Kaip kepti duoną
Nuo senų laikų duona yra žmogaus labai gerbiama ir vertinama. Šiaurės rytų Europa gali didžiuotis turėdama juodą duoną, kuri daug maistingesnė už įprastą šviesią duoną arba batoną. Anksčiau niekam net mintis nekildavo duoną pirkti parduotuvėje, kartą į savaitę duona būdavo kepama krosnyje, kepant dalyvaudavo visa šeima, minkant tešlą dainuojamos liaudiškos dainos, tai būdavo visus vienijanti šeimos tradicija. Tačiau kai žmonės išvyko iš kaimų, dirbdami miestuose jie nebeturėjo laiko, ši tradicija išnyko ir visi duonos įsigydavo parduotuvėje, nes taip greičiau ir lengviau.
Dabar žmonės vėl grįžta prie to kas yra jų prigimtyje, naminio maisto trūkumas, šeimos vienybės nebuvimas, todėl bent kartais galime leisti sau atsipalaiduoti ir pasigaminti kažką, kas naudinga ir skanu, tad kodėl gi nesužinojus, kaip kepti duoną namuose. Be to, dabar yra labai daug galimybių palengvinančių gamybą. Yra duonkepės, kurioms užtenka tik sudėti ingredientus ir nustatyti reikiamą programą, visą kitą jos atlieka pačios: išminko tešlą, ja iškildina, suformuoja ir iškepa, o Jums belieka skanauti šviežiai paruoštos duonos.
Tačiau kaip bebūtų lengva, toks būdas labai artimas nusipirkimui parduotuvėje, todėl norint pajusti tikrąją duonos vertę ir sužinoti, kaip kepti duoną, kuri primintų senąsias tradicijas reiktų atsisakyti duonkepės pagalbos ir mėginti viską daryti patiems. Taigi duonos kepime svarbiausia turėti mielių tam, kad tešla iškiltų ir duona būtų puri. Galima naudoti ir sausas mieles, ir šlapias. Mieles reikia sumaišyti su cukrumi ir trupučiu pienu kol gausis vientisa masė. Ištirpintą ir truputį atvėsusį sviestą sumaišyti su dar trupučiu pienu, kiaušiniais ir pasirinktais prieskoniais (druska, pipirai, krapai ir kt.) Tada suberti miltus ir išminkyti tešlą, kai tešla bus gerai išminkyta ją padėti šiltai ir laukti kol iškils. Kai tešla iškyla ją reiktų dar kartą gerai perminkyti ir suformuoti kepalą. Kepimo formą ištepti sviestu, kad nepriliptų tešla ir dar šiek tiek šiltai palaikyti, kad vėl iškiltų, iškilusios tešlos viršų ištepti pienu, keliose vietose nestipriai įpjauti, kad atsirastų oro tarpai ir kepti orkaitėje kol visa duona iškeps, o viršus tolygiai apskrus.
Čia pateiktas paprasčiausias būdas, kaip kepti duoną, tačiau galima ją visaip paįvairinti, į tešla įdedant žalumynų, džiovintų vaisių, riešutų arba tarkuotų daržovių. Taip pat parduotuvėje galima įsigyti skirtingų miltų, kurie padės Jūsų duonai įgauti išskirtinio skonio, pavyzdžiui vietoj įprastų kvietinių miltų galite naudoti ruginius arba grikių miltus. Duonos tamsumas priklauso nuo pasirinktų miltų, jei kepama bus su kvietiniais miltais, duona bus šviesesnė, jei bus naudojami ruginiai miltai, ji taps tamsesnė. Jeigu gaminant tešlą vietoje mielių bus naudojamas raugas duona bus dar panašesnė į tikrą senąją juodą duoną. Taip pat galite rinktis ar kepama duona bus saldi, ar sūri. Saldi duona gali būti puiki atmaina pyragui ar užkandžiams prie arbatos, o gaminant sūrią duoną, galima pridėti įvairių priedų, kurie ne tik paįvairins įprastą duoną, bet ir taps pilnavertišku maistu vietoj sumuštinių priešpiečiams ar valgant kartu su sriuba, kitais patiekalais.
Duonos kepimas gali būti puikus užsiėmimas praleidžiant savaitgalį su vaikais, tokiu būdu vaikai ne tik sužinos, kaip kepti duoną, bet ir kartu praleis laiką kartu su visa šeima. Ieškant skirtingų kepimo būdų galima atrasti ne tik duonos ingredientų įvairovę, bet ir iškepti įvairių formų duoną. Įprastai yra kepamas vienas didelis kepalas ir po to pjaustomas, bet galima iškepti daug mažų kepaliukų ir tai taps iškarto suskirstyta porcijomis duona.
Taigi duonos kepimas gali būti labai smagus užsiėmimas, kuris gali tapti šeimos tradicija. Kiekvienas duonos kepalas gali būti labai skirtingas, papildantis maisto racioną. Duona iškepta su meile bus daug skanesnė ir sveikesnė nei pirkta parduotuvėje, kur atkeliauja pramoniniu būdu gaminta duona. Namuose keptos duonos kvapas džiugins šeimą kelias dienas, be to puikiai žinosite, ką valgote, kokius produktus naudojote.
Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.
Komentarai:
Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!Komentuoti: