Kaip ir kiek reikia gerti vandens, skysčių?

Grupė: SVEIKATA

Kiekvienas turbūt yra girdėjęs, kad be vandens nepavyktų išgyventi nė kelių dienų. Iš tiesų, net ir mokslininkai ieškodami gyvybės kitose planetose ieško būtent vandens, nes tai būtina sąlyga gyvybei egzistuoti ir kurtis. Tačiau ne visi žino kaip ir kiek reikia gerti vandens, kokie dar skysčiai naudingi žmogaus organizmui.

Visų pirma reikia suvokti, kodėl vanduo reikalingas žmogui ar kitam gyvam organizmui. Vanduo padeda kraujagyslėms varinėti kraują, prakaito forma padeda organizmui reguliuoti kūno temperatūrą, visai kaip aušinimo skystis automobiliuose (pabandykite prisiminti, kiek prakaituojate vasarą, o kiek žiemą, skirtumas akivaizdus), taip pat, vanduo padeda stiprinti raumenis, leidžia lengviau savo darbą atlikti sąnariams, o tuo pat metu dar ir perneša naudingas, maistingas medžiagas organizme. Pradėjus trūkti vandens organizmas ima tapti tingus, žmogui nesinori nieko daryti, atsiranda apatija įprastai veiklai. Tuoj pat ima streikuoti širdies darbas, darosi sunku judėti, apie vandens trūkumą praneša ir oda, kuri išsausėja, trūkinėja. Atsigėrus pradeda darytis geriau.

Žinant kodėl vanduo naudingas laikas sužinoti ir kiek reikia gerti vandens, vartoti skysčių. Mokslininkai ir kiti specialistai rekomenduoja orientuotis į dviejų litrų ribą. Tai yra bendra rekomendacija, tačiau vieniems vandens reikia daugiau, kitiems mažiau. Viena iš įtaką darančių sričių – žmogaus svoris. Kuo žmogus sunkesnis, tuo daugiau vandens jam reikia vartoti, tačiau ir tai ne visuomet. Didesnį kiekį vandens turi išgerti ir sportuojantys, aktyviai savo laiką leidžiantys ar fizinį darbą dirbantys žmonės, kadangi jie išgarina daugiau skysčių nei kiti, pasyvesnį, ramesnį, sėdimą darbą dirbantys asmenys.

Norint gauti naudos iš išgertų dviejų litrų vandens, reikėtų suprasti, kad ne bet kaip ir ne bet kokį vandenį reikia gerti. Geriausiai organizmą skysčiais aprūpina tyras, negazuotas vanduo. Tačiau nebūtina visą dieną vien tik gerti tyrą vandenį. Arbata, kava, sultys ar net gaivieji gėrimai taip pat aprūpins organizmą skysčiais, tačiau specialistai bet kokius skysčius, turinčius skonio laiko maistu. Kadangi su maistu pasisavinama bent apie 20 procentų skysčių, o minėti gėrimai yra ypač skysti ir vandeningi, jų vartojimas tikrai neblogina situacijos, o tik padės Jums gauti pakankamai skysčių apie tai labai negalvojant.

Perdozuoti skysčių taip pat įmanoma, tačiau tokia situacija labai reta. Dažniausiai ji užklumpa sportininkus, pavyzdžiui, bėgikus, kurie ilgose distancijos ar iš karto po sporto vartoja labai daug vandens norėdami atsigaivinti, atvėsti iš vidaus. Perdozavus vandens apsunksta inkstų darbas, kyla hiponatremijos ar kitų ligų rizika. Įprastai, vidutiniškai aktyviai gyvenantiems žmonėms rizika persistengti vartojant skysčius labai maža, todėl dėl to sukti galvos tikrai neverta.

Žinant, kaip ir kiek reikia gerti vandens, verta žinoti ir tai, kad tinkamas skysčių kiekis, reguliarus vandens gėrimas padeda atsikratyti svorio, stiprina organizmą. Dažnai, ypač mėgaujantis filmu, sėdint prie kompiuterio ar skaitant knygą juntamas alkis, noras ką nors kramtyti, valgyti. Tačiau iš tiesų tai gali būti troškulio jausmas, todėl save galima ir apgauti. Pajutus nedidelį alkį tereikia išgerti stiklinę ar pusę vandens ir alkio jausmas turėtų pradingti. Jei tai nepadėjo – Jūs tikrai esate alkanas.

Tinkamai vartodami vandenį, užtikrindami pakankamą jo kiekį organizme turėtumėte rečiau skųstis inkstų ligomis, mažesnė tikimybė nutukti, o taip pat daug didesnė tikimybė jaustis mažiau pavargusiems, produktyviau dirbti ir labiau džiaugtis savo gyvenimu, todėl stenkitės visuomet gerti pakankamai tyro ir gaivaus vandens.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 2+6=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")