Kaip įrengti alpinariumą?

Alpinariumas – puiki sodo puošmena, kuri gali parodytų Jūsų gebėjimą derinti augalus, atspindėti Jūsų fantaziją ir tuo pačiu sukurti jaukų kampelį, greta kurio malonu būti visada. Dėl šios priežasties neretai visai netoli alpinariumų įrengiamos ir pavėsinės, suoliukai.

Ieškantiems idėjų kaip įrengti alpinariumą reikėtų pradėti nuo tinkamos vietos paieškos. Jums labai pasisektų jei tai būtų natūraliai Jūsų sklype susiformavusi kalvelė, tačiau jei sklypas lygus – puikiai alpinariumą įsirengti galima ir dirbtinai suformavus norimo dydžio kalnelį. Idealiausiu laikomas 10 laipsnių kampu einantis nuolydis į pietų ar pietryčių pusę. Svarbiausia, kad alpinariumo augalai būtų užstoti nuo atšiaurių šiaurinių vėjų, kurie Lietuvoje gana dažnai sutinkami ir yra priešas numeris vienas gražiems alpinariumo augalėliams.

Alpinariumo pagrindui puikiai tinka lietuviški rieduliai, kurių galima įsigyti arba rasti savo sklype (ypač jei sklypas kurį laiką buvo apleistas ar yra didelis ir greta vandens telkinio). Akmenys ne tik gražiai atrodo, suteikia pagrindą, bet ir vėsina, drėkina augalus. Šiokią tokią užuovėją gali sudaryti ir netoliese augantys medžiai, tačiau jie negali užstoti saulės spindulių, skleisti savo šakų virš alpinariumo. Dar vienas puikus dalykas alpinariume – krioklys ar fontanėlis. Augalams tai drėkinimo būdas, o Jums malonus garsas, gyvybė kieme.

Įrengus alpinariumo pagrindą, suformavus norimą formą, dydį, reikia pasirūpinti ir augalais. Siūloma rinktis augalus taip, kad jie žydėtų kaip įmanoma ilgiau, kuomet nužydi vieni, pražystų kiti – taip pavyktų sudaryti nuolatinę žydėjimo kaitą, visuomet būtų gražu, malonu akiai. Be to, augalai neturėtų būti vienas kitam priešingi, kovojantys tarpusavyje dėl vietos po saule. Puikiai alpinariumuose žiūrisi įvairūs kalniniai augalai, pušys, eglutės ir panašūs.

Siekiant išvengti pernelyg daug darbo prižiūrint augalus reikėtų pasirūpinti, kad augalai pernelyg nesiplėstų, nebūtina jų dažnai tręšti, reikia pasirūpinti drenažu, apsaugoti augalus nuo piktžolių.

Galvojant kaip įrengti alpinariumą vertėtų pamąstyti ir apie jo apšvietimą. Tai nėra natūralu, tačiau jei mėgstate vakarus leisti kieme, apšvietimas suteiktų daugiau teigiamų emocijų, suteiktų ne tik šviesos, bet ir apšviestų vieną gražiausių kampelių Jūsų teritorijoje. Apšvietimui geriausia naudoti kuo mažiau į akis krentančius žibintus, elektros instaliaciją paslepiant po žeme ar kitais būdais. Dar geriau – naudoti saulės energiją naudojančius žibintus.

Siekiantiems natūralumo, norintiems, kad jų alpinariumas būtų panašus į savaime susiformavusį reikėtų vengti ne tik apšvietimo, bet ir įvairių dekoracijų, kurias labai pamėgo sodų ir sodybų šeimininkai, tai įvairių gyvūnėlių skulptūros, nykštukai ir panašūs elementai. Alpinariumą puikiai gali papildyti ir greta iškastas prūdelis, tvenkinukas, kuriame galėtų augti įvairūs vandens augalai, apsigyventi vandens gyvūnėliai. Tačiau tam reikia turėti pakankamai daug erdvės.

Įsirengus savo svajonių alpinariumą galima juo džiaugtis, tačiau reikia nepamiršti kartas nuo karto skirti jam dėmesio, apkarpyti krūmelius, pasirūpinti gėlėmis, sutvirtinti akmenis, jei matoma, kad ji sujudėjo, kadangi šie gali sunaikinti augalus ant jų užriedėdami.

Kviečiame pasižvalgyti po Poznanės botanikos sodo alpinariumus bei pasisemti įdėjų savo alpinariumo sukūrimui.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 8+4=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")