Kaip rašyti prašymą?
Kaip rašyti prašymą?
Prašymo rašymas – gana dažnai sutinkamo dokumento rengimas, kurį tenka pateikti įstaigai ar jos vadovui įvairiais atvejais, nuo prašymo atostogoms iki prašymo atleisti iš darbo, kiekvienam pagal jo norus ir poreikius, susiklosčiusią situaciją. Bet kuriuo atveju prašymas turi būti parašytas pagal taisykles, tad kaip rašyti prašymą, kad jis atitiktų šiam dokumentui keliamus reikalavimus?
Visų pirma, reikia suprasti, kad prašymas yra dokumentas, todėl turi būti rašomas ant švaraus balto lapo popieriaus (įprasta pateikti A4 formato dokumentus), kai kuriais atvejais ant firminio įmonės blanko, tačiau ir jis dažniausiai bus baltas. Tokie blankai įprastai pateikiami didesnėse įmonėse ir yra talpinami jų interneto svetainėse, intraneto puslapiuose ar pateikiami tam tikruose skyriuose.
Rašant prašymą įmonės viduje nurodomas prašančiojo vardas ir pavardė, padalinio, kuriame dirbama, pavadinimas ar kiti, padedantis lengviau identifikuoti asmenį duomenys. Dažniausiai, vidaus naudojimui paruoštuose prašymų blankuose ar įmonės instrukcijose nurodyta, kokie duomenys yra būtini. Mažose įmonėse, kuriose nėra kelių padalinių įprastai pakanka nurodyti vardą ir pavardę, kartais prašoma nurodyti ir užimamas pareigas.
Toliau seka adresatas. Rašant prašymą būtina nurodyti jo gavėją, kuriuo dažniausiai būna įstaigos viršininkas (direktorius, rektorius, prezidentas) arba padalinio vadovas (vedėjas, skyriaus direktorius, dekanas). Adresatą įprasta ir rekomenduojama nurodyti naudininko linksniu (atsakant į klausimą kam), taip išvengiama nesusipratimų, iš karto tampa aišku, kur yra prašytojas, o kur gavėjas.
Po gavėju, kuris rašomas lygiuojant pagal kairį kraštą, nurodomas dokumento tipas, šiuo atveju, prašymas. Žodis prašymas rašomas didžiosiomis raidėmis, pastorinant šriftą bei centruojant lygiavimą. Iš karto po šia eilute (taip pat centruotai) nurodoma data, dar viena eilute žemiau – vieta (įprastai nurodomas miestas).
Prašymo tekstas lygiuojamas iš abiejų pusių, pirmąją eilutę šiek tiek atitraukiant nuo krašto. Prašyme turi būti nurodoma tik esminė informacija, kuri yra svarbi. Informaciją būtina pateikti aiškiai, vengiant dviprasmybių, kurios gali lemti rimtas problemas. Jeigu reikia, prašymo pabaigoje nurodomi ir priedai. Dažniausiai priedai pateikiami rašant prašymą priimti į darbą (pridedamas aukšto mokslo diplomas, rekomendacijos) ar išleisti į komandiruotę (pridedami kvietimas į komandiruotę, komandiruotės aprašas).
Prašymą vainikuoti turi parašas, šalia kurio nurodama ir prašančiojo pavardė, vardas. Išskirtinais atvejais paliekama vieta ir antspaudui, pavyzdžiui, jei prašymą rašo ne vienas asmuo, o įmonės skyrius ar pan. Šiek tiek pakeitimų atsiranda ir tuo atveju, jei prašymas ruošiamas ne įmonės viduje.
Tik įmonės viduje rašiusiems prašymą klausimas kaip rašyti prašymą dažnai lengvai atsakomas, tačiau kreipiantis į savivaldybę, vaiko mokyklą ar bet kokią kitą įstaigą ar įmonę kyla daugiau klausimų. Tačiau skirtumai tik labai nedideli.
Viršuje, kur įprastai nurodomas skyrius bei vardas ir pavardė, vietoj skyriaus, pareigų nurodoma darbovietė ar gyvenamoji vietovė, priklauso nuo to, kokiu klausimu ir kam rašomas prašymas. Pavyzdžiui, norint tapti savo kaimynystės bendruomenės nariu darbovietė nėra svarbi, tuo tarpu gyvenamas adresas vaidina gana didelį vaidmenį, todėl šiuo atveju reiktų prašymo viršuje nurodyti vardą, pavardę bei savo adresą. Šis tekstas turi būti pačiame viršuje, lapo viduryje.
Adresatas taip pat turėtų būti nurodytas su adresu. Jei kreipiatės į bendruomenę, tačiau nežinote, kas yra jos pirmininkas, tiesiog nurodykite, kad prašymas skirtas bendruomenės pirmininkui ar valdybai – konkretaus asmens įvardijimas ne visuomet yra būtinas. Likusi prašymo dalis yra tokia pati, kaip ir naudojant prašymą įmonės viduje.
Galvojantiems kaip rašyti prašymą geriausia būtų patikrinti adresato siūlomų dokumentų sąrašą, kadangi įstaigos, kurios gauna daug prašymų beveik visuomet viešai yra patalpinusios šablonus, pagal kuriuos ir Jums patogiau rašyti prašymą, ir jį skaitančiam asmeniui lengviau suprasti esmę, išrinkti svarbiausias dalis.
Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.
Komentarai:
Komentuoti: