Kaip įveikti nemigą?

Grupė: SVEIKATA

Miegas labai svarbus kiekvienam žmogui, nes miegant žmogus pailsi ir atgauna per dieną prarastas jėgas. Tačiau yra žmonių, kurie nors ir labai pavargę, bet negali užmigti. Nemiga kankina labai daug pasaulio žmonių, nepriklausomai nei nuo jų geografinės, nei socialinės padėties. Nemigos rūšių ir priežasčių dėl ko ji kankina gali būti taip pat daug. Tačiau visi nori kuo greičiau rasti būdą kaip įveikti nemigą ir normaliai pailsėti.

Nemiga kaip liga pradedama laikyti tada kai mėnesį laiko kasdien sunkiai užmiegama arba iš viso nepavyksta užmigti, be jokios paaiškinamos priežasties. Kartais nemiga kankinti gali dėl tam tikrų svarbių gyvenimo įvykių, atsakingo pokalbio ar artėjančios didelės šventės. Tokia nemiga normali, nes galvoje sukasi daug minčių, kurios kelia nerimą ir neleidžia atsipalaiduoti bei užmigti.

Tačiau tokia nuolatinė būsena gali kelti rimtas problemas. Gali prasidėti pervargimas, kurio pasekmės bus įvairios ligos arba depresija. Nemiga dažnai kankina ir mamas su naujagimiais, nes jos nerimauja, kad laiku neatsibus ir nepamaitins vaiko, kad neišgirs vaiko verksmo.

Vyresniame amžiuje daug žmonių neužmiega be migdomųjų, tačiau iš tiesų galima rasti ir kitų išeičių kaip įveikti nemigą natūraliais būdais. Neretai žmonės daro klaidą per anksti pradėdami vartoti migdomuosius, šie vaistai padeda užmigti, tačiau tai nėra natūralus miegas. Tai lyg akys užmerktos, tačiau visas kūnas toliau lieka įsitempęs. Ilgai vartojantys migdomuosius vaistus žmonės pradeda jausti, kad be vaistų nebegali niekada užmigti, taip pat poilsis yra neproduktyvus, todėl pradeda kamuoti nuolatinis mieguistumas ir priklausomybė medikamentams.

Pirmiausia svarbu, kad patalpa, kurioje miegama būtų gerai išvėdinta, nes grynas oras padeda atsipalaiduoti. Taip pat užklotas turėtų būti ne per šiltas. Daug sunkiau užmigti kai karšta negu kai šalta. Taip pat svarbu rasti sau tinkamą miegui pozą. Vieniems labiau patinka miegoti ant šono, kitiems ant nugaros, o dar kitiems ant pilvo. Geriausia miegoti ant dešinio šono, nes tada nespaudžiami vidiniai organai ir organizmas gali dirbti ramiau. Pilnai visas kūnas aprūpinamas deguonimi. Miegant ant pilvo gali trūkti oro, nes užspaudžiami plaučiai, tačiau jei taip žmogui patogu tai galima mėginti užmigti. Miegoti ant nugaros tikriausiai mėgsta mažiausiai žmonių. Iš prigimties žmogus miegant susisuka, nes tai yra saugumas ir šiluma, o ant nugaros gulint jaučiamasi nesaugiai, dažniau erzina šviesos ir garsai. Taip pat miegant ant nugaros dažnai knarkiama ir dėl to negaunama pakankamai deguonies.

Likus valandai iki planuojamo miego pravartu bent trumpai pasivaikščioti lauke, tada nežiūrima į televizoriaus ar kompiuterio ekranus ir smegenys intensyviai nedirba. Miego metu smegenys apdoroja per dieną sukauptą informaciją, todėl svarbu pasistengti galvos neperkrauti, nesimokinti ir negalvoti nieko svarbaus prieš miegą. Ypač moksleiviams mokytojai dažnai pataria pasikartoti išmoktą medžiagą prieš miegą ir iškart nubudus, taip geriau įsimenama informacija, iš dalies tiesos tame yra, gauta informacija per naktį sutvarkoma ir priimama, tačiau miego kokybė nuo to stipriai nukenčia. Žmogus normaliai lieka nemiegojęs visą naktį, nes smegenys intensyviai dirbo, tokiu atveju žmogus dažnai sapnuoja kitos dienos įvykius arba su nauja informacija susijusius dalykus.

Prieš miegą pagulėjus šiltoje vonioje, vanduo padės atsipalaiduoti ir greičiau užmigti. Todėl nusiprausti patartina prieš pat einant miegoti, vanduo neturėtų būti labai karštas ar šaltas, jis turi lengvai ir maloniai šildyti kūną. Raminančios arbatos padeda greičiau užmigti, pavyzdžiui po šaukštelį melisos, valerijono ir levandos žolelių užpylus puse litro verdančio vandens 10 minučių palaikyti ir gerti likus valandai iki miego.

Mėgstantys juodą arbatą arba stiprią kavą turėtų stengtis gerti iki pietų, nes šie gėrimai didina spaudimą ir trikdo miegą. Taip pat labai svarbu sveikas gyvenimo būdas, kuo žmogus labiau išsikraus tuo greičiau užmigs, tačiau svarbu nepervargti, nes pervargimas skatina stresą, dėl ko gali būti labai sunku atsipalaiduoti ir pailsėti.

Kai kuriems padeda rami muzika, tačiau ji turėtų automatiškai po kurio laiko išsijungti, kad nebūtų trikdomas ramus, gilus miegas. Niekada nereiktų galvoti apie miegą, nes pradėjus skaičiuoti valandas, per kurias neužmigote, organizmas pradės į tai aktyviai reaguoti, atsiras stresas, o tai dar labiau paskatins nemigą. Ramiai gulint galima tiesiog žiūrėti į vieną tašką, ramiai skaičiuoti nuo vieno iki tol kol užmigsite arba klausyti tolygių laikrodžio dūžių.

Taigi būdų kaip gydyti nemigą galima rasti daug, svarbu nepasiduoti ir nepradėti visko nuo vaistų. Galima pamėginti pirmiausiai pakeisti gyvenimo ritmą, mitybą, vėliau pradėti gerti raminančias žolelių arbatas, ir tik kraštutiniu atveju, kai nei vienas kitas būdas nepadeda, kreiptis į gydytoją dėl vaistų skyrimo.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 7+7=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")