Kaip sodinti ir auginti braškes?
Kaip sodinti ir auginti braškes?
Braškės daugumos žmonių labai mėgstamos ir laukiamos uogos. Vasaros pradžioje parduotuvėse pradeda kvepėti braškėmis taip kaip prieš Šv. Kalėdas mandarinais. Mažai kas gali atsispirti jų skoniui ir kvapui. Braškės taip pat gali būti puiki puošmena serviruojant stalą ar pagrąžinti tortą.
Braškėse gausu vitaminų, tuo labiau, tai vienos pirmųjų sezono uogų, kurios gali padėti atgauti jėgas po žiemos šalčių. Jose gausu vitamino C, geležies, rūgščių ir cukraus, kurie taip pat reikalingi žmogaus organizmui. Tiesa braškėms nemažai žmonių yra alergiški, braškėse esantis histaminas gali sukelti bėrimus arba dusulį, todėl vaikams duodant šių puikių uogų pirmąjį kartą reikėtų atidžiai stebėti, kad nepasireikštų alergijos simptomų, o jiems pasireiškus kuo skubiau imtis priemonių.
Parduotuvėje greit ir lengvai galima įsigyti šių uogų, tačiau turint net ir nedidelį sodelį norisi, kad akį džiugintų nuosavos braškės, tokiu atveju pradedama domėtis kaip sodinti ir auginti braškes. Braškes auginti nėra labai sunku, tačiau reikia tam pasiruošti ir tinkamai paruošti vietą, kurioje bus auginamos uogos. Žemė turi būti puri, todėl reikia pilnai pašalinti velėną ir kitas piktžoles. Galima kelis kartus perarti arba perkasti tą vietą, priklausomai nuo sodinamo ploto, vėliau išpurenti ir sulyginti žemę. Yra ir lengvesnis būdas – tai nupurkšti žoles herbicidais, taip bus užkertamas kelias naujai ataugti žolėms. Be to nereiktų braškių sodinti toje vietoje kur prieš tai augo bulvės ir pomidorai, nes yra didelė tikimybė, kad nuo šių daržovių likusios ligos užkrės braškes. Braškėms tinkama nelabai rūgšti, kiek smėlėta ar net molinga žemė.
Kad braškės geriau prigytų žemę galima patręšti natūraliu mėšlu arba specialiomis braškėms skirtomis trąšomis. Braškės gali būti daugiametės arba vienmetės, priklausomai nuo rūšies reiktų tinkamai pasirinkti sodinimo laiką, dažniausiai renkamasi auginti daugiametes braškes, nes su jomis mažiau darbo. Daugiametes braškes galima sodinti pavasarį arba vasaros pabaigoje, tačiau pasodinus pavasarį nereiktų viltis, kad tą pačią vasarą bus vaisių. Sodinant braškių daigus reikia nuskinti žiedus, taip jos lengviau prigis.
Braškes persodinti reikia po trijų derlių, nes kitaip vaisių jos pradės duoti mažiau, o uogos bus nedidelės ir ne tokios skanios. Sodinant reiktų palikti tarp daigų bent 30 centimetrų tarpus, nes jos augdamos turi turėti vietos plėstis. Priklausomai nuo veislės gali reikti palikti ir daugiau, nes kai kurios auga labiau į viršų, o kitos plinta į šonus. Siekiant išvengti ravėjimo ir gauti švarias braškes galima prieš sodinant žemę uždengti plėvele. Tai suteiks lysvei tvarkingumo. Pasodinus daigus reiktų uždengti iš viršaus plėvele, kad greičiau braškės prigytų.
Braškių vien pasodinti neužtenka, dar reikia žinoti kaip auginti braškes, nes nuo to priklauso derliaus kiekis ir kokybė. Laistyti braškių nereikia dažnai, tik tuo metu kai joms yra sunkiausia, tai žydėjimo, uogų brandinimo ir derėjimo metu. Taip pat gali šiek tiek reikėti palaistyti jei vasara labai karšta ir nėra lietaus. Tinkamai laistomos braškės užderės daug geriau. Tręšti braškių taip pat nepatartina be reikalo, tai reikalinga nebent jei puola ligos ar vabalai, jei braškės pradeda nykti. Braškės geriausiai auga jei prie jų per daug nelendama, taip niekas nepažeidžiama ir jos gali laisvai kerotis, tačiau labai svarbu neužleisti piktžolių, braškės labai jautriai į jas reaguoja ir gali visai išnykti.
Trąšas naudoja dažniausiai tie augintojai, kurie jomis prekiauja, nes jiems reikia maksimaliai didelio derliaus ir siekiama, kad visos uogos būtų gražios ir didelės. Taip jie patiria mažiausią nuostolį.
Dažniausiai pasitaikanti liga, kuri puola braškes yra miltligė, tada lapai pradeda riestis, atrodo lyg nudžiūvę, tokiu atveju neapsieinama be purškimo. Purškiami fungicidai, kurie panaikina ligą. Taip pat gali pradėti pulti kenkėjai, kurie graužia žiedus, jų neišnaikinus, negalės užsimegzti uogos. Jie naikinami naudojant specialius pesticidus.
Tinkamai auginamos braškės gali duoti gana didelį derlių, viename are gali užaugti apie 20-30 kilogramų braškių, tokio kiekio laisvai užtektų šeimai ne tik paragauti jų šviežių, bet ir pasigaminti žiemai atsargų, uogienių ar užsišaldyti.
Norint dauginti braškes reikia daiginti jų ūglius, tačiau jei norima gauti kuo didesnį ir geresnį uogų derlių, ūglius reiktų pašalinti, tada daugiau maisto medžiagų gaus pačios braškės, o neatiduos į ūglius. Norint dauginti braškes reiktų apie tai pagalvoti dar prieš sodinant, kad palikti didesnius tarpus ir braškės galėtų plėstis.
Dabar galima įsigyti ir svyrančių braškių, kurias galima auginti kambaryje vazone, tai bus ne tik graži interjero detalė, bet ir subrandins skanias ir sveikas uogas. Išmokti kaip sodinti braškes, o vėliau jas prižiūrėti nėra sunku, per vasarą nuskintos uogos džiugins šeimą visą žiemą.
Trumpas video kaip braškės sodinamos ūkiuose.
Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.
Komentarai:
Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!Komentuoti: