas gamina skirtingo skonio, labiau arba mažiau Jums patinkantį šokoladą. Tačiau slepiamos tik sudedamosios dalys, jų kiekiai, o pats procesas gana akivaizdus ir automatizuotas.

Technologijų dėka sumaišyti ingredientai tampa sausais šokolado milteliais, kurie maišomi ir kaitinami bei vėsinami, kuriamos šokolado plytelės formos ir į jas pilama turima šokolado masė, kuri sustingusi tampa tuo, ką mes esame įpratę valgyti, įsigyti parduotuvėse.

Tiek cukraus, tiek šokolado gamyba šiai dienai labai automatizuota, naudojamos modernios ir brangios technologijos, vis mažiau ir mažiau įsikišimo reikalaujama iš žmogaus. Tai leidžia pagaminti labai tikslius, tokius kaip pageidaujama gaminius, tačiau tuo pat metu žmonės atitrūksta nuo gamybos proceso, nebesilaikoma tradicijų. Jei cukraus namuose pasigaminti ir nepavyks taip paprastai, žinodami kaip gaminamas šokoladas galite pabandyti kažką panašaus pasigaminti. Žinoma, tam reikės galbūt ne kakavos vaisių, bet jau paruoštų gamybai medžiagų (specialių miltelių), tačiau net ir ne visai natūralus šokoladas gali būti pagamintas taip, kad atitiktų Jūsų norus, nustebintų Jus ir tuos, kuriuos pavaišinsite savo namuose pagamintu šokoladu. Na, o jei neturite kantrybės šokolado plytelės gamybai, tačiau norite kažką saldaus pasigaminti namuose – pamėginkite ištirpinti juodo šokolado plytelę (ar kelias jų) ir gautą šokolado masę sumaišyti su norimais ingredientais, papuošti ja kepamus pyragus ar tortus, pasimėgauti karšto šokolado skoniu. Turėdami šių žinių ir noro eksperimentuoti turėtumėte džiaugtis kokybiškesniu ir įvairesniu maistu savo namuose.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 7+8=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")