Kaip apsisaugoti nuo žaibo?

Grupė: NAMAI, BUITIS

Kaip apsisaugoti nuo žaibo?

Vasaros žaibai – vienas gražiausių gamtos reiškinių, nors daugumai jie ir kelia didelę baimę. Savaime suprantama, su žaibais nederėtų juokauti, žaibuojant išsiskiria labai stipri elektros iškrova, kuri trenkus žaibui į žmogų pažeidžia smegenis ir šis gali mirti, o išgyvenus pasekmės gali likti visam gyvenimui. Mėgstantiems daug laiko praleisti gamtoje pravartu pasidomėti kaip apsisaugoti nuo žaibo. Taip būsite ramūs dėl savęs ir savo šeimos saugumo.

Žaibas dažniausiai trenkia į aukštus statinius, taip pat jį pritraukia įvairūs metaliniai daiktai ir elektros prietaisai, todėl statant namą labai svarbu pasirūpinti žaibolaidžiais, kurie sugers žaibo srovę ir namas nenukentės. Žaibolaidžiai gali būti traukiantys ir stumiantys, kokį pasirinkti geriausia jums gali patarti specialistai. Taip pat patartina, kad žaibolaidį statytų meistras, nes kiekviena menka klaida gali sukelti gaisrą audrų metu.

Išgirdus ir pamačius žaibus reiktų namuose uždaryti visus langus, duris ir užverti visas ventiliacines angas, taip nesusidarys skersvėjis ir bus išvengta tikimybės žaibus pritraukti oro srovėmis. Taip pat reikia išjungti visus elektros prietaisus, kad nekiltų gaisras. Nors ir gražu pažiūrėti, tačiau būti arti lango irgi yra pavojinga. Esant lauke žaibavimo metu negalima bėgti, nes bėgimo metu susidariusios oro srovės tik padidins tikimybę gauti žaibo iškrovą.

Dauguma žino, kad nuo žaibo galima pasislėpti krūmuose, todėl šią taisyklę pritaiko ir medžiams, tačiau tai du skirtingi dalykai, kuriuos reiktų įsidėmėti.

Krūmai yra žemi ir plonu kamienu, jie išplitę dideliu plotu, todėl žaibas beveik niekada netrenks į juos, nebent tai būtų vienintelis aukštesnis daiktas visame plyname lauke. Į medžius žaibas trenkia dažnai. Todėl slėptis po medžiu yra be galo nesaugu, viena iš pagrindinių priežasčių ta, kad elektros iškrova nuo medžio pereis žmogui, kita priežastis gali būti gaisras, po žaibo trenksmo medis gali užsidegti ir liepsna gali nudeginti žmogaus kūną, taip pat medis arba medžio šaka gali lūžti ir stipriai sužaloti arba prispausti po ja besislepiantį žmogų.

Esant dideliame lygiame lauke patartina tūptis ir stengti kuo mažiau liesti žemę, galima atsisėsti ant akmens, bet negalima sėsti ant medžio šakų ar kitų daiktų. Akmuo sugers elektros iškrovą visai kaip guminiai rūbai, tuo tarpu nuo medžio ar plastiko elektros srovė gali pereiti žmogui. Reiktų išjungti visus elektros prietaisus, ypač mobilųjį telefoną. Geriausia apsauga yra guminiai batai. Jie neleis elektros iškrovai nudeginti odos. Jei aplinkui yra kokia nors duobė ar pakalnė, tai gali būti puiki slėptuvė, kuri apsaugos nuo žaibo.

Neretai žmonės bijantys žaibų pradeda panikuoti ir tada kelia dar didesnį pavojų tiek sau, tiek aplinkiniams. Dažnai puolama trauktis nuo automobilių bijant, kad į juos pataikys, tačiau visai be reikalo, nes automobiliai ir lėktuvai yra pritaikyti žaibo iškrovoms, tai gali pakenkti automobilio elektronikai, tačiau žmogus bus saugus, svarbu neliesti jokių metalinių detalių. Taip pat žaibuojant nepatartina eiti po skėčiu, nes jie dažniausiai gaminami naudojant metalą, o tai traukia žaibus.

Yra posakis kaip žaibas iš giedro dangaus, deja, bet tikrai pasitaiko ir tokių situacijų kai žaibai užklumpa visai netikėtai. Didžiausią pavojų tai kelia tada kai žmogus yra vandenyje arba labai arti jo. Pamačius žaibą reiktų kuo skubiau pasitraukti nuo vandens telkinio, nes tai yra tas pats, kas įmesti į vonią, kurioje maudotės, plaukų džiovintuvą. Žaibo iškrova labai greitai sklinda vandeniu ir elektra pažeidžia žmogaus smegenis, todėl dažniausiai žmogus nuskęsta. Esant ežero viduryje su valtimi reiktų apsiauti guminius batus, tai sumažins tikimybę pritraukti žaibą.

Žaibai yra gražu ir jų perdėtai bijoti nereiktų, tai natūralus gamtos reiškinys, tačiau žinoti kaip apsisaugoti nuo žaido ir tuo vadovautis turėtų kiekvienas. Taip pat reikia mokyti vaikus elgtis gamtoje atsakingai. Tik taip visi bus saugūs ir galės džiaugtis gamtos teikiamais malonumais.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 7+4=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")