Kaip sveikai maitintis?

Įprasta girdėti, kad žmogus nori numesti svorio, tačiau pasitaiko atvejų kai siekiamas atvirkštinis rezultatas. Žmonės kenčia antsvorio problemas, bet ne ką lengviau esant per mažo svorio. Svorio reguliavimo pagrindas yra maistas, todėl nesvarbu ar norite numesti, ar ieškote būdų priaugti svorio, svarbiausia žinoti kaip sveikai maitintis.

Nuo mažens šeima moko vaiką sveikos mitybos įgūdžių, vėliau padeda darželis ir mokykla. Sistemingai mokant stengiamasi ne tik suteikti teorinę informaciją, bet ir praktiškai tai įgyvendinti. Mokyklose specialios programos vaikams dalina vaisius, valgyklose maistas derinamas, kad būtų pilnavertis ir sveikas. Siekiama neprekiauti nesveikais maisto produktais.

Sveikos mitybos pagrindinė taisyklė yra skysčiai. Kiekvieną dieną reikia stengtis gerti kuo daugiau skysčių. Žinoma, labiausiai tinka vanduo, tačiau arbatos taip pat padeda valyti organizmą. Sriuba puikus patiekalas, nes ja ne tik galima pasisotinti, bet tuo pačiu gaunamas ir didelis kiekis skysčių. Per dieną reiktų išgerti bent 2 litrus vandens, jei įmanoma ir dar daugiau, ypač karštą dieną. Reiktų vengti saldintų ir gazuotų gėrimų, juose esantis cukrus sukelia troškulį, todėl nuo jų troškulys nenumalšinamas, o kalorijų gaunamas didelis kiekis.

Nors įprasta dienos metu valgyti tris kartus, tačiau sveikai maitinantis reiktų valgyti 5 kartus ir turėtų būti tik vienas kartas per dieną kai valgomas sunkesnis maistas didesniu kiekiu (pietūs). Dažniausiai dirbantys žmonės valgo sočius pietus ir dar grįžę namo mielai renkasi rimtą vakarienę. Tada einama miegoti sunkiu skrandžiu, kas kenkia miegui, o ryte dar nesinori sočiai valgyti. Geriausia, kad sunkus ir sotus maistas būtų valgomas pietų metu. Vakarienė turėtų būti pati lengviausia, tam tiktų salotos ar vaisiai su jogurtu. Priešpiečiai ir pavakariai turi būti labai lengvi, tai galėtų būti sūrio gabalėlis ar vienas kitas vaisius.

Pusryčiai yra patys svarbiausi kiekvienam žmogui. Jie suteikia jėgų visai dienai, todėl reikia valgyti kuo natūralesnį ir kuo daugiau energijos suteikiantį maistą. Tam tinka įvairių grūdų košės, dribsniai. Po pusryčių rekomenduojama išgerti natūralių sulčių. Daugelis žmonių ryte nenori valgyti, nes anksti atsikėlus į darbą ar į mokyklą atrodo, kad skrandis miega ir niekas nelenda, tačiau kelis kartus prisivertus pavalgyti, vėliau tai taps įpročiu ir greitai pasijaus rezultatas. Diena taps geresnė, produktyvesnė. Taip pat padėtų lengviau valgyti pusryčius, jei vakarienė būtų lengva.

Sveika mityba dažnai suprantama kaip tam tikra dieta, tačiau iš tiesų dieta – tai trumpalaikis rezultato siekimas, norint staigiai numesti daug kilogramų, o sveika mityba – tai gyvenimo būdas, ja vadovaujantis niekada nebus svorio problemų, tačiau jos vadovautis reikia ne savaitę ar mėnesį, o visą savo gyvenimą. Todėl reikia vaikus įpratinti sveikai maitintis nuo mažens, taip jiems nereikės vargti dėl nesveiko maisto keičiant savo įpročius.

Tikriausiai nėra nei vieno žmogaus, kuris nebūtų matęs sveikos mitybos piramidės, tačiau kaip pradėti sveikai maitintis, klausimas kylantis daugumai. Visi žino taisykles, tačiau pradėti vadovautis tomis taisyklėmis yra pakankamai sunku, taigi svarbiausia nespausti savęs per stipriai ir neskubėti, pradėti viską palaipsniui.

Pirmiausia pradėti gerti daugiau vandens, vėliau pradėti po truputį mažinti porcijas, kad gauti mažesnį kalorijų kiekį. Ne visada alkis mums praneša apie maisto trūkumą, dažnai užtenka tik atsigerti ir alkis pradingsta. Stengtis valgyti kuo įvairesnį maistą, bet kad kuo daugiau būtų vaisių ir daržovių. Miltus ir kruopas stengtis valgyti pilno grūdo ir kuo mažiau chemiškai apdorotus, taip juose bus sunaikinta mažiau naudingų vitaminų ir mineralinių medžiagų.

Sveikai maitinantis visai nebūtina pilnai atsisakyti saldumynų ar kito nesveiko maisto, kaip žinia mūsų organizmui reikia ir riebalų, kurie padėtų mums apsisaugoti nuo šalčio ir netgi streso, taip pat reikia ir šiek tiek cukraus. Tačiau saldumynais patartina nepiktnaudžiauti, juos reiktų valgyti pirmoje dienos pusėje, tarkim per priešpiečius, tada organizmas per visą dieną spės pilnai suskaidyti riebalus ir nesijaus pertekliaus, taip pat suvalgius kaloringesnio maisto, tos dienos patiekalai turėtų būti beveik be riebalų.

Sveika mityba tai ne vien tik maistas, taip pat reikia visada stengtis gerai išsimiegoti. Pradėjus valgyti sveiką maistą, miego kokybė pagerėja, tačiau neišsimiegojus, labiau norisi valgyti saldumynus ir kitą riebų maistą, nes taip organizmas pasiima daugiau energijos.

Pradėjus mokytis kaip sveikai maitintis, gali būti sunkus iššūkis, todėl tokį sprendimą turi priimti žmogus turėdamas kokį nors tikslą ir būdamas rimtai pasiruošęs. Skirtingai nei laikantis dietos, sveikai maitinantis nereikia nieko atsakyti ar griežtai riboti. Sveikos mitybos pagrindai ugdomi palaipsniui, nesukeliant organizmui streso.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 6+8=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")