Kaip numegzti kepurę, šaliką, megzti kojines?

Grupė: LAISVALAIKIS

Kaip numegzti kepurę, šaliką, megzti kojines?

Rankų darbo drabužiai ar aksesuarai jau daugelį metų daug labiau vertinami nei mašininiu būdu pagaminti aprangos elementai, tačiau kuomet kalba pasisuka apie mezgimą paaiškėja, kad vis mažiau ir mažiau žmonių žino kaip numegzti kepurę, šaliką, megzti kojines ar kitus sau ar savo artimiesiems galinčius praversti daiktus. Todėl pravartu pasimokyti mezgimo, kad vėliau nereikėtų ilgai ir nuobodžiai ieškoti ko nors, kas moka tai daryti.

Visų pirma, prieš bandant ką nors numegzti reikėtų išsiaiškinti, kuo skiriasi gerosios ir blogosios akys. Gerosios akys yra mezgamos taip, kad siūlas būtų laikomas už mezginio ir dešinysis virbalas įveriamas mezgimo kryptimi į akį, užkabinamas siūlas ir akis ištraukiama. Blogoji akis mezgama atvirkščiai – siūlas laikomas prieš mezginį, o dešinys virbalas įveriamas į akį prieš mezgimo kryptį, užkabinamas už siūlo ir siūlas pertraukiamas per akį.

Žinant kuo skiriasi akys galima pradėti domėtis ir kaip numegzti kepurę, kad žiemos metu ar esant šaltam orui kitais metų laikais neperšaltų galva. Pirmas žingsnis – pasirūpinti siūlais (geriausia naudoti storus ir šiltus vilnonius siūlus, kurių reikia apie 100 gramų), virbalais (kepurei naudojami specialūs virbalai su valu arba 5 paprasti virbalai), taip pat nepamaišys ir žirklės bei adata siūlų suslėpimui.

Ant virbalų uždedamos 96 akys, po 24 ant keturių virbalų. Kelis centimetrus (nuo to priklausys Jūsų kepurės stilius) megzkite stulpelio raštu, po dvi geras ir dvi blogas akis. Toliau šiek tiek paplatinkite stulpelius ir megzkite po keturias geras ir keturias blogas akis. Toks raštas turėtų būti maždaug 3 kartus ilgiau mezgamas (jei mezgėte apie 4 cm siauresnes, tai platesnių reikėtų megzti maždaug 12 cm).

Kepurė neturi būti kubo formos, todėl reikia po truputėlį ją siaurinti. Kiekvieno virbalo pabaigoje ir pradžioje reikia sumegzti po dvi akis: pabaigoje blogą akį, pradžioje gerą akį, tačiau taip reikia daryti iki liks viso keturios akys, kurias suversite ant vieno virbalo ir pertrauksite siūlą. Tuomet teliks suslėpti siūlų galus, o tam puikiai pravers adata.

Jei jau turite kepurę, metas pasirūpinti ir sužinoti kaip numegzti šaliką, kad žiema ir blogas oras nebūtų priežastimi sėdėti namuose. Kiek reikės siūlo priklauso nuo to, kokio ilgio ir tankumo šaliką norite nusimegzti. Vieniems patinka siauri ir trumpi šalikai, kiti negali atsispirti platiems ir porą metrų ilgio siekiantiems šalikams, tad kai nuspręsite kokio norite, galėsite maždaug nuspėti, kiek reikės siūlų. Ilgesniam šalikui reikės bent 200-250 gramų storų siūlų. Taip pat reikia pasiimti ir virbalus, gali praversti adata ir žirklės, jei reikėtų paslėpti siūlus.

Ant virbalo užsidėkite 50 akių ir megzkite kartodami penkias eiles (pirmos keturios eilės vienodos). Šios keturios eilės mezgamos taip: viena gera akis, gera akis, užmetimas, gera akis, užmetimas, gera akis, toliau vėl pakartojant tokį patį komplektą du kartus. Paskutinėje eilėje mezgamos vien tik geros akys. Kiek laiko ir kiek kartų viską kartosite priklauso nuo to, kokio ilgio tai bus šalikas.

Pilnam šilumos komplektui tetrūksta kojinių. Todėl atsakysime kaip megzti kojines, kurios puikiai šildys kojas. Čia kiek daugiau dėmesio reiktų skirti pasirenkant siūlus. 100% vilnos siūlai yra šilti, tačiau mažiau patvarūs tiek avėjimui, tiek skalbimui nei tie, kuriuose yra šiek tiek sintetikos, todėl geriau pasirinkite vilnos, medvilnės ir sintetikos mišinį, taip būsite tikri, kad kojinės tarnaus ilgiau.

Norėdami numegzti kojines turėsite įprasti naudotis penkiais virbalais, pasirūpinti jau minėtais siūlais, kurių vienai porai reikės nuo 100 iki 200 gramų.
Ant keturių virbalų užmaukite po 12 akių (viso gausis 48 akys) ir pradėkite megzti pirmąją kojinę, o tiksliau jos dalį – atnarėlę, iš kurios, jei viskas pavyksta, reikia tęsti mezgant atnarą (viršutinę kojinės dalį, apimančią šeivikaulį). Ją reikia megzti stulpeliu, o jos ilgis priklauso nuo to, kokio aukščio kojinės Jūs norite. Žiemai rekomenduojamos aukštesnės kojinės, kad kojai būtų šilčiau ir kad kieti žieminiai batai nesitrintų į kojos odą. Iki pasieksite užkulnį megzkite gerosiomis akimis, o tuomet užrišę siūlą prieš trečiąjį virbalą padalinkite akis po 24 į dvi dalis. Toliau megzkite stulpeliu, viena gera, viena priešinga akimi.

Pereinama prie kulno mezgimo. Čia turėtų būti maždaug tiek eilučių, kiek sudaro 2/3 visų akių. Šiuo atveju tai yra 32 eilutės, jei pasirinkote 48 akis. Akys užkulniui dalijamos į tris lygias dalis, naudojamas lygaus mezgimo metodas. Nepamirškite sumegzti vidurinių akių su kraštine, nuimkite 8 akis ir kulnas bus pabaigtas.

Tęsiant kojinės mezgimą pradedamas naudoti apskritas mezgimas, išmezgamos paliktos akys (jų turėtų būti 24), šonuose sumezgama po 10 akių ir tęsiama mezgant lygiuoju būdu. Kas ketvirta eilė turėtų būti sumezgama su viena iš krašte surinktų akių. Mezgama iki pat pirštų ir tuomet pradedama nuleidinėti. Sumezgamos dvi priešpaskutinės akys pirmame virbale, tada pirmos dvi antro virbalo ir vėl priešpaskutinės trečio bei pirmos ketvirto virbalo akys kartu. Likusias aštuonias akis pertraukti reikia nukirpus siūlą, o viduje viską prisiuvus. Štai ir baigtos megzti kojinės.

Nusimegzti sau kepurę ar šaliką turėtų galėti ir pradedantys virbalų naudotojai, tuo tarpu kojinių mezgimas kiek sudėtingesnis ir reikalauja šiokios tokios patirties, įgūdžių. Tačiau bandyti sau išspręsti šiltų aprangos aksesuarų trūkumo problemą turėtų pamėginti kiekviena moteris, o ir vyrams ne pro šalį išmėginti virbalus, anksčiau tai buvo vyriškas užsiėmimas.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

ine2018-03-30, 10:04 Ligita::::As darau is astuoniu akiu 4m.mergytei....priklauso nuo siulo storio..
Lina2018-02-12, 09:08 Akių skaičius kojinytei priklauso nuo siūlų storio ir mergytės kojytės apimties. Pradžiai reiktų nusimegzti pavyzdėlį iš 10 akių. Tada pamatuoti kojytės apimtį ir tada pagal numegztą pavyzdėlį susiskaičiuoti kiek reikia akių.
ligita 2018-02-10, 19:30 Labas kiek reikia akiu uzdeti kojnytei 4m mergaite
ausra2017-10-27, 09:00 o koks komentaras

Komentuoti:

Kiek bus 4+5=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")