Kaip pradėti verslą?

Grupė: DARBAS, VERSLAS

Kaip pradėti verslą?

Apie savą verslą kartas nuo karto pasvajoja dažnas žmogus, tačiau pamąsčius apie jo pradžią, investicijas ir riziką neretai praeina noras kažką kurti, pradėti. Deja, toks požiūris sutinkamas neretai ir yra ne visai teisingas, kadangi turint idėją, šiek tiek pasukus galvą, pasirinkus neįprastus, o išradingus kelius pradėti savo verslą nėra taip sunku, kaip gali atrodyti. Žinoma, rizika niekur nedingsta, tačiau vadovaujantis sveiku protu ją galima ženkliai sumažinti.

Galvojantys kaip pradėti verslą dažniausiai minties atsisako dėl investicijų, kurios kiekvienam verslui gali būti labai skirtingos, vieni gali išsiversti vos su keliais centais kišenėje, kitiems ir milijonas pernelyg mažai verslo pradžiai, ypač kalbant apie gamybos verslą. Be viso to, retas bankas išdrįsta paskolinti pinigų verslo pradžiai, o jei dar idėja niekur neregėta šansai tampa visai mažyčiai. Vis tik galima apsieiti ir be bankų pagalbos. Tam yra investiciniai fondai, kuriems svarbus idėjos pateikimas, taip pat privatūs investuotojai, kurie neretai skolina gerokai palankesnėmis sąlygomis nei komerciniai bankai. Taigi, išeičių gauti pradinį įnašą verslui tikrai apstu, tereikia apsidairyti ir nenuleisti rankų išgirdus pirmuosius neigiamus atsakymus.

Siekiant gauti paskolą ar pritraukti investuotojus bus reikalingas verslo planas, išsamus idėjos perteikimas taip, kad sudomintų skaitantįjį, palenkti jį į savo pusę. Taigi, gerai apgalvokite, kaip reikia pateikti savo idėją, kuo ji gali būti naudinga investuotojui, visuomenei, įvertinkite tiek optimistinį, tiek pesimistinį situacijos variantus, o svarbiausia – nustatykite tikslią sumą, kurios reikia Jūsų verslo pradžiai.

Gavę investiciją ar paskolą (o gal net abi jas) neskubėkite išlaidauti. Gerai apsvarstykite savo poreikius, peržvelkite rinką dar kartą, galbūt atsirado universalesnių, pigesnių ar ekonomiškai naudingesnių įrengimų, galbūt rinkoje yra naujų tiekėjų. Dažniausiai tam pagailima savo laiko ir dėl to vėliau tenka pasigailėti.

Labai svarbu ir Jūsų įgūdžiai. Tikėtina, kad pradedant verslą teks nemažai dirbti ir patiems, kadangi investuoti į profesionalų personalą gali būti tiesiog pernelyg brangu. Tuo tarpu net ir viena sutaupyta darbo vieta, kurią galite užimti Jūs – puiki galimybė.

Kalbant apie finansus vertėtų per anksti nemesti savo turimo darbo. Yra ir teigiamų, ir neigiamų dalykų dirbant samdomą darbą ir tuo pat metu kuriant savo verslą, tačiau atsisakyti nuolatinių pajamų dar nepradėjus generuoti pelno yra labai rizikinga. Jei trūksta laiko pabandykite su darbdaviu sutarti dėl darbo puse etato ar lankstesnį grafiką (tai labai svarbu tvarkant formalumus, nes didžioji dalis įstaigų dirba tam tikromis valandomis).

Pradedantis verslas neretai prisivengia praktikantų, žmonių be patirties. Jei sugebate valdyti, vadovauti kolektyvui, Jums puikiai turėtų tikti ir studentai ar ką tik studijas baigę žmonės, kurie gali pasigirti nemenku idėjų skaičiumi, gebėjimu priimti naujoves, pasiūlyti alternatyvius sprendimo būdus, o ir tokių darbuotojų išlaikymas neretai gerokai pigesnis nei turinčių nemažą patirtį, įdirbį ir tuo pat metu savitas nuostatas, darbo stilių, kuris nebūtinai bus suderinamas su Jūsų įmonės kolektyvo darbu ar Jūsų norais, idėjomis.

Pradėjus verslą klientai lyg stebuklas neatsiras, reikės skirti savo lėšų ir darbo reklamai. Net paprasčiausi skelbimai nemokamuose interneto portaluose suvilioja klientus, o jei naują parduotuvę, produktą ar paslaugą išmėginę klientai bus patenkinti, apie Jus informacija sklis geriausiu būdu – iš lūpų į lūpas. Bėda ta, kad tokia informacija sklinda ne taip greitai kaip norėtųsi. Gavę pirmųjų klientų nenustokite reklamuotis, skirkite, numatykite tam bent šiek tiek lėšų, ieškokite būdų nemokamai reklamai, pavyzdžiui, jos mainams – tai populiaru tiek internete, tiek ir gyvai (apsikeičiant lankstinukais ar plakatais su kita gretimos srities kompanija).

Jeigu kas nors nesiseka, mintys kaip pradėti verslą ima trauktis iš Jūsų galvos, kovokite su tuo. Atkaklumas labai padeda, net jei nesiseka ne vieną kartą iš eilės. Be viso to, nebūkite išdidūs, priimkite siūlomą artimųjų, draugų pagalba, bendraukite su žmonėmis, kurie gali Jums padėti. Pavyzdžiui, jei gretimose patalpose įsikūrusi įmonė, kuri turi Jums reikiamą įrengimą, susitarkite su ja dėl panaudos, pasiūlykite mainais reklamą apie juos ar tiesiog suderinkite nebrangią įrangos nuomą – taip susipažinsite su savo verslo kaimynais, gausite tai ko norite ir nereikės beprotiškai didelių investicijų tuomet, kai investicijų sumos ir taip nemažos.

Pažintys – labai geras dalykas. Dažnai daroma klaida, kuomet savo konkurentus laikome priešais. Iš tiesų jie gali būti puikūs pašnekovai, draugai. Geriausias būdas susipažinti yra dalyvavimas parodose, pristatymuose, tad nevenkite pristatyti savo įmonės ar nueikite pažiūrėti kaip savo reklamuoja kitos Jūsų srities kompanijos. Tokiuose renginiuose lengvai užsimezga kontaktai, naujos pažintys, kurios labai naudingos ateityje. Pasitaiko, kad pažintys verslo renginiuose tampa naujais verslais, projektais, į kuriuos įsilieja kelios skirtingos kompanijos, jų atstovai.

Be parodų ar panašių renginių neaplenkite ir mokymų. Jei niekuomet netobulėsite Jūsų verslas, net ir su labai didelėmis investicijomis ir geru kolektyvu bus pasmerktas žlugimui ar, mažų mažiausiai, susidursite su pajamų ir pelno mažėjimu. Todėl mokykitės, tobulėkite. Tai gali būti ne tik brangūs kursai, bet ir interneto šaltiniai, literatūra. Skatinkite tobulėti ir savo darbuotojus, verslo partnerius – kuo kolektyvas bus darnesnis, pažangesnis, tuo geriau eisis visas verslas.

Iš tiesų galvoti kaip pradėti verslą reikėtų ne visiems. Verslas – tai labai didelė atsakomybė, įsipareigojimai, o ne tik laisvė, nepriklausomybė nuo darbdavio. Be to, pirmaisiais metais tenka dirbti gerokai daugiau, o atlygis neretai pasijaučia tik po kurio laiko. Tačiau nusprendus išmėginti savo jėgas, pasiryžus rizikuoti ir eksperimentuoti, verslo pradžia neturėtų būti tokia sunki kaip dažnai mėgstama teigti visuomenėje. Žinoma, ant lėkštutės niekas nebus pateikta, tačiau žvelgiant į viską logiškai, atidžiai, domintis esama ir galimai būsima situacija bei normomis, taisyklėmis pradėti savo verslą nebus neįmanoma ar per sunku.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 7+6=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")