Kaip taisyklingai ir gražiai fotografuoti?

Grupė: LAISVALAIKIS

Kaip taisyklingai ir gražiai fotografuoti?

Atsiradus skaitmeniniams fotoaparatams, galimybei fotografuoti mobiliaisiais telefonais ar kitais įrenginiais, fotografijos mąstai išaugo beprotišku tempu. Tačiau fotografuodami bet ką ir bet kur žmonės vis dar nemoka tinkamai fotografuoti, kai kurios nuotraukos nepavyksta, susigadina, tad pabandysime šiek tiek paaiškinti, kaip taisyklingai ir gražiai fotografuoti žmones, peizažus, patalpoje esančius objektus ar užfiksuoti naktinius vaizdus.

Pradėti reikti nuo supratimo, kad skirtingus dalykus reikia skirtingai ir fotografuoti. Tai reiškia, kad patarimai fotografuojant žmones netiks fotografuojantiems nuo kalnų atsiveriančius gamtos vaizdus. Žinoma, kai kurie dalykai sutaps, bet tai tik pradmenys, pagrindai, kuriuos reikia žinoti visiems fotoaparatų ar išmaniųjų įrenginių savininkams.

Fotografuojant žmones svarbu išvengti raudonų akių efekto, kuris anksčiau buvo dideliu galvos skausmu ir nuotraukų gadintoju. Šiuolaikiniai fotoaparatai, net ir patys pigiausi, turi filtrus, padedančius pašalinti raudonas akis. Naudojant tokį filtrą nereikėtų skubėti iš karto nuspausti fotografavimo mygtuko, verčiau šiek tiek įspausti, leisti automatiniam fokusavimui ir filtrui suveikti ir tik tada pabaigti fotografavimo veiksmą.

Blykstė – dar vienas puikus dalykas. Turbūt nerasime mėgėjams skirto fotoaparato, kuriame nebūtų bent paprasčiausios blykstės (mobiliuose telefonuose dar pasitaiko, kad blykstė neintegruojama). Taigi, jei ji yra, ja reikia naudotis. Įprastai susiformavusi klaidinga nuomonė, jog blykstę reikia naudoti tik tamsoje ar prietemoje, tačiau kaip tik tamsoje ji netinka (pakeičia vaizdą), o šviesoje puikiai padeda išvengti šešėlių, tamsių vietų, šiek tiek pareguliuoja netinkamą apšvietimą. Taigi, nebijokite blykstės, naudokite ją beveik visada ar bent jau nustatykite automatinį rėžimą, jei Jūsų fotoaparatas tokį turi. Tuo tarpu jei fotografuojate gamtos vaizdus, blykstė visai nereikalinga, o esant itin didelei erdvei, pavyzdžiui fotografuojant kalnų peizažą ar ežerą, blykstė tik sugadintų nuotrauką.

Grįžtant prie gražaus žmonių fotografavimo vertėtų prisiminti ir tai, kad pozuojant statiškai, reikalaujant iš žmogaus nusišypsoti nuotrauka atrodys nuobodi, neįdomi, todėl pasikliaukite savo fantazija, įjunkite vaizduotę ir eksperimentuokite, galbūt atrasite savitą, įdomų žmonių fotografavimo stilių. Jei fotografuojate žmogų, kuris nėra didelis fotoaparatų mėgėjas, pasistenkite užfiksuoti nesuvaidintas, nepozuojamas situacijas – nuotraukos bus gyvenimiškesnės, įdomesnės.

Galvojantiems kaip gražiai fotografuoti peizažą reikėtų susirasti Jums patinkančią vietą, atsiveriančius nuostabius vaizdus. Dar gražiau tokios vietos atrodo saulėlydžio ar saulėtekio metu, per rūką, iš karto po lietaus. Taigi, išeikite į lauką, raskite vietą, patogiai įsitaisykite, išjunkite blykstę, parinkite tinkamus ar Jums patinkančius nustatymus. Kalbant apie fotoaparato nustatymus vertėtų priverti diafragmą (tą nurodo didesnis F skaičius) ar pasirinkti peizažams skirtą rėžimą (tokį turi kone kiekvienas fotoaparatas). Jei norite kažkokių efektų, juos galite sukurti su fotoaparato filtrais ar programiniu būdu namuose, prisėdus prie kompiuterio.

Fotografuojant vakare, tamsoje, reikia ne tik atsisakyti blykstės, bet taip pat ir išmokti nejudėti, nes reikalingas išlaikymas, ilgesnis fokusavimas. Daugeliu atveju nepavyksta ilgai išlaikyti sunkaus fotoaparato nesudrebinus rankos, todėl geriausia naudoti stovą (trikojį, „štatyvą“). Stovas garantuos tinkamą išlaikymą, o dėl to ir nuotraukų kokybė bus geresnė. Žinoma, tai papildoma manta, tačiau jei norite aukščiausios klasės nuotraukų – būtinas daiktas.

Kelionių mėgėjams gali būti įdomu kaip taisyklingai ir gražiai fotografuoti miestus, architektūrinius objektus, ypač kai turistų pamėgtose vietose apstu žmonių, maža erdvės. Neretai tokios nuotraukos būna šabloninės, tie patys objektai fotografuoja tuo pačiu kampu. Nebūkite toks kaip visi, ieškokite naujovių, bandykite įvairius kampus. Jei visi fotografuoja kaip laiko Pizos bokštą, Jūs jį tiesiog dar labiau paverskite. Nefotografuokite bažnyčios iš paradinės pusės, geriau pasižiūrėkite koks vaizdas iš kiemo, galbūt sukursite kažką išskirtinio, ko niekas dar nematę, kas nustebintų kitus žmones. Pasikartosime – tiesiog eksperimentuokite su fotoaparatu ir vaizdais, ypač kai skaitmeninė fotografija leidžia atlikti tūkstančius nuotraukų be papildomų didelių išlaidų, žinoma, reikia pasirūpinti atsargine fotoaparato baterija ir didesnės talpos atminties kortele ar net keliomis.

Kiek sunkiau fotografuoti judančius objektus: vaikus, gyvūnus, sportininkus. Galima naudoti specialias fotoaparatų funkcijas, tačiau vien tik jų greičiausiai neužteks. Tačiau jei norite išmėginti rankinius nustatymus, išnaudoti savo fotoaparato galimybes (ypač jei tai kokybiški veidrodiniai fotoaparatai), Jums reikia žinoti keletą gudrybių. Pradėkite nuo tinkamo objektyvo pasirinkimo. Geriausia rinktis ilgesnio nuotolio, greitą objektyvą, kartais praverčia ir platesnio matymo kampo objektyvai.

Labai puiku, jei Jūsų fotoaparatas turi objekto sekimo funkciją, nes įprastai foto technika fokusuoja nejudančius, statinius objektus. Taip pat reikėtų sumažinti išlaikymo trukmę. Kuo ji trumpesnė, tuo nuotrauka bus ryškesnė. Išlaikymo trukmė priklauso ir nuo judančių objektų rūšies. Žaidžiantiems vaikams, gyvūnams užteks 1/125 s išlaikymo, tuo tarpu automobilių lenktynėms, raliui reikalingas visai trumpas, ne ilgesnis nei 1/1000 s išlaikmas.

Kadangi judantys objektai būna įvairūs, o apšvietimas labai retai kada tokiose vietose būna idealus, tenka pasirūpinti ir pakankamu ISO jautrumu. Fotografuojantys sporto renginių metu lauke dažniausiai naudoja 800 ar 1600 ISO jautrumo nustatymą, tuo tarpu patalpose 32000 ar net dar daugiau, jei tai leidžia fotoaparato galimybės.

Žinant kaip taisyklingai ir gražiai fotografuoti laikas pasiimti fotoaparatą, rasti norimą fotografuoti objektą ir pradėti praktinę dalį, bandyti, eksperimentuoti. Tik taip galima išmokti tinkamai elgtis su fotoaparatu, išgauti geras nuotraukas ir jomis grožėtis bei dalintis su kitais.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 7+2=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")