Kaip dažyti, dengti vašku kiaušinius, margučius?

Kaip ir dauguma Lietuvos švenčių, Šv. Velykos yra religinė šventė. Tai viena iš pavasario švenčių, kurios metu tradiciškai yra marginami kiaušiniai. Nuo senų laikų prieš Šv. Velykas žmonės puošdavo kiaušinius, tai buvo smagi pramoga vaikams. Ši tradicija išsilaikė iki šių dienų, tačiau dabar ieškoma unikalių būdų kaip dažyti kiaušinius ir kiekvienas margutis turi atrodyti išskirtinai, norima nustebinti kitus šventės dalyvius.

Dažymas vašku vienas seniausiai naudojamų kiaušinių marginimo būdų. Taip marginti kiaušiniai atrodo labai gražiai ir puošniai, tačiau šis būdas reikalauja ypatingos kantrybės. Norint sužinoti kaip dengti vašku kiaušinius, pirmiausiai reikia pasiruošti priemones. Gražiausiai atrodo margučiai, kurie daromi ant balto kiaušinio, tačiau galima dažyti ir rudus, ypač jei bus naudojamas spalvotas vaškas. Vaškas turi būti nuolat šildomas, nes jis labai greit tirštėja, todėl geriausia pasiruošti vietą, kur būtų galima įdėti vašką, o iš apačios nuolat šildyti. Tam galima pasinaudoti fondiu principu, kai viršuje indas su vašku, o žvakutė palaiko šilumą iš apačios. Be vaško dar reikia priemonės, su kuria būtų patogu plonu sluoksniu dengti vašką ant kiaušinio, tai galėtų būti pieštukas su gale įsmeigtu metaliniu smeigtuku ar vinimi, tik reiktų stengtis, kad vinies galvutė būtų kuo mažesnė, tada bus galima puošti smulkesniu raštu, taip pat galima turėti kelis skirtingo dydžio pagaliukus, kad būtų galima išgauti skirtingus raštus.

Prieš pradedant marginti vašku kiaušinį pirmiausia galima su pieštu pasižymėti linijas, kad piešinys būtų lygus. Vėliau, virtą kiaušinį reikia labai gerai nuvalyti, kad neliktų drėgmės, purvo ar riebalų, nes tada sunkiai dažysis. Rankos taip pat turi būti švarios, o jei patalpoje karšta, galima naudoti gumines pirštines, tada kiaušinis nesudrėks nuo prakaito. Pasiruošus priemones galima pradėti piešti vašku ant kiaušinio, dažniausiai marginama juostelėmis ir taškeliais, nes vaškas greit stingsta ir nepavyks išpiešti ilgų linijų. Tradiciškai kiaušiniai vašku dengiami simetriškai ir atkartojant tuos pačius motyvus.

Padengus vašku kiaušinį jį galima merkti į dažus, priklausomai nuo to kaip sugalvosite juos puošti, gali būti dažomi viena spalva arba keliomis. Natūralus vaškas turi savybę keisti spalvą, todėl pirmiausiai jis yra geltonas, kaitinant ilgiau jis paruduoja, o dar vėliau pajuoduoja, todėl tai žinant galima pasinaudoti šiomis vaško savybėmis ir papuošti margutį spalvotu vašku. Taip pat galima tirpinti spalvotas žvakes ir gauti pačių įvairiausių spalvų. Baigus marginti kiaušinį vašku reiktų pašildyti jį virš ugnies ir nuvalyti, taip vaškas šiek tiek pasiskirstys per visą kiaušinį ir geriau laikysis, neleis nubyrėti vaškui.

Dažant kiaušinius įprastai naudojami dažai, tačiau jų pasirinkimas taip pat gali būti skirtingas. Prieš Šv. Velykas parduotuvėse siūloma įsigyti pačių įvairiausių dažų, jie gali būti paprasti arba matiniai. Šie dažai yra maistiniai, todėl nekyla pavojus jei jie pateks ant pačio kiaušino. Bet seniau žmonės neturėjo galimybės jų nusipirkti, todėl dažydavo su augalais. Patys populiariausi dažai – tai svogūnų lukštai. Juose virti kiaušiniai nusidažo įvairiais rudais atspalviais. Kitas spalvas taip pat galima išgauti iš augalų, dažniausia augalo ar daržovės spalva išduoda, kokia spalva nusimargins kiaušinis, tačiau reiktų rinktis sodresnių spalvų ir labiau tepančius augalus, tarp kurių mėlynasis kopūstas, burokėlis, našlaitės, ciberžolė, dilgėlė ir kt. , nes tada bus ryškesnė spalva. Susintetintų dažų privalumas tas, kad jie greitai ir ryškiai nudažo kiaušinius, naudojant augalus, gali tekti ilgai virti kol bus išgauta norima spalva ir bus nudažytas kiaušinis.

Dar vienas nuo senų laikų žinomas marginimo būdas yra skutinėjimas. Jis kiek lengvesnis nei marginimas vašku, tačiau taip pat reikalauja kruopštumo. Virtas kiaušinis turi būti padengtas vienspalviais dažais, taip pat kiaušinis, geriausia, kad būtų baltas, taip geriausiai matysis ornamentai. Su smailu ir smulkiu daiktu, tai gali būti vinis ar adata, braižomi kiaušinio dažai, jie nubyra ir lieka balti tarpeliai. Jei kiaušinio dažai buvo ryškūs, šie raižiniai atrodys labai gražiai.

Šiais laikais augalai labiau naudojami papuošimams, o ne dažymui. Ant kiaušinio prispaudžiamas lapas ar žiedas ir stipriai apvyniojus medžiaga, taip pat tinka nailoninės kojinės, verdamas kiaušinis dažuose, taip gaunamas nudažytas kiaušinis, o toje vietoje kur buvo augalas lieka nenudažyta augalo forma. Taip pat vietoj medžiagos galima naudoti storesnį siūlą, juo prispausti augalą prie margučio, o palaikius kaišinį dažuose tose vietose kur buvo apvyniotas siūlas liks juostelės, kurios taip pat suteiks išskirtinio grožio. Norint išgauti skirtingo storio juosteles galima naudoti skirtingus siūlus arba kanceliarines gumeles ir lipnią juostą.

Puošniai ir įdomiai atrodo margučiai marginti keliais sluoksniais, tai galima padaryti uždengus vieną kiaušinio dalį ir palaikius dažuose, kai nusidažo tada kitoje spalvoje dažyti kitą dalį, ir taip keisti spalvas, kol padengiamas visas kiaušinis.

Tikriausiai pats paprasčiausias ir mažiausiai laiko reikalaujantis būdas tai marginimas naudojant specialius lipdukus. Jie klijuojami ant išvirtų kiaušinių. Reikia ant kiaušinio užmauti lipduką ir atsargiai įdėti į verdantį vandenį. Po kelių sekundžių lipdukas jau būna prilipęs ir margutis paruoštas.

Vaikams sunku marginti su dažais ar augalais, tačiau jie taip pat labai nori prisidėti prie šio proceso, todėl galima jiems leisti piešti tiesiog guašu, akvarele ar flomasteriais, taip jie galės prisidėti prie kiaušinių dažymo ir nesukels jokių rūpesčių. Taip pat jie gali naudoti įvairias kempinėles. Jas pamirkyti į dažus ir padaryti atspaudus ant kiaušinio. Vaikų marginti kiaušiniai atrodys labai žaismingai ir puikiai papuošia šventinį stalą.

Vienas iš naujai išpopuliarėjusių būdų kaip dažyti margučius tai marginimas šilku. Svarbiausia, kad šilkas būtų tikras, tai gali būti senos skarelės ar kaklaraiščiai. Kiaušinius reiktų stipriai įvynioti į šilką ir virti ant karštos ugnies kol išvirs kiaušiniai, kai margučiai atvėsta galima nuimti šilką ir ant kiaušinio lieka šilko raštas.

Taigi būdų kaip dažyti kiaušinius yra labai daug ir dar daugiau galima jų sugalvoti, tik reikia nebijoti eksperimentuoti. O geriausia leisti dažyti vaikams, nes jų fantazija beribė ir tai gali leisti jiems sugalvoti pačių unikaliausių ir geriausių idėjų.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

labas 2016-03-25, 18:44 labai faina

Komentuoti:

Kiek bus 6+7=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")