Kaip panaikinti pelėsį, pelėsio kvapą?
Kaip panaikinti pelėsį, pelėsio kvapą?
Radęs savo namuose pelėsį tikriausiai nei vienas žmogus juo nesusižavi ir neapsidžiaugia. Įprastai pelėsis atsiranda drėgnose, rečiau vėdinamose vietose, tokiose kaip vonia, tualetas ar virtuvė. Su šia problema neretai susiduriama ir senesnės statybos ar apleistuose, ne nuolatos gyvenamuose namuose. Taip pat ši problema gali atsirasti po palangėmis. Tačiau pasitaiko, kad pelėsis atsiranda ant senų baldų, paveikslų ar kitų rečiau naudojamų daiktų, net ir sausesnėse patalpose.
Anksti pastebėjus problemą galima lengvai rasti išeitį kaip panaikinti pelėsį ir jo kvapą. Pelėsį būtina naikinti ne tik dėl to, kad jis kenkia estetiniam vaizdui, tačiau nuolat gyvenant patalpoje, kurioje yra pelėsis gali išsivystyti lėtinės kvėpavimo ligos, atsirasti įvairios alergijos. Įsisenėjus pelėsiui, dažniausiai nebeužtenka jo tik nuvalyti nuo paviršiaus, po tokio pelėsio siena būna papilkėjusi, gali pradėti byrėti tinkas ar kita apdaila, todėl nuvalius seną pelėsį reikia užkirsti kelią jo atsinaujinimui ir iš naujo pilnai sutvarkyti tą vietą, užtikrinti, kad visada būtų sausa ir švaru.
Žiema yra palankiausias laikas daugintis pelėsiui, nes tada lauke yra šalta, drėgna, o būstai šildomi, rečiau vėdinami. Jei patalpoje yra pelėsis reikia stengtis, kad ta patalpa būtų gerai vėdinama, joje nesikauptų drėgmė. Jei pelėsis išplitęs dideliu spinduliu galima naudoti chemines priemones, kurios greitai ir veiksmingai padeda pašalinti pelėsį, tačiau tokios priemonės kenkia ir žmogaus sveikatai, todėl jų nepatartina naudoti per dažnai. Daug veiksmingiau ir geriau yra prižiūrėti, kad nesusidarytų tinkama terpė pelėsio augimui. Prieš valant pelėsį svarbu nustatyti ir pašalinti susidarymo priežastis, tą vietą gerai išvėdinti ir išsausinti. Jei yra tarpų, per kuriuos kaupiasi drėgmė, reiktų juos užtaisyti, pašalinti. Statant ar remontuojant namus, reiktų atidžiai žiūrėti, kad tarp naudojamų statybinių medžiagų neliktų oro tarpų, kitu atveju yra tikimybė, kad gali atsirasti vidinis pelėsis ir jį pašalinti bus labai sunku, o kai kuriais atvejais net ir neįmanoma.
Naudojant natūralius būdus – actą, citrinos rūgštį, pelėsio naikinimas gali užtrukti kiek ilgiau, tačiau tai yra sveikiau patalpoje būnantiems žmonėms. Actą patogiausia purkšti augalams skirtu purkštuvu ant sienos ar kito paviršiaus, kuris yra pažeistas pelėsio. Jei purkštuvo neturite, panaudokite kempinę – patikrinkite ja pelėsio buvimo vietoje. Žinoma, nepamirškite jos suvilgyti acte.
Neturint acto galima panaudoti sodą ir pasidaryti specialų tirpalą. Į kelis litrus vandens įmaišius šiek tiek sodos (santykiu 1:100) bei gerai jį išmaišius reikia išplauti pelėsio pažeistas vietas. Jei turite papildomų priemonių pelėsiui naikinti šis tirpalas gali būti kaip pasiruošimui skirtas darbas nuplaunant viršutinį pelėsio sluoksnį. Jei kitų priemonių naudoti neketinate, sodos tirpalu plauti sienas ar kitas vietas teks bent porą kartų. Dėl geresnio efekto ir malonesnio kvapo siūloma į vandenį įpilti ir šauktą skalbimo miltelių ar kvapnių valymo priemonių.
Nuvalius pelėsį kartais dar lieka jaučiamas nemalonus jo kvapas. Vienas geriausių būdų galvojantiems kaip panaikinti pelėsio kvapą – citrinos. Citrinos rūgštis ar sultys labai gerai užmuša bet kokius kvapus, tame tarpe ir pelėsio, tad užlašinkite keletą lašų sulčių ar patrinkite jomis pelėsio vietą ir galėsite mėgautis gyvenimu be nemalonaus kvapo. Jei pelėsis labai stipriai įsigėrė į patalpas, išpurkškite citrinų sultimis visą patalpą, ją gerai išvėdinkite, o procedūrą pakartokite bent keletą kartų.
Naikindami pelėsį pasirūpinkite apsaugine kauke (respiratoriumi), kadangi pelėsis yra ne tik nemalonaus kvapo, bet ir nuodingas žmogaus organizmui. Taip pat nepamirškite guminių pirštinių ir kitų valymui tinkamų priemonių, kurios palengvina darbą ar paverčia jį bent kiek komfortiškesniu.
Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.
Komentarai:
Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!Komentuoti: