Kaip tapti ūkininku?

Turėti žemės ūkio paskirties ūkininkavimui skirtos žemės neužtenka, kad taptumėte tikru ūkininku. Tam reikia tą žemę išmokti dirbti, gauti iš jos naudos (užauginti grūdus, daržoves, auginti gyvulius) bei turėti patvirtinimą, kad esate ūkininkas. Patvirtinimą galima gauti baigus specialus kursus ar besimokant žemės ūkio specialybės.

Ūkininko pažymėjimas žmonėms, kurie neturi ūkio išsilavinimo yra suteikiamas baigus pasiruošimo ūkininkauti kursus. Tokie kursai organizuojami daugelyje šalies rajonų, profesinio rengimo mokyklose, kolegijose ar kitose mokymo įstaigose. Siekiant gauti pažymėjimą, būtiną ūkio įregistravimui ir tapimui tikru ūkininku reikės nustatytą laiką lankyti kursus. Intensyvūs kursai gali trukti maždaug savaitę, ne intensyvus – ir mėnesį. Net jei Jums ūkininko pažymėjimas atrodo tik formalumas, kursai gali būti įdomus, nes juose supažindinama ne tik su ūkininkavimo pagrindais, bet taip pat aptariamos ir įvairios įdomybės, galimybės, finansavimo sprendimai ar kita, praversti ūkininkaujant galinti informacija, kurios rasti net ir plačiame internete gali nepavykti. Vyresniems nei 50 metų asmenims, kurie ūkyje dirba ne mažiau nei 3 metus tokie kursai nereikalingi.

Turint savo žemę (ji nebūtinai turi priklausyti Jums, gali būti nuomojama iš valstybės ar kito ūkininko, privataus asmens, įmonės) ir išsilavinimą, patvirtinantį, kad Jūs esate ūkininkas, galite kreiptis į savo savivaldybės (tos, kurioje yra Jūsų žemės sklypas) Žemės ūkio skyrių, užpildykite prašymą įregistruoti ūkį, pateikite asmens, žemės nuosavybės dokumentus, taip pat kitus papildomus dokumentus, kurių gali reikalauti registracijos metu, pavyzdžiui, partnerio (jei ūkininkausite ne vienas) pašymą, asmens dokumentą ar panašiai. Ko tiksliai reikia šiai dienai ir Jūsų individualiai situacijai atsakyti gali Jūsų savivaldybės žemės ūkio skyrius.

Jei neturite dar savo žemės, nelankėte ūkininko kursų, tačiau galvojate kaip tapti ūkininku, Jums reikės pradėti nuo žemės įsigijimo. Savaime suprantama, kad ūkininkavimui tinka tik žemės ūkio paskirties žemė, tačiau ūkininkai registruojami ir tie, kurie įsigyja miškų ūkio žemę ar vandens telkinius (čia galima verstis versline žuvininkyste). Taigi, jei dar neturite žemės, įsigyti turite bent vieną iš aukščiau nurodytų, kitaip Jūsų prašymas tapti ūkininku bus atmestas.

Ūkininko ūkio įregistravimas turint visus reikiamus dokumentus užtrunka labai neilgai. Savivaldybė per 3 dienas ūkį įtraukia į registrus, o pats ūkis įregistruojamas ir pažymėjimas apie jo registraciją išduodamas jau po 10 dienų (o kartais ir truputėlį anksčiau), tad galima sakyti, kad per kiek daugiau nei savaitę galite tapti ūkininku, turinčiu savo ūkį.

Tai yra formalioji dalis, kuri būtina kiekvienam ūkiui, tačiau kas iš tų dokumentų, jei žemė stovės nedirbama ir neneš jokios naudos? Tad reikia imtis realaus ūkininkavimo. Pirmieji žingsniai turėtų būti tinkamos ūkio šakos pasirinkimas. Tam reikėtų įvertinti savo žemę, pagal jos derlingumą, rūgštingumą ir kitus parametrus parinkti tinkamiausius augalus, o gal verčiau rinktis gyvulius, kurie nėra tokie išrankūs žemės kokybei. Geriausia, pasirinkti tokią sritį, kuri artimiausia Jums.

Reikėtų nepamiršti, kad žemės ūkis reikalauja nemažų investicijų į techniką, nes ji pakankamai brangi, net ir perkant naudotą. Sėklos, trąšos ir kitos priemonės taip pat atsieina nemažai, tačiau ir gaunamas pelnas nėra labai mažas, todėl ūkininkavimas gali būti labai pelningas verslas, puiki Jūsų investicija į geresnę ateitį. Taip pat, tai yra viena labiausiai subsidijuojamų sričių, todėl paisydami tam tikrų gairių galite gauti paramą tiek iš valstybės, tiek iš įvairių ES fondų, kurie suteiks galimybę savo ūkį išplėsti gerokai greičiau, pasiekti geresnių rezultatų per trumpesnį laiką.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Jonas2023-09-02, 11:44 Zigmi, iškart duoda, nereikia nieko pildyti.
Zigmis2019-12-04, 10:03 kaip galima valstybes parama gauti savo ukiui pradziai?ar iskart duoda ar reik kaska pildyt ? parasykit su visa info Dekui!
algis2018-08-03, 18:39 o jai neturi nei zemes nei namo?

Komentuoti:

Kiek bus 5+7=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")