Kaip pasirinkti šunį?

Kaip pasirinkti šunį?

Visada šuo buvo laikomas geriausiu žmogaus draugu, jie ištikimi, draugiški ir visada saugo savo šeimininką. Seniau šuo buvo laikomas namuose, kad saugotų, o dabar šuo auginamas kaip šeimos narys ir draugas, nors šunys vis tiek instinktyviai saugo namus, tai įrodo jų lojimas suskambus durų skambučiui. Šiandien yra žinoma labai daug šunų veislių, tiek mažų, tiek didelių, kiekvienas norintis įsigyti šunį turi plačias pasirinkimo galimybes.

Tačiau kaip pasirinkti šunį patį tinkamiausią sau ir savo šeimai, kyla klausimas ne vienam žmogui susimąsčiusiam apie šuns įsigijimą. Šuo yra gyvas organizmas, kuriam reikia nuolatinės priežiūros, meilės ir šilumos. Negalima pasiimti auginti šuns visai nepasidomėjus, kokios auginimo sąlygos jam tinkamiausios. Vieni šunys mielai auga su vaikais ar kitais gyvūnais, kitos veislės netinkamos taip auginti. Prieš įsigyjant šunį svarbu apgalvoti ar bus pakankamai laiko skirta jo poreikiams, vedžiojimui, dresavimui, bendravimui. Kartais šunys lankomi mažais vaikais, nes jiems visada reikia priežiūros, tačiau yra pakankamai protingi ir gudrūs, tarsi būtų suaugusieji.

Prieš renkantis šunį pirmiausiai įvertinkite savo finansinę padėtį. Šuns įsigijimui skirti pinigai yra tik maža dalis viso to kiek reikės lėšų šuns būtiniausiems daiktams ir jo maistui. Mažų veislių šunys valgo mažiau, tačiau jų skrandis jautresnis ir jie išrankesni ėdalui, todėl kaina gali būti apgaulinga. Didesnių veislių šunų ėdalo kaina gali atrodyti didelė dėl reikalingo kiekio, bet pasirinkimo įvairovė taip pat gana didelė. Be maitinimo reiktų pagalvoti apie kailio priežiūrą, veterinarijos paslaugas ir kitas smulkias prekes, kuriomis kartais norėsis palepinti savo augintinį.

Labai svarbu įvertinti gyvenimo sąlygas, jei gyvenate nedideliame bute, vargu ar būtų teisinga pasiimti didelės veislės šunį. Bet kokiam šuniui reikia turėti savo vietą. Didelis šuo gali prisitaikyti prie mažos erdvės, tačiau tai gali tapti kančia Jums ir Jūsų šeimai, gali atrodyti, kad namuose šuo nuolat maišosi po kojomis, o kai šersis ar rujos metu namuose bus sunku nuolat palaikyti švarą. Jei šuo bus auginamas lauke reiktų rinktis veisles kurios nebijo šalčio, paprastai trumpo kailio šunys šalčiui itin jautrūs.

Šuns būdo savybės turėtų būti vienas pagrindinių kriterijų kaip pasirinkti šunį. Visai nebūtinai mažas šuo reikalaus mažiau dėmesio nei didelis. Net kaip tik gali būti atvirkščiai, nes mažesnių veislių šunis reikia dažniau vedžioti, dažnai jie būna daug aktyvesni už didžiųjų veislių atstovus. Mažos veislės paprastai būna labiau dekoratyvinės, todėl reikalinga nuolatinė kailio ir odos priežiūra. Taip pat reiktų pasidomėti apie konkrečios veislės dresūrą, ar jie lengvai dresuojami, ar sunkiai, ar yra iš tylesnių šunų, o gal daug loja. Tikriausiai daugelis kaimynų nebūtų patenkinti jei nuolat už sienos skalytų šuo, taigi tokia veislė ne pati tinkamiausia butui.

Yra veislių, kurioms labai svarbus nuolatinis fizinis aktyvumas tai dauguma šaltųjų kraštų veislių, tokių kaip Haskiai, Malamutai, Samojeidai. Jiems būtina sudaryti sąlygas, kad jie ne tik išsilakstytų, bet ir papildomai pasportuotų. Šių veislių šunys skirti tampyti roges su daiktais, mums šių jų gebėjimų nebereikia, bet jų prigimtis to reikalauja, todėl jie galėtų parsivežti iš parduotuvės pirkinius. Taip pat šie šunys labai gerai sutaria su mažais vaikais, todėl į tai reiktų atsižvelgti turint vaikų ir ieškant keturkojo draugo.

Nemažai žmonių yra alergiški gyvūnams, todėl jei šeimoje nors vienas narys turi tokią alergiją reiktų rimtai apsvarstyti ar verta įsigyti šunį. Yra veislių kurios mažiau alergizuoja, tačiau negalima pamiršti, kad paimtas šuo negalės būti gražintas kai tik jis nusibos ar pradės kelti problemų. Todėl alergija yra labai rimtas aspektas, kurį reiktų gerai apgalvoti ir įvertinti situaciją. 

Be šuns priežiūros svarbūs ir Jūsų pomėgiai ir tikslas dėl ko bus auginamas šuo. Galima jį auginti kaip šeimos draugą, tada tiktų ramesnių veislių šunys. Yra veislių, kurios labiau tinka būti kaip dekoratyviniai šunys, juos galima vesti į parodas ir rūpintis jų išvaizda, tačiau vargu ar tai bus didelis sarginis šuo. Daug keliaujantiems žmonėms reiktų pagalvoti apie galimybes pasiimti šunį kartu, ar tai nekels pernelyg didelių sunkumų arba reiktų iš anksto numatyti kas galėtų pasirūpinti atostogų metu namuose paliktu šuniu. Taip pat svarbu įvertinti savo fizines galimybes, jei šunį renkasi vyresnio amžiaus žmogus, reiktų pagalvoti, kad gali būti sunku nulaikyti didelį judrų šunį vedžiojant. Be to gali kilti sunkumų dėl jauno šuns aktyvumo, vyresni žmonės gali neturėti tiek jėgų, kiek jų reikalauja šuo, todėl galima pasvarstyti apie galimybę priglausti kiek vyresnį šunį, kuris jau būtų protingesnis ir ne toks aktyvus. Taip pat ir su vaikais, jei šunį vedžios mažametis, reiktų pasirūpinti, kad vaikas jį sugebėtų nulaikyti. 

Daug kas sako, kad didesni šunys yra protingesni, tačiau tai ne visai tiesa. Tai daug priklauso nuo pačio šuns charakterio savybių ir dresūros. Yra veislių, kurie besąlygiškai paklusta žmogui ir labai lengvai dresuojami, o yra labiau katinus primenančių šunų, kurie klauso šeimininko tik po griežtos ir atkaklios dresūros.

Kiek mažiau svarbūs dalykai renkantis augintinį tai lytis. Reiktų pastebėti, kad patelės paprastai yra prieraišesnės nei patinai, tačiau ir vieną ir kita lytis turi savų trūkumų ir privalumų. Patinai dažnai būna didesni ir žymi savo teritoriją, todėl jei ant kiekvieno kampo keliama koja Jus erzina, reiktų rinktis patelę, tačiau su patele taip pat bus nemalonumų kai pradės rujoti.

Tikriausiai mažiausiai laiko skiriama galvojant pasirinkti grynaveislį šunį ar mišrūną. Dažniausiai vienokią ar kitokią nuomonę šiuo klausimu žmonės turi susidarę iš anksto. Perkant grynaveislį šunį iš veislyno būsite tikri dėl jo charakterio, dydžio ir net galima numatyti ligas, kurios vyrauja tarp tos veislės šunų. Tačiau tokį šunį išlaikyti kainuos kur kas brangiau, jį reiks ruošti parodoms, o ir pats veislynas už dyką neatiduos. Kuo geresni tėvai, tuo brangiau kainuos šuo. Tuo tarpu paimant šunį iš prieglaudos tai nieko nekainuos, arba kainuos kelis litus dėl to, kad norėsite paremti prieglaudą, tačiau tokio šuns Jūs greičiausiai nežinosite tikslaus amžiaus, jei šuo jaunas, bus neaišku kokio dydžio jis gali užaugti. Ir nebus galima prognozuoti jo charakterio savybių. Dažniausiai, bet ne visada mišrūnus yra sunkiau dresuoti nei grynaveislius šunis. Tačiau, kad ir kurį variantą pasirinktumėte, skiriant šuniui pakankamai laiko jis taps geriausiu draugu.

Visi šunys yra geri, draugiški ir mieli, tačiau reikia pasidomėti kaip pasirinkti šunį patį tinkamiausią pagal Jūsų gyvenimo sąlygas. Svarbu renkantis veislę nedaryti skubotų sprendimų, pasidomėti apie veislės būdo bruožus, aktyvumo poreikį. Jaunas šuo iš pradžių gali nemokėti tinkamai elgtis naujoje vietoje, todėl reiktų daugiau pabendrauti su žmonėmis, iš kurių imsite šunį, kad būtų lengviau šunį išmokyti namuose nedraskyti daiktų, o reikalus atlikti lauke. Tinkamai pasirinkus šunį ir juo rūpinantis, jis atsidėkos besąlygiška meile ir nuolankumu taip, kaip nesugeba atsidėkoti nei vienas pasaulio žmogus.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

gidre2016-11-20, 11:17 labai mielos nuotraukos ir patarimai naudingi nors as ir jau turiu suniuka ji misrune atejo pati ne is prieglaudos mes tada dar galvojom ar ja pasilikti ir turejom koli bet jis buvo senas ir po keliu dienu mire jis tikriausiai jeskojo to kas ji pakeis kai jis mirs vis dar turim 3 jo nusukuotu plauku maisus acu

Komentuoti:

Kiek bus 6+3=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")