Kaip įsteigti įmonę, įkurti UAB, IĮ, VŠĮ?

Grupė: DARBAS, VERSLAS

Kaip įsteigti įmonę, įkurti UAB, IĮ, VŠĮ?

Galvojant apie savą verslą, norint būti patiems sau darbdaviais reikia išsiaiškinti kaip įsteigti įmonę, palyginti jų formas, tarp kurių dažniausiai minimos MB, UAB, IĮ, VŠĮ ir panašios didžiosios raidės, reiškiančios tam tikrų pavadinimų trumpinius.

Dažniausiai Lietuvoje sutinkama UAB – tai uždaroji akcinė bendrovė, kuri yra ribotos atsakomybės ir puikiai tinkanti steigiant įmonę su partneriais. Tai reiškia, kad savininkas gali būti ne vienas, o keli asmenys (tiek fiziniai, tiek ir juridiniai). Toks veiklos įteisinimo būdas yra parankus įvairiems verslams, ypač tiems, kurie yra bent kiek rizikingi, kadangi UAB savininkai atsako tik įmonės turtu, o ne savo. Tačiau ir pelną pasidalinti nėra taip paprasta, kaip kai kuriose kitose veiklos formose. Gautą pelną galima išsiimti tik per dividendus ar nustatant didesnį darbo užmokestį, o tai didina ir išlaidas, kadangi mokami nemaži mokesčiai. Taip pat išlaidų daugiau ir steigiant įmonę, kadangi galvojant kaip įkurti UAB reikia pagalvoti ir kokiu būdu įnešti privalomą 10 tūkstančių litų dydžio įstatinį kapitalą.

Individuali įmonė, kurios trumpinys IĮ, yra puikus pasirinkimas jei planuojate dirbti tik Jūs pats ar samdyti keletą žmonių, tačiau įmonei vadovauti norite savarankiškai. Esant IĮ savininku ir steigėju nereikia rūpintis sudėtingomis pelno išėmimo procedūromis, nereikalingas ir įstatinis kapitalas, tačiau esant rizikingai veiklai nesėkmės atveju savininkas turi atsakyti ir savo turtu, o ne tik įmonės, tad tai naudinga tik veiklai su labai maža rizika, paslaugų sektoriui. Esant poreikiui individuali įmonė gali būti nesunkiai restruktūrizuojama į UAB. Todėl jei kurdami savo verslą į klausimą kaip įkurti IĮ atsakymas atrodo paprastesnis ir priimtinesnis galite steigti individualią įmonę, o kiek vėliau, įsisukus verslui, atsiradus partneriams ir didesnėms apimtims pertvarkyti ją į UAB.

Dar vienas patrauklus variantas – viešoji įstaiga (VŠĮ). Tačiau tokia įmonė negali siekti pelno, tai reiškia, kad viešosios įstaigos pelnas gali būti skiriamas tik įmonės plėtrai, veiklos vykdymui. Be to, VšĮ turi vykdyti darbą, kuris naudingas visuomenei, pavyzdžiui, įvairūs mokymai, informacijos skleidimas. Galvoti kaip įkurti VŠĮ vertėtų tik tada, jei planuojate pats įmonėje dirbti, nesiekiate didelio pelno (išsimokėti galima tik atlyginimą), norite padėti visuomenei.

Kitos įmonių steigimų rūšys, tokios Mažoji Bendrija (MB), Akcinė bendrovė (AB) nėra tokios populiarios, tačiau jos taip pat aktyviai naudojamos, steigiamos. Tai kiek kitokie UAB variantai, kurie turi savitų pranašumų ir savitų trūkumų, laikomi puikiomis alternatyvomis, bet ne taip vertinamos visuomenės kaip UAB.

Žinant kuo skiriasi įmonių rūšys vertėtų sužinoti procesą kaip įsteigti įmonę, nuo ko pradėti, kokių klaidų vengti. Bene paprasčiausias būdas – kreiptis į įmonių steigimo bendrovę, kuri už tam tikrą fiksuotą mokestį aplankys visas įstaigas, kuriose reiktų lankytis Jums. Žinoma, taip išeina brangiau, tačiau jei visai neturite laiko – geresnio būdo rasti ir nepavyks. Nusprendus sutaupyti ir pasiryžus patiems imtis iniciatyvos reikėtų pradėti nuo įmonės pavadinimo sugalvojimo ir rezervavimo. Pavadinimą reikėtų rinktis kruopščiai, atkreipiamas dėmesys į tai, kad pavadinimas negali būti tapatus kitų įmonių ar prekinių ženklų pavadinimams, taip pat, negali būti necenzūrinis ar kitas, kurį riboja taisyklės. Rezervavę pavadinimą 6 mėnesiams galėsite rengti kitus dokumentus.

Steigiant UAB reikalinga įmonės steigimo sutartis, įstatai, akcininkų susirinkimo protokolas (jei steigiate vienas tai tampa nebūtinu dokumentu). Parengus dokumentus reikia atidaryti įmonės sąskaitą bet kuriame Lietuvos komerciniame banke ir į tą sąskaitą įnešti ne mažiau kaip 10 tūkstančių litų – tai įstatinis UAB kapitalas (kai kurioms kitoms veiklos rūšims įnešti pinigų nereikės). Gavę banko pažymą apie įneštą kapitalą, pateikite ją ir kitus steigimo dokumentus notarui. Notarui taip pat reikės ir patalpų, kurių adresu registruojama įmonė, savininko sutikimo, kad savo patalpose leidžia UAB veiklą. Kuomet notaras dokumentus patvirtins, juos reikės pristatyti registrų centrui, kur per 3 darbo dienas įmonė bus įregistruota.
Kai kurias procedūras galima atlitki internetu, tačiau tuomet turi būti tenkinamos tam tikros sąlygos: reikia turėti elektroninį parašą, pavadinimas turi būti rezervuotas, patalpos neareštuotos ar neįkeistos (savininkui taip pat reikės elektroninio parašo), o steigimo dokumentai turi būti pavyzdiniai. Tenkinant šias sąlygas bus sutaupoma laiko ir šiek lėšų, nes nereikės notaro patvirtinimo.

Jei galvojama kaip įsteigti ne UAB, o kitos formos įmonę, viskas vyksta labai panašiai, nežymiai gali skirtis viena ar kita procedūra, pavyzdžiui, nereikia įmokėti įstatinio kapitalo, pateikti kai kurių steigimo dokumentų. Įsteigti savo įmonę nėra labai paprasta, tačiau nėra ir ypatingai sunku, tad jei nesunkiai susivokiate dokumentuose, norite viską daryti pats, Jums tai neturėtų kelti rūpesčių, tuo tarpu skubant siūloma naudotis tarpininkų pagalba, nes mokestis jiems neretai mažesnis nei kainuoja sugaištas laikas.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 6+6=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")