Kaip patikrinti ir nuvalyti sidabrą, auksą, juvelyrinius dirbinius?
Visi papuošalai turi savo paskirtį, vieni naudojami dažnai, kiti rečiau, tačiau metalas kaip ir bet kokia kita medžiaga susipurvina ir reikia jį tinkamai prižiūrėti norint, kad visada atrodytų puošniai. Tiek auksas, tiek sidabras per ilgesnį laiką pradeda juoduoti, norint atgauti pirminę išvaizda reikia žinoti kaip nuvalyti auksą, sidabrą ir kitus juvelyrinius dirbinius, kad jų nepažeisti.
Sidabras greitai pajuoduoja nuo drėgmės, kosmetikos priemonių ir kitų aplinkos veiksnių, todėl jį reikia nuolat prižiūrėti. Sidabrinius papuošalus reiktų kiekvieną dieną nusiimti prieš miegą, taip pat su jais nereikėtų praustis, plauti rankų ar atlikti buities darbų. Sidabras yra itin jautrus metalas. Kiekvieną dieną reiktų užtikrinti, kad sidabriniai dirbiniai būtų paliekami sausi ir švarūs, nereikėtų palikti prie kitų metalų.
Jei taip nutiko, kad sidabras prarado savo blizgesį ar spalvą, reiktų jį plauti. Lengviausias būdas kaip nuvalyti sidabrą, tai naudoti dantų pastą arba burnos skalavimo skystį, patrynus papuošalą šiomis priemonėmis greitai bus atgauta natūrali sidabro spalva. Turint daugiau skirtingų sidabro papuošalų po vieną plauti užtruktų daug laiko, todėl galima paimti didesnį indą, jo dugną uždengti folija ir įpilti karšto vandens. Į vandenį sudėti visą sidabrą ir palikti atmirkti. Maždaug po valandos galima nuplauti po šiltu vandeniu ir švelnia šluoste nuvalyti, tokiu būdu sidabras blizgės ir atrodys kaip naujas.
Auksas kiek atsparesnis už sidabrą, jis sunkiau pajuoduoja, tačiau jį sunkiau ir prižiūrėti, nes jame dažnai būna įlydytos akutės, kurios jautrios cheminėms medžiagoms. Reiktų auksą valant stengtis nepažeisti akučių, taip pat atkreipti dėmesį ar papuošalas pilnai auksinis ar tik paauksuotas. Paauksuoti papuošalai gali būti lengvai pažeidžiami, todėl reikia atsargiai juos valyti, jokiu būdu negalima trinti. Aukso valymui yra nemažai tirpalų, paprasčiausia yra auksą pamirkyti vandenyje su cukrumi, tai padės atgauti natūralią spalvą. Auksas gali būti baltas arba geltonas, geltono aukso atspalvių yra taip pat labai daug, todėl reikia stebėti, kad valant nebūtų pakenkta papuošalui. Labiau pažeistą auksą galima nuvalyti su citrinos rūgštimi. Į vandenį įlašinus kelis lašus citrinos sulčių švelnią medžiagą pamirkyti tirpale ir nuvalyti papuošalą.
Taip pat galima valyti ir kitus tauriuosius metalus, platiną, paladį ar spalvotuosius metalus, nereiktų naudoti cheminių valiklių, kad nepažeisti ir neįbrėžti metalų. Papuošalus su brangakmenių akutėmis patartina mirkyti šiltame vandenyje nenaudojant jokių papildomų priemonių, atmirkius nublizginti flaneline ar zomšine medžiaga.
Ne paslaptis, kad juvelyrinių dirbinių pardavėjai siūlo ne tik brangių metalų papuošalus, bet ir klastotes. Gali viena šalia kitos būti dvi grandinėlės: tikro aukso ir geltonai nudažyta, plika akimi paprastai sunku nustatyti, kuri tikra, o kuri ne. Norint įsitikinti, kad papuošalas tikrai pagamintas iš brangiųjų metalų reikia mokėti kaip patikrinti juvelyriniu dirbinius. Pirmiausia reikėtų pirkti papuošalus patikimose juvelyrinėse parduotuvėse. Prekybos centruose, kur parduodami įvairūs pigūs papuošalai retai bus tikro aukso ar sidabro.
Perkant auksinius papuošalus visada bus išduodamas lapelis, kuriame pateikta informacija apie metalą, jo svoris, aukso padengimo kiekis. Taip pat auksą galima maždaug vertinti pagal kainą, nes visi taurieji metalai turi tam tikrą savo vertę, jei papuošalo kaina itin žema verta suabejoti jo kokybe.
Dar vienas gana akivaizdus ženklas perkant auksą ar sidabrą tai praba, kiekvienas papuošalas bus su įspausta praba jei tik jis tikras. Žinoma profesionalios klastotės gali irgi turėti prabos skaičius, tačiau rimtose juvelyrinių dirbinių parduotuvėse tai pasitaiko itin retai. Lietuvoje sertifikuojami aukso dirbiniai šalia prabos turi savo išskirtinį ženklą, panašų į herbą, kad kas nors padirbs tokį ženklą mažai tikėtina, todėl juo galima pasitikėti.
Namuose turint papuošalų galima taip pat patikrinti jų vertę. Yra parduodami specialūs tirpalai, kuriuos užlašinus ant metalo jis nusidažo tam tikra spalva, kiekviena spalva parodo sidabro ar aukso prabą arba kito metalo rūšį. Toks būdas pats lengviausias ieškant kaip patikrinti auksą ar sidabrą.
Nunešus auksą priduoti, darbuotoja visada patikrins ar auksas tikras, galima pastebėti, kad su nedidele dilde ji įbrėš papuošalą, taip patikrinant ar nepasimatys apačioje baltos spalvos, kuri reikš, kad papuošalas tik padengtas auksiniu paviršiumi. Kai kurie specialistai naudoja elektroninius prietaisus, kurie greitai ir tiksliai parodo visas papuošalo sudedamąsias dalis ir vertę. Skirtingai nei kitais tikrinimo būdais šiuo prietaisu nėra pažeidžiama papuošalo išorė.
Dar vienas būdas kaip patikrinti tauriuosius metalus tai magnetas, tikro sidabro ir aukso magnetas netrauks. Taip pat turint didesnį kiekį sidabro galima kelis ledo gabaliukus uždėti ant jo ir kelis šalia, ant tikro sidabro ledas turėtų ištirpti greičiau nei šalimais.
Norint pasipuošti tauriųjų metalų papuošalais reikia jiems skirti pakankamai dėmesio, praradę blizgesį ir spalvą jie negalės suteikti tiek grožio ir puošnumo kiek turėtų. Geriausia papuošalus valyti ne tada kai jie jau pajuoduoja, bet po kiekvieno panaudojimo. Taip nebus pavojaus valant įbrėžti. Taip pat nuvalius nereiktų papuošalų laikyti suglaustų vienas su kitu, geriausia atskirti juos medžiagos gabaliukais, arba naudoti specialias dėžutes skirtas papuošalams.
Norint patikrinti ar papuošalas tikrai pagamintas iš tikro aukso, sidabro ar kito metalo, geriausia nunešti patikrinti į juvelyrinę, tačiau norint įsitikinti ne dėl vertės, o tiesiog dėl savęs, galima pasinaudoti lengvai, namuose įgyvendinamais būdais, kurie parodys metalo tikrumą, tačiau tai nebus visiškai patikimas variantas.
Video pamokėlė kaip nuvalyti sidabrinius įrankius.
Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.
Komentarai:
Komentuoti: