Kaip kabinti pasagą?

Grupė: NAMAI, BUITIS

Kaip kabinti pasagą?

Nuo senų laikų žinoma daug įvairių prietarų. Vieni jais tiki po šiai dienai, kiti jau seniai juokiasi ir numoja ranka, tačiau kaip bebūtų niekada nesužinosim kaip vis tik yra iš tikrųjų, ar prietarai ir talismanai daro stebuklus, ar ne.

Pasaga – tai metalinis gaminys skirtas darbiniams gyvuliams pakalti kanopas, kad jos nuo daug vaikščiojimo ir kietos žemės nenusidaužytų ir nekeltų gyvuliui skausmo. Lietuvoj dažniausia pakalinėjamos kanopos arkliams, o pasaulyje asilams ir kitiems kanopiniams gyvuliams, su kuriais dirbama.

Kadangi pasagos gaminamos iš metalo, žmonės labai vertindavo jų atradimą ant kelio, nes seniau metalas buvo labai brangi medžiaga. Metalinės pasagos radimas atnešdavo žmogui džiaugsmo ir pinigų. Nenuostabu, kad buvo pradėtos vertinti kaip talismanai ir pradėti kabinti prie namų. Vėliau metalas prarado didelę savo vertę, bet pasagos kaip sėkmės simbolis išliko. Tačiau svarbu žinoti kaip kabinti pasagą, kitaip manoma, kad ji gali sukelti namuose nelaimes. Lietuvoje populiariausia kabinti ant durų staktos U raidės forma. Taip yra surenkama laimė, sveikata ir turtai į namus ir neleidžiama jiems pabėgti.

Europoje yra kiek kitokios tradicijos, skirtingose šalyse skirtingai galvojama. Pasagas kai kurie kabina visur kur tik gali kilti pavojus, ant židinių, kad nekiltų gaisras, ant langų, kad nesudužtų ir pan. O dar kiti mano, jog kuo bus daugiau pasagų, tuo namuose bus geriau, todėl ant ilgos virvės stengiamasi sukabinti kuo daugiau pasagų.

Dar vienas skirtumas tarp šalių tradicijų tai pasagos kabinimo aukštis, vienose šalyse pasaga kabinama kuo aukščiau, jos niekam negalima liesti, nes tikima, kad pasiims dalelę laimės, kiti kaip tik galvoja, kad reikia leisti žmonėms liesti, nes jie pripildo pasagą gėriu. Net ir Lietuvoje kai kur buvo pasagos užkasamos po slenksčiais, taip bus namai apsaugoti nuo piktųjų dvasių, jos negalės peržengti slenksčio.

Jūreiviai kabindavo pasagas ant laivo stiebo tikėdami, kad jos apsaugos laivą nuo audrų ir nelaimių. Archeologai randa pasagų pačiose netikėčiausiose vietose: jų randama net senuosiuose karalių karstuose, nes tuo metu norėta apsaugoti mirusįjį nuo velnio bei tikintis sėkmingos mirusiojo kelionės į dangų.

Kartais nuomonės išsiskiria ir manoma, kad kaip kabinti pasagą yra didelis skirtumas. Jei bus kabinama apversta pasaga ji saugos nuo piktųjų demonų, dvasių ir magijų, o U raidės forma pakabinta pasaga saugos namus nuo bado ir nesėkmių.

Šiandien galima įvairių mugių metu ar muziejuose įsigyti pačių įvairiausių pasagų. Galima rasti pakabukų ir juos nešioti ant kaklo, gali jos būti pagamintos ne iš metalo, o molio ar medžio. Pasagos gali būti papuoštos įvairias raštais ar skirtingų formų, o viduje išlieti ornamentai. Dabar tokios pasagos atlieka kiek kitokią reikšmę, tai dažniausiai puošmena ar interjero detalė. Žinoma, kaimuose dar galima pamatyti ūkininkus, kurie augina arklius ir pakalinėja jiems kanopas metalinėmis pasagomis, tačiau tai daroma nebe dėl prietarų, o dėl arklio sveikatos ir darbo kokybės.

Ar tikėti simboliais, ar ne yra kiekvieno žmogaus asmeninis reikalas, tačiau dauguma tikinčiųjų sako, kad jiems tai padeda, todėl jei norite, kad jie iš tiesų padėtų reikia tuo tvirtai tikėti.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Asta2020-12-05, 19:57 O jeigu pasaga virš durų U bet ji netikra nuo arklio, tai tiesiog neveiks? Ar netgi , tai blogai?
Diana 2020-11-14, 10:37 Pasaga turi būti panešiota arklio. Naujos pasagos netinka
Edita 2019-02-22, 18:18 Ar yra skirtumas tarp senos ir naujos pasagos .ar jos veike vienodai. Aciu

Komentuoti:

Kiek bus 6+9=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")