Kaip pasirinkti padangas?

Grupė: AUTO, MOTO

Automobiliu be padangų bendro naudojimo keliais nepanaudosite, o net ir netinkamos padangos gali kelti didžiulę riziką tiek Jums, tiek aplinkiniams, dėl to vairuotojai, kurie negalvoja kaip pasirinkti padangas dažnai konfliktuoja su policijos pareigūnais ir yra priversti mokėti baudas, o nesėkmės atveju ir atsako už eismo įvykius. Todėl jei nenorite būti vienu iš tokių, turite šiek tiek žinoti apie padangas ir jų pasirinkimą.

Pirmas dalykas, į kurį žiūrima keičiant padangas yra sezonas. Prieš vasarą ieškoma vasarinių padangų, artėjant snieguotam sezonui dairomasi į žieminių padangų pasiūlą, tačiau yra ir kitas variantas – universalios padangos. Žiemos metu rekomenduojamos žieminės arba žieminės spygliuotos padangos, vasaros metu – vasarinės, o universalios siūlomos tiems, kurie automobiliu naudojasi neaktyviai ir tik valomuose, barstomuose keliuose, o esant ekstremaliai pavojingoms situacijoms gali apsieiti ir be savo transporto priemonės.

Žiemai rinktis padangas su spygliais yra pravartu tiems, kurie daugiau laiko važinėja ypač slidžiais keliais, pavyzdžiui, nereguliariai valomais žvyrkeliais, tuo tarpu tiems, kurie beveik visą žiemą važinėja tik mieste spygliuotos padangos nėra būtinybė, esant sausai dangai netgi tampa prastesniu pasirinkimu nei paprastos žieminės padangos. Be viso to, Lietuvoje nėra tiek daug žiemos dienų, kuomet keliai būtų sunkiai pravažiuojami, todėl visuomet siūloma gerai pagalvoti dėl spygliuotų padangų. Važiuojantiems į užsienį gali kilti ir rimtesnių problemų – nemažai vakarų Europos šalių iš viso draudžia dalyvauti eisme automobiliams su spygliuotomis žieminėmis padangomis.

Kalbant apie žiemines padangas, jas renkantis siūlomos kietesnės bei minkštesnės. Minkštesnio mišinio padangos yra tinkamesnės kelionėms užmiestyje, esant sudėtingesnėms sąlygoms, o kietesnio mišinio lėčiau dyla, todėl ilgiau tarnauja, tačiau esant prastiems keliams automobilis bus sunkiau valdomas.

Nusprendę, kokių padangų norite (žieminių, žieminių dygliuotų, universalių ar vasarinių) turėtumėte pasirinkti jų dydį. Visuomet siūloma atsižvelgti į gamintojo (tiek automobilio, tiek ratlankių) siūlomas normas. Padangų dydis žymimas trimis žymėjimais: skersmeniu, aukščiu bei pločiu. Skersmuo žymimas R raide ir coliais (pvz. R16), padangos plotis matuojamas milimetrais, o aukštis nurodomas pagal plotį, išreiškiant procentais.
Galvojant kaip pasirinkti padangas gali užkliūti dar keletas skaičių ir raidžių. Raidėmis yra žymimas greičio indeksas. Kuo raidė yra toliau abėcėlėje, tuo didesniu greičiu padangos tinka važiuoti. M raidė leis važiuoti iki 130 km per valandą greičiu, o kiek ne savo vietoje esanti H raidė žymi 210 km / h ribą. Dažnai perkant naujas padangas yra nurodyta ne tik raidė, bet ir konkretus greitis. Greičio indeksą rekomenduoja ir automobilio gamintojas, tad siūloma atsižvelgti ir į tai.

Kiti skaičiai – gaminimo data. Padanga turi tam tikrą kodą, kurio paskutiniai 4 skaitmenys išduoda, kada padanga yra pagaminta. Rekomenduojama naudoti padangas, kurių amžius nesiekia 8-10 metų. Pagaminimo metus nurodo paskutiniai 2 skaitmenys (12 reikš, kad padanga pagaminta 2012 metais), o dar du ankstesni skaičiai, tų metų savaitę (metuose yra 42 savaitės, tad pagal tai galima be kalendoriaus numatyti pagaminimo datą).

Dar vienas parametras, kurį vertina pirkėjai – padangų kaina. Dėl mažesnės kainos labai mėgstamos naudotos padangos. Negalima teigti, kad jos nėra geros, tačiau tai jau savotiška rizika. Naudota padanga gali būti numontuota nuo autokatastrofą patyrusio automobilio, dėl to, ne vienodai nudilusi ir pažeista, be to, labai svarbu renkantis naudotas padangas stebėti jų pagaminimo datą, pastebėti išorinio pažeidimo požymius. Kitas panašus variantas – profesionaliai restauruotos padangos. Tačiau ir šios nėra rekomenduojamos tiems, kurie dažnai važinėja sudėtingomis oro sąlygomis.

Siekiantys sutaupyti neretai vietoj žymių gamintojų renkasi pigias alternatyvas – to nerekomenduoja joks specialistas, netgi teigiama, kad geriau trumpiau naudotos žymių gamintojų padangos nei pigi, dažniausiai Kinijoje gaminta, padanga.

Kuomet galvosite kaip pasirinkti padangas, pasiruoškite sau atsakyti į keletą klausimų: kokiais keliais važinėsite, kiek laiko praleisite kelionėje, kokius orus prognozuoja sinoptikai, kiek Jums svarbu pravažumas ir stabilumas, o kiek labiau rūpi padangos ilgaamžiškumas ir kitus panašaus pobūdžio klausimus. Žinodami atsakymus į juos daug lengviau išsirinksite sau tinkamas padangas tiek savarankiškai, tiek kreipdamiesi pagalbos į padangų specialistus.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 4+4=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")