Kaip pasidaryti lanką?

Grupė: ŽAIDIMAI

Daugeliu įdomu kaip pasidaryti lanką patiems, kitų padaryti lanką arba išmokyti pasidaryti prašo vaikai. Tam, kad nenuvilti mažųjų kariautojų bei medžiotojų ar nenusivilti patiems, pats laikas išmokti pasidaryti nesudėtingą lanką.

Visų pirma, Jums reikės kantrybės, o tuomet teks leistis į tinkamo medžio paiešką. Reiktų ieškoti sausesnio, tačiau netrapaus, lankstaus medžio šakos, kurios ilgis būtų apie du metrus (rekomenduojama 1,7 – 2 m ilgio). Jei nerasite šakos, tiks ir tokio dydžio medelis. Šlapia mediena taip pat gali tikti, tačiau lanko galia tuomet bus gerokai mažesnė, strėlė kris arčiau, bus mažiau tikslumo. Vertingiausi medžiai lanko gamybai yra juodalksniai, ąžuolai, uosiai, o dar geriau – kadagiai. Tuo tarpu strėlėms gaminti iš karto galite pasiieškoti eglinių ar pušinių šakų, pagaliukų. Kita mediena sunkiai tam tiks, tačiau iš bėdos galima pritaikyti.

Medienos lanko gamybai paruošimas nėra trumpas, tai atima nemažai laiko ir pastangų. Norint turėti kokybišką lanką, medieną reiktų padžiovinti tamsioje, bet sausoje vietoje. Rekomenduojama džiovinti jau nužievintą (nužievinti galite peiliu ar specialiu įrankiu) medieną, kadangi tai padės jai greičiau džiūti. Išdžiūvusią medieną (po mėnesio ar netgi dar vėliau) reiks išlenkti pagal sau patinkančią, norimą formą, jei esama forma neatrodo tinkama. Bene geriausiai ir paprasčiausiai tai atlikti virš garų, kylančiu nuo verdančio (verdamo) vandens. Taip ne tik nekils rizika lengvai sulaužyti ruošiamo lanko, bet ir bus paprasčiau, lengviau lankstyti, nereikės galvoti apie specialius įrankius ar medžiagas. Žinoma, šiek tiek išlenkti galima ir naudojantis spaustuvais. Kadangi neretai kaip pasidaryti lanką klausia vaikai, namuose užsiimti gamyba bus paprasčiau ir nereikės galvoti apie specialius įrankius.

Virvelę asmeniniam naudojimui geriausia daryti iš 2-4 gijų polipropileninės ar nailoninės virvės. Virvę tvirtinti lanko galuose padarius įpjovimus peiliu ar kitu smailiu daiktu. Taip tvirtinti virvelę yra patogu ir efektyvu. Tačiau nepamirkite, kad virvė turi būti tinkamai įtempta, priešingu atveju šūvis nepavyks ir strėlė nelėks numatyti kryptimi, o tiesiog nukris šalimais.

Kuomet lankas jau pagamintas, metas pasirūpinti strėlėmis. Strėlėms gaminti, kaip jau minėta, geriausiai tinka, eglės ar pušies šakos, taip pat tiks ir kadagio šakos. Strėlės galiuką reikėtų nusmailinti peiliu ar pieštukų drožtuku, kitoje pusėje įpjaunant ir taip padarant vietą antgaliui tvirtinti, kuris gali būti padarytas iš storesnio ir tvirtesnio popieriaus, plastmasės lakštų iškerpant trikampės formos ruošinius.

Lanko patobulinimas

Kai jau žinome, kaip pasidaryti lanką, galime jį ir patobulinti. Pačio lanko rėmą galima nudažyti patinkančia spalva ar išmarginti jų deriniu bei nulakuoti, kad lankas tarnautų ilgiau. Taip pat, labai puikiai lanką papildytų ir taikiklis, kuris tvirtinamas lanko centre. Tai gali būti kelių centimetrų ilgio horizontaliai tvirtinamas pagaliukas. Ant jo patogu pasidėti strėlę, nusitaikyti, dėl to šūvis būna tikslesnis. Siekiant, kad pagaliukas laikytųsi tvirtai geriausi jį tvirtinti kryžmai pinant virvelę (tam puikiai tinka jau kartą naudotą polipropileninė, nailoninė virvė ar tvirtinimui skirtas špagatas).

Strėles taip pat vertėtų ne tik nusmailinti, bet taip pat ir padeginti, kol galiukas taps juodas. Taip strėlė smigs geriau. Išvaizdesni, spalvoti ar specialiais simboliais bei raštais patobulinti strėlės antgaliai puikiai papuoš Jūsų strėlę ar leis išskirti iš kitų, pavyzdžiui, rengiant kieme šaudymo iš lanko varžybas.

Lanko naudojimas

Vien tik žinoti kaip pasidaryti lanką negana. Būtina žinoti ir kaip tinkamai juo naudotis. Visų pirma, būtina paisyti visų atsargumo priemonių. Jokių būdu nešaudyti iš lanko ten, kur daug žmonių ar netikėtai jų gali pasirodyti (prastai matomose vietose, pavyzdžiui, esant už namo kampo, miškingoje vietovėje). Išsirinkus saugią vietą ir pasiruošus bent 50-70 centimetrų dydžio taikinį (galima bandyti šaudyti ir į pastatytus objektus, pavyzdžiui, arbūzą, obuolį) laikas atsistoti ir šauti. Šūvio metu būtina stovėti tvirtai, pasisukus šonu į taikinį. Profesionalai rekomenduoja net ir patyrusiems šauliams naudoti rankos apsaugą, kadangi ją kliudyti gali tiek strėlė, tiek po įtempimo grįžtanti virvelę.

Tiek pasigaminti lanką, tiek išmokti iš jo taikliai šaudyti nėra labai lengva, tačiau tikrai įdomu ir naudinga, kadangi taip ugdomas atkaklumas, taiklumas, kruopštumas ir visa galybė kitų teigiamų savybių, kurios gali praversti įvairiausiose gyvenimiškose situacijose.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Teo2021-11-26, 12:29 Liuks
Jonas2019-03-15, 18:39 Kokia virve naudotumete lanko gamybai , jei darytumete prfesionalu dideliu dziauliu lanka ?
stase2018-03-26, 19:53 geras
domantas2018-03-24, 18:17 tikrai sudomino kaip gaminate lanka. man dabar tikrai pavyks pasidaryti lanką. ačiū,kad parodėt
Ponas Amerika XD2017-10-15, 20:18 O kaip padaryti kad strele toliau skrietų ką ką@
Rusnė2017-10-01, 17:35 Man pavyko padaryti lanka; labai gerai šauna!
armandas2016-12-13, 17:38 Manyciau šis lankas tik pavadynima turi kaip lankas. Butu idomiau pamatyti gana tvarkinga lanka ir kaip jis daromas.

Komentuoti:

Kiek bus 5+3=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")