Kaip gaminami ir pasigaminti kvepalus?

Kaip gaminami ir pasigaminti kvepalus?

Kvepalus naudoja ir moterys, ir vyrai, net vaikai nevengia pasikvėpinti jei tik tėvai tai leidžia. Tačiau kiekvieną kartą pasirodžius naujiems kvapams, kokiai nors įžymybei sukūrus savo kvapų kolekcija kyla klausimas kaip gaminami kvepalai ar kaip pasigaminti kvepalus patiems, sukurti savo liniją. Iš tiesų, daugiau nei prieš tūkstantį metų jau buvo naudojami kvepalai, tad akivaizdu, kad ir be specialių priemonių juos įmanoma pasigaminti namuose.

Profesionaliose gamyklose, kuriose kvepalai gaminami masiškai, naudojami specialūs distiliavimo bei presavimo prietaisai, kurie iš įvairių augalų (tiek šviežių, tiek džiovintų vaisių ar žolelių) išgauna aliejus kvepalų gamybai. Distiliuojant šviežių augalų žiedlapius iš vieno kilogramo augalų pavyksta išgauti vos vieną kitą gramą aliejaus, tinkamo kvepalų gamybai. Naudojant spaudimo būdą citrusinių vaisių žievelės išskiria apie 2-4% aliejų, todėl iš jų galima gauti daugiau kvepalų. Taigi, turint nedidelį kiekį aliejų, kurie panaudojami kvepalų gamybai, reikia turėti likusį kiekį, juk dėl vieno 100 ml kvepalų buteliuko neieškosite keliolikos kilogramų apelsinų ar greipfrutų, o ką jau kalbėti apie gėlių žiedlapius, pavyzdžiui rožes, kurių reikėtų bent šimto kilogramų. Likęs kiekis gaminant kvepalus gamyklose užpildomas specialiai tam skirtu, tam tikros formulės etilo alkoholiu. Priklausomai nuo kvepalų kokybės ir klasės, alkoholio kiekis kvepaluose gali siekti nuo 75 iki 95 ar dar šiek tiek daugiau procentų. Savaime suprantama, kuo kvepalai geresni, tuo didesnę dalį sudaro ne alkoholis, o kvapieji aliejai.

Vien tik supilti kartu turimų ekstraktų su etilu negalima. Reikia, kad jie tinkamai susimaišytų, susijungtų. Tam naudojamas specialus kaitinimas, po kurio seka tirpikliai, padedantis panaikinti nereikalingas, netinkamas žmogui chemines medžiagas (mažinama alergijos ir panašios rizikos). Naudojant šiuolaikines technologijas pagaminti kvepalai išpilstomi į buteliukus, sandariai uždaromi ir keliauja į parduotuvių lentynas, kur Jūs juos galite įsigyti.

Žinoti kaip gaminami kvepalai įdomu, tačiau nesuteikia jokios apčiuopiamos naudos. Siekiant naudos reikėtų žinoti ir kaip pasigaminti kvepalus patiems. Tai padaryti galima keliais būdais. Vienas jų, naudojant įvairius eterinius aliejus. Panaudoje 2-3 rūšių aliejus, sumaišę juos ir išgavę Jums patinkantį kvapą turėtumėte džiaugtis ar nudžiuginti ką nors savo gamybos kvepalais, kurių neturi niekas kitas.

Gaminant kvepalus reikia trijų arbatinių šaukštelių (maždaug 15 ml) jojoba augalo ar migdolų aliejaus, 75 ml degtinės ar spirito (etanolio), 25 ml 2-3 rūšių eterinių aliejų (25 ml yra visų naudojamų aliejų bendras kiekis, tad jei naudosite dviejų rūšių aliejus reikėtų kiekvieno po 12-13 ml, jei trijų, po 8-9 ml), 2 valgomųjų šauktų distiliuoto vandens (jokiu būdu nenaudokite geriamo ar kitokio vandens), pravers ir kavos ar panašios struktūros filtras.

Besirenkant eterinius aliejus atkreipkite dėmesį į jų natas. Nors įprasta, kad būtų naudojami visų trijų natų (bazinės, vidurinės ir viršutinės) aliejai, iš tiesų galima paeksperimentuoti ir naudoti ne visas tris, o tik dvi natas ar iš viso tik du skirtingus eterinius aliejus. Tačiau bazinės natos aliejų naudoti reikėtų visada – tai pagrindas.

Gamybos procesas – gana paprastas, tačiau atimantis laiko, todėl galvodami kaip pasigaminti kvepalus pagalvokite ir apie sugaištamą laiką. Pirmiausia į butelį supilamas aliejus ir sulašinami eteriniai aliejai. Jei naudojami visų trijų natų aliejai, tvarka yra: bazinė, vidurinė ir viršutinė natos. Toliau įpilamas spiritas ar degtinė, butelis sandariai užsukamas ir kaip reikiant suplakamas. Padėjus į sausą ir tamsią vietą teks savo gaminį palaikyti bent keletą parų, nors rekomenduojama išlaikyti 3-6 savaites. Būtent per tiek laiko susiformuos pats stipriausias kvapas, kvepalai taps efektyvūs ir tikrai tinkami naudoti. Po šio laiko kvepalus reikia perfiltruoti per kavos filtrą, kad neliktų jokių nuosėdų, galima įpilti distiliuoto vandens, jei kvapas kiek aitrokas.

Norint natūralesnių kvepalų, galima nenaudoti eterinių aliejų, o rinktis augalus, tarp kurių geriausią efektą suteiks gėlės. Tokiai gamybai reikės susirasti nemažai gėlių žiedų, tarp kurių geriausiai vertinamos rožės, jazminai, levandos, bijūnai ir kitos stiprų kvapą skleidžiančios gėlės. Nuskabius žiedelius reikėtų juos pasmulkinti, kad labiau jaustųsi kvapas ir suberti į metalinį indą, kurio centre turi būti padėtas mažesnis indelis (tuščias), nebijantis karščio – tam puikiai tinka keraminiai karščiui atsparūs dubenėliai. Šiame inde kaupsis vadinamas gėlių vanduo, kuris yra puikus kvepalų pakaitalas, o svarbiausia, visiškai natūralus. Susmulkintus (tačiau ne per smulkiai) žiedelius reikėtų sudėti į metalinį indą aplink viduje esantį dubenėlį, įpilti į metalinį indą vandens santykių 10:15 (vienam puodeliui žiedlapių vienas su puse puodelis švaraus vandens). Ant viršaus uždedamas dar vienas karščio nebijantis indas (geriausiai skaidrus, todėl puikiai tinka stiklinis apverstas dangtis. Į šį indą dedami ledukai, kurie tik jiems ištirpus turi būti pakeičiami naujais. Visą šią iš indų pagamintą „gamyklą“ reikia virti neaukštoje temperatūroje, kad žiedlapiai nepradėtų virti. Baigti virimo procesą reikėtų tuomet, kai gėlių žiedlapiai praras savo spalvas. Tuo metu viduje esančiame dubenėlyje turėtų būti susidarę šiek tiek skaidraus gėlių vandens.

Visą tą gėlių vandenį pipete atsargiai reikia sulašinti į sandarų kvepalų buteliuką. Norint jį užpildyti, tikėtina, reikės procesą kartoti bent keletą kartų, tad apsišarvuokite kantrybe ir tik tada pradėkite gaminti kvepalus namuose.

Savos gamybos kvepalai, lyginant su gaminamais gamyklose, neretai būna silpnesni, greičiau išgaruoja, tačiau visuomet žinoma, iš kokių medžiagų jie pagaminti, o gaminantis ne iš eterinių aliejų, bet iš gėlių – visiškai natūralus produktas. Žvelgiant iš kitos pusės, įsigyti parduotuvėje parduodamus kvepalus daug paprasčiau, tačiau prarandamas malonus didžiavimosi savimi jausmas, kurį sukelia gamybos procesas, o jei gaminate gerų draugų kompanijoje ar su savo vaikais – dar smagiau.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

laurute2017-04-03, 15:15 o as kaip galeciau pasigamint
Joana2016-08-06, 15:15 Kaip galeciau pasidaryt?

Komentuoti:

Kiek bus 9+8=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")