Kaip rašyti įvadą, įžangą?

Įvadas, įžangą – pati bet kokio kūrinio pradžia, kuri arba sudomins skaitytoja, arba ne. Todėl būtina parengti gerą įvadą, kuris ir sudomintų skaitytoją, ir leistų jam teisingai suprasti, apie ką bus kalbama kūrinyje. Ir visai nesvarbu, rašote referatą, kuriate knygą ar tiesiog ruošiatės išsiųsti oficialesnį elektroninį laišką. Kaip bebūtų gaila, neretai apie įžangos svarbumą primirštama ir dėl to nukenčia viso kūrinio bendras vaizdas.

Galvojant kaip rašyti įvadą, įžangą reikėtų omenyje visuomet turėti keturias svarbiausias dalis, be kurių beveik jokio teksto įvadas negali apsieti: aktualumas, naujumas, tikslai ir uždaviniai, metodai. Šios keturios dalys labiau primena mokslinių darbų rašymą, tačiau iš tiesų puikiai atitinka ir yra pritaikomos įvairiausiose gyvenimo situacijose.

Rašomo teksto, turinio, temos aktualumas – labai svarbus. Jei tai, ką rašote nėra aktualu, gal geriau visai nerašyti? Įvade tereikia glaustai atskleisti, kodėl ir kam tema yra aktuali, kodėl ji pasirinkta. Tai atlikti reikia subtiliai, tačiau aiškiai, netuščiažodžiaujant. Be to, nereikėtų leistis į didelius asmeniškumus, vengti priežasčių, kurios aktualios tik Jums ar siauriai Jūsų aplinkai (nebent tekstas, kurį rašote bus skirtas būtent tai aplinkai).

Naujumas – taip pat labai svarbu. Šiais informacinių technologijų laikais informacija plinta žaibišku greičiu, todėl sena informacija labai mažai kam įdomi. Dėl didelio kiekio gaunamos informacijos prieš ją kuriant reikėtų pamąstyti ar ji pakankamai nauja ir įdomi skaitytojams, jos gavėjams. Galbūt tai tik Jums atrodo gana nauja ir naudinga, tačiau iš tiesų gali būti ir kitaip, todėl reikėtų informacijos naujumą patikrinti, pasiremti keliais šaltiniais. Kuomet būsite tikri, kad tai tikrai nauja ir svarbi informacija – nurodykite, kas buvo žinoma anksčiau ir kuo Jūsų pateikiama informacija papildo esamą.

Rašant įvadą, įžangą taip pat labai svarbūs ir Jūsų išsikelti tikslai bei uždaviniai. Jei tai mokslinis, rašto darbas reikėtų nurodyti, ką norite šiuo darbu pasiekti. Jei tai laiškas ar kitas kūrinys tikslai gali būti kitokie, pavyzdžiui, pranešti apie renginį ar sudominti savo kandidatūra į siūloma darbo vietą – tai ir yra Jūsų tikslas.

Metodai – tai Jūsų priemonės tikslams bei uždaviniams įvykdyti. Nurodydami savo metodus, pavyzdžiui, atliktus tyrimus ar renginio plakatą, Jūs sukursite patikimumo įspūdį, o patikimus rašinius daug maloniau skaityti nei tuos, kuriuose nėra aiškūs informacijos šaltiniai, jos gavimo ar sukūrimo metodai, būdai. Taigi, jau pačioje pirmoje pastraipoje, kuri vadinama įžanga ar skyrelyje, vadinamu įvadu, turėtumėte atskleisti savo naudojamas metodikas.

Mąstantiems kaip rašyti įvadą, įžangą vertėtų pamąstyti ir apie keletą klausimų, į kuriuos turėtų būti pateikti atsakymai. Išskiriami šie:

  • Koks yra kūrinio objektas?
  • Kokie tikslai siekiami rašant?
  • Kodėl šių tikslų reikia siekti?
  • Kokiu būdu bus siekiama minėtų tikslų?
  • Kokia viso šio rašymo nauda?
  • Kodėl skaitytojas turėtų skaityti visą darbą, laišką ar kitą rašytinį kūrinį?

Atsakius į šiuos klausimus bus galima pereiti prie dėstomosios dalies, platesnio paaiškinimo, aprašymo. Tačiau neatsakius į klausimus galima prarasti labai didelį kiekį potencialių skaitytojų, kuriems pats kūrinys galbūt ir būtų įdomus, tačiau įvadui jų nesudominus, ieškoma patikimesnio, labiau dominančio teksto.

Būtent dėl to, kad neprasti skaitytojų įžanga, įvadas turi būti parašytas tikrai įdomiai, tačiau ne per laisvai, ne pernelyg šmaikščiai. Trumpiai tariant, reikia pasistengti pataikyti į patį aukso viduriuką, todėl prieš pateikiant savo tekstą, jei jis yra ypač svarbus, vertėtų jį duoti perskaityti kitiems asmenims, pavyzdžiui kolegoms ar artimiesiems.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Fekalijus Teofilijus II2024-01-14, 17:56 Galima žmogiškai rašyt (nieko neskaičiau, nes skaityt užsipisimas).
Dofkelis2023-01-24, 22:28 Ką ????
labas2021-05-06, 18:00 isvis nieko nesuprantu
As nuoru svente svest2020-01-16, 19:29 As nuoru svente svest
Agnė2019-12-09, 12:31 Labai geras tekstas, dėkui. Got me back on track.
Jacob2019-11-04, 20:34 Mano Lietuvis 2
Robotas2019-10-01, 09:22 Labas, aš robotas
Rašytojas Ingridai2019-03-03, 17:50 Dar kartą perskaityk...
Ingrida2017-05-24, 09:47 nieko nesupratau galit normaliai rašyti?

Komentuoti:

Kiek bus 1+6=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")