Kaip pasistatyti lauko ir vidaus židinį?

Grupė: NAMAI, BUITIS

Dėl šaltų žiemų ir pomėgių kepti mėsą bei kitus maisto produktus ant liepsnojančios ugnies, Lietuvoje įprasta turėti židinį. Namuose tai kone būtinybė, tuo tarpu lauke – puiki pramoga, leidžianti net ir ankstyvo pavasario ar vėlyvo rudens vakarus leisti pavėsinėje, lauko terasoje vartant šašlykų iešmus ir gardžiuojantis ką tik iškepta mėsa. Tad kaip pasistatyti lauko ir vidaus židinį, prie kurio būtų malonu leisti savo laiką ir būtų galimą gauti naudos?

Vidaus židinio statybos darbai turėtų prasidėti nuo kamino. Jei jau jį turite (įrenginėjate židinį vietoj senos krosnies ar pan.) – tuo rūpintis nereikės, tačiau reikės prie esamo kamino pritaikyti planuojamą savo židinį. Apie kamino mūrijimą neišsiplėsime, kadangi tai labai nuo konkretaus pastato priklausantis dalykas ir tęsime atsakymą į klausimą kaip pasistatyti vidaus židinį.

Pirmas dalykas, kurį reikėtų padaryti – sumontuoti pamatą. Pamatas priklauso ir nuo grindų, esant betoninėms, tvirtoms grindims pagrindo daryti nėra būtina, tuo tarpu medinių grindų namuose reikalingas ypač tvirtas, stabilus pagrindas, kurio dėka židinio kapsulė nejudės. Kaip žinia, judanti židinio kapsulė gali iššaukti rimtų nelaimių: dūmų prasiveržimus, suodžių kaupimąsi ar net gaisrus. Taigi, pamatui nepagailėkite pastangų ir medžiagų, bent keletą kartų patikrinkite lygumą. Ant pamato reikia sukonstruoti (išbetonuoti) pakėlimą, pagrindą. Pagrindo forma priklauso nuo įsigytos krosnelės, židinio kapsulės, tačiau dažniausiai pasitaiko į U formą panašus pagrindas, kurį bene lengviausia – lieti. Lieti reiktų iš medinių lentelių susikalus rėmą ar panaudojant tam plastikinius vamzdžius, dėžutes ar šiukšlių dėžes. Tvirtumo suteikti gali ir armatūra, todėl tiek horizontaliai, tiek vertikaliai, ties jungiamomis konstrukcijomis, reikėtų panaudoti ir ją.

Supylus betoną į paruoštą konstrukciją reikėtų palaukti bent savaitę iki to, kol bus galima montuoti kapsulę. Atkreipkite dėmesį į tai, kad laukimo laikas gali priklausyti ir nuo naudojamo betono, patalpos temperatūros, drėgnumo, todėl kai kuriuose šaltiniuose rekomenduojama palaukti net ir apie mėnesį. Tiek palaukę būsite 100% tikri, kad montuoti kapsulę bus saugu. Taip pat, prieš pildami pamatą ir ruošdami pagrindą atkreipkite dėmesį į atstumą. Nuo nedegių sienos konstrukcijų (betono ir pan.) židinio kapsulė turi būti nutolusi bent 15 centimetrų, esant degioms konstrukcijos, pavyzdžiui medinėms koloms, rąstinėms sienoms, reikia ne tik palikti šiek tiek didesnį atstumą, bet ir pasirūpinti nedegiomis, priešgaisrinėmis izoliacinėmis priemonėmis, tam kuo puikiausiai tinka speciali vata.

Sekantis žingsnis – kapsulės montavimas. Montuoti būtina atsargiai, rekomenduojama pasikviesti porą žmonių į pagalbą, kadangi, kaip jau turbūt turėjote pastebėti įsigiję, kapsulė yra labai sunki ir atsargiai ją užkelti ant pagrindo – ne juokų darbas.

žkėlus kapsulę, jei ji stovi tvirtai, galima imtis dūmtraukio montavimo. Siekiant viską atlikti kokybiškai reikėtų montuoti elementus iš apačios į viršų, tai apsaugos nuo dūmų veržimosi per sujungimus. Žinoma, priklausomai nuo dūmtraukio elementų, montavimas gali šiek tiek ir skirtis, todėl nepatingėkite užmesti akies ir į instrukciją (jei tokia pridėta).

Neretai galvojama ne tik kaip pasistatyti vidaus židinį, bet ir kaip viską atlikti sandariai, dėl to neretai persistengiama. Naudoti specialių sandarinimo priemonių įvairiems židinio ir dūmtraukio elementams nebūtina, tereikia tinkamai užsandarinti vietą, kurioje dūmtraukis susijungia su kaminu, ypač, jei kaminas yra senas, tai yra, buvo mūrytas ne specialiai Jūsų židiniui, bet likęs nuo ankstesnio židinio ar krosnies. Tokiam sandarinimui yra skirta speciali karščiui atspari masė, kurią galima rasti kone kiekvienoje statybinių prekių parduotuvėje.

Sumontavus židinį ir visus jam funkcionuoti būtinus elementus bei leidus visoms naudotoms medžiagoms išdžiūti, pats laikas židinį išmėginti ir įvertinti savo darbą. Jei trauka gera, o viskas sujungta tinkamai – dūmai niekur nesiverš, išskyrus į lauką per kaminą, kur ir turėtų. Jei kažkas blogai, tuoj pat gesinkite židinį ir spręskite atsiradusią problemą. Teliks pasirūpinti židinio apdaila, kurią kiekvienas gali daryti pagal savo skonį. Kuomet viską užbaigsite, galėsite šauti šampaną ir džiaugtis sutaupius apvalią sumą pinigų, kurią būtumėte atidavę židinių montuotojui.

Vidaus židiniai yra viena, tačiau kartais įdomu ir kaip pasistatyti lauko židinį, prie kurio malonu būtų leisti vasaros vakarus. Tai panaši, tačiau šiek tiek kitokių niuansų turinti statyba. Skirtingai nei vidaus židiniai, kurie montuojami perkant jau pagamintas kapsules, lauko židiniai yra mūrijami iš akmenų, plytų.

Kaip ir vidaus židiniui, taip ir lauko yra reikalingas tvirtas pagrindas, kurį lengviausia paruošti iš betono. Verta nepamiršti, kad židinys bus tikrai sunkus, tad ir pagrindas turi būti ypač tvirtas ir, svarbiausia, lygus. Ant pagrindo, pamato (kaip patogiau vadinti) montuojamas pakilimas, pradedamas formuoti židinys: dėliojamos ir klijuojamos plytos, betonuojami akmenys, tęsiami kiti suplanuoti mūrijimo darbai. Toje vietoje, kurioje bus ugnis, galima naudoti tik ugniai ir karščiui atsparias plytas.

Sumontavus židinį iki ugniakuro reikia šiek tiek palaukti. Tik po paros ar kelių rekomenduojama tęsti laukio židinio montavimą, o tiksliau – pereiti prie kamino. Kamino aukštis priklauso nuo vietos, kurioje stovi židinys. Jei tai pavėsinė, kaminas turi kyšoti bent 30-40 cm virš stogo, o atviroje vietoje kamino aukštis turi būti mažiausiai 1 metras. Toliau seka tik apdailos darbai, kuriuos kiekvienas gali atlikti pagal savo norus ir turimas idėjas bei galimybes. Dažniausiai renkamasi akmenų apdaila, kuri kiekvieną židinį paverčia unikaliu statiniu. Nenorintiems mūryti židinio patiems, ar negalintiems suprasti kaip pasistatyti lauko židinį savo rankomis yra galimybė pirkti jau sumūrytą, paruoštą montavimui židinį, kurį taip pat galėsite šiek tiek padailinti, apipavidalinti, o taip pat teks ir jį sumontuoti ant tvirto pagrindo.

Nepriklausomai nuo to, galvojate kaip pasistatyti vidaus židinį ar lauko židinį – labai svarbu būti ypač atsargiems, dėmesingiems ir kiekvieną broko detalę kaip mat spręsti, kadangi ugnis yra labai pavojinga ir gali pridaryti nemenkų rūpesčių.

Keletas video pamokų kaip mūryti židinius.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Egis2017-08-18, 10:33 Pasistatyti židinį ar įsimontuoti jį nėra taip lengva, todėl siūlyčiau kreiptis į tai sugebančius žmones. Žinoma gali žiūrėti čia šitus video ir bandyt savaip pasistatyti, bet klausimas po kelių metų vėl reiks perstatyti ar renovuoti.. Montavimui reikia ir tinkamų medžiagų, o ir itin kruopščiai reikia tai daryti.

Komentuoti:

Kiek bus 5+3=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")