Kaip skaičiuoti kalorijas (kokios normos)?

Galvojant mesti svorį tarp pirmųjų minčių galvoje sukasi dietos ir kalorijų skaičiavimas. Kaip skaičiuoti kalorijas norint sulieknėti bando išsiaiškinti dažnas žmogus, tačiau apie jų skaičiavimą kasdieniame gyvenime, negalvojant apie mažesnes apimtis, galvoja tik vienas kitas. Tai yra didelė klaida, dėl kurios neišvengiami įvairūs sveikatos sutrikimai.

Visų pirma, reikia žinoti kokios normos yra tinkamos. Moterims įprasta matyti apie 2000 kalorijų siekiančią normą, vyrams kur kas daugiau – 2600 – 2900 kalorijų per dieną. Tačiau tokios dienos normos – statistinės, o kiekvienas žmogus yra individualus: skiriasi jo svoris, aktyvumas, netgi amžius šioje vietoje yra labai svarbus, kadangi augančiam organizmui reikia daugiau kalorijų nei pasyvesniam, subrendusiam.

Suaugusioms moterims rekomenduojama kalorijas skaičiuoti pagal formulę: 665 + (ūgis centimetrais x 1,8) + (svoris kilogramais x 9,6) – (amžius metais x 4,7). Vyrams formulė panaši, tačiau naudojami kiti koeficientai: 66 + (ūgis centimetrais x 5) + (svoris kilogramais x 13,7) – (amžius metais x 6,8). Gautas skaičius rekomenduojama dienos norma. Tačiau šios normos – visai nejudantiems, namuose ar biure sėdintiems asmenims. Priklausomai nuo savo aktyvumo reikėtų pridėti papildomai dar:

  • 20% jei sportuojate tik šiek tiek, pavyzdžiui, kasdien iki valandos vedžiojate savo šunį ar išeinate į parką, kartą per savaitę apsilankote sporto klube ar nusprendžiate pabėgioti.
  • 35-40% jei sporto klube apsilankote bet 2-3 kartus per savaitę. Taip pat tinka jei tiek kartų važinėjate dviračiu, lankotės baseine.
  • 50-60% jei sportuojate bent 3-5 kartus per savaitę.
  • Apie 75% jei sportas yra Jūsų kasdienio gyvenimo dalis (bėgiojate, lankotės sporto klubuose, plaukiojate baseine);
  • Padvigubinkite kalorijų normą tuo atveju, jei per dieną sportui skiriate daugiau nei dvi valandas (rytais bėgiojate, o vakare einate į sporto klubą ar panašiai). 

Šios minėtos kalorijų normos padės išlaikyti esamą svorį ir sveiką gyvenimą, palaikys organizmui būtiną kalorijų kiekį. Tačiau jei klausimas kaip skaičiuoti kalorijas Jums kilo vien tik dėl to, kad norite sulieknėti, Jums reikėtų rekomenduojamą kalorijų normą sumažinti 20% (gautą kalorijų sumą padauginti iš 0,8). Jei tai nepadeda galima pamažinti truputėlį stipriau, tačiau minimalus kalorijų skaičius neturėtų būti mažesnis nei 1200 moterims ir 1500 vyrams. Taip pat, gali padėti aktyvumo didinimas, o ne tik kalorijų mažinimas.

Nors toks atvejis gerokai retesnis, tačiau galbūt Jus domina ir atsakymas kaip priaugti svorio. Tokiu atveju Jums reikėtų 20-30% padidinti kalorijų normą, tačiau nereikėtų mažinti fizinio aktyvumo, nes tai gali pakenkti Jūsų organizmo būklei.

Vertėtų nepamiršti ir to, kad kalorijų skaičiavimas nėra pats svarbiausias dalykas siekiant palaikyti tinkamą savo svorį, sulieknėti, priaugti svorio ar norint būti tikriems dėl pakankamo medžiagų kiekio. Labai svarbu atkreipti dėmesį kaip tos kalorijos gaunamos. Savaime suprantama, kad mėsainis su keptomis bulvytėmis nebus toks pats naudingas kaip didelis dubuo įvairių daržovių salotų ir šiek tiek neriebios mėsos. Taigi, atkreipkite dėmesį į tai, ką valgote, iš kur gaunate kalorijas, stenkitės, kad jos būtų iš kuo sveikesnių, mažiau riebių patiekalų ir maisto produktų, kitaip tariant, paisykite sveikos mitybos rekomendacijų.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 1+5=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")