Kaip išsirinkti fotoaparatą?

kimirkoms fiksuoti labai praverčia fotoaparatas. Fotografijos suteikia galimybę įamžinti įvairiausias akimirkas, patirtus kelionės įspūdžius, šeimos pagausėjimą ar tiesiog savo išvaizdos pasikeitimus. Daug labiau palengvino šį procesą skaitmeniniai fotoaparatai, kuriais darytų nuotraukų nebūtina ryškinti, spausdinti, todėl nuotraukų kiekis galima sakyti neberibojamas, fotografuoti galima beveik bet ką, bet kur ir bet kada.

Šiuo metu įprasta matyti vien tik skaitmeninius fotoaparatus, kurie skirstomi į kompaktinius ir veidrodinius, o visai neseniai pasirodė ir tarpinis variantas – sisteminiai fotoaparatai, kurie yra pakankamai kompaktiški, tačiau keičiamais objektyvais, kaip ir veidrodiniai. Tad pirmiausia reikėtų nuspręsti, kuri klasė arčiausiai Jūsų širdies, o tada jau galvoti kaip pasirinkti fotoaparatą, kuris pilnai pateisintų Jūsų lūkesčius.

Dažnai keliaujantiems, turintiems riboto bagažo galimybę pravarčiausi yra kompaktiniai fotoaparatai, kurie sveria ne ką daugiau nei telefonai, todėl tai neturėtų sukelti papildomų rūpesčių ir nepatogumų. Žinoma, kuo fotoaparatas mažesnis, tuo didesnė tikimybė, kad nuotraukos bus prastesnės, ypač kris kokybė prietemoje, tamsoje, o papildomų optinių galimybių (priartinimas, rankinis reguliavimas) greičiausiai neteksite, jas pakeičia skaitmeninės, kurios automatizuotos, tačiau negarantuoja kokybės. Vis tik yra ir kita medalio pusė, tokie fotoaparatai yra pakankamai pigūs, kainuoja vos nuo kelių šimtų litų, o jei turite geresnį, brangesnį išmanųjį telefoną, tikėtina, kad jame esanti fotokamera niekuo nenusileis mažam ir pigiam kompaktiškam fotoaparatui.

Kiek brangesni, tačiau įprastai ir didesni kompaktiniai fotoaparatai turi kiek daugiau galimybių, funkcijų, gali padėti padaryti kokybiškesnes, akiai malonesnes fotografijas. Geresnės kokybės kompaktiniai fotoaparatai turi ir didesnius jutiklius (10 mm), tuo tarpu pigiuose jutikliai yra 7 ar 8 mm, palyginimui, veidrodiniai fotoaparatai turi net 28 mm, o profesionalūs ir 43 mm jutiklius.

Perkant kompaktinį fotoaparatą reikėtų atkreipti dėmesį ir į daugiau objektyvo parametrų, pavyzdžiui, židinio nuotolį ar diafragmą. Kuo mažesnis židinio nuotolis, tuo geriau, todėl rinktis bent 28 mm židinio nuotolį, o prie diafragmos ieškokite f/2.8 ar f/2.0 išreiškimo, taip, tikėtina, rasite geresnį fotoaparatą.

Deja, labai daug žmonių susivilioja gražiai pavadintomis funkcijomis. Vienus žavi didelė pritraukimo galimybė, tačiau ji dažniausiai yra skaitmeninė (optinis priartinimas sudaro tik labai mažą dalį bendro pritraukimo), todėl priartinus ne tik didesnė tikimybė išlieti nuotraukos vaizdą, bet taip pat ir pradės matytis negražūs taškai, vadinami pikseliai. Panašiai yra ir su megapikselių kiekiu. Atrodo, kuo jų daugiau, tuo geriau, tačiau iš tiesų tai tik skaitinė apgaulė. Realiai pikseliai neišnaudojami, nes pernelyg silpni kiti parametrai, dėl pernelyg didelio taškų skaičiaus prastėja pačių nuotraukų kokybė. Optimaliausias sprendimas kompaktiniams fotoaparatams – 10-16 megapikselių, jei planuojate nuotraukas spausdinti, o jei naudosite tik internetinėse svetainėse, socialiniuose tinkluose – užteks ir dar mažiau, tačiau geriausia, kad būtų bent 5 megapikseliai.

Mėgstantys daugiau fotografuoti, besidomintys menine fotografija ar nebijantys į kelionę pasiimti sunkesnio daikto galvodami kaip išsirinkti fotoaparatą žiūri ir į veidrodinius prietaisus. Jų kaina prasideda maždaug nuo tūkstančio litų (ne kokybiško objektyvo) ir gali kainuoti iki kelių dešimčių tūkstančių.

Veidrodiniai mėgėjiški fotoaparatai puikiai patenkins daugelio lūkesčius, kadangi jie padeda atlikti geros kokybės nuotraukas, veikia greičiau ir tiksliau nei kompaktiniai, o didelė gausa objektyvų suteikia galimybę fotoaparatą pritaikyti įvairiems poreikiams – nuo kokybiško mažų ir arti esančių objektų, pavyzdžiui, gėlių žiedų, fotografavimo iki toli esančių objektų foto medžioklės, pavyzdžiui bandant užfiksuoti paukščių migraciją ar kelių kilometrų aukštyje skrendantį lėktuvą. Žinoma, kiekvienas objektyvas kainuoja papildomai, neretai net daugiau nei pats fotoaparatas.

Vienas iš didesnių veidrodinio fotoaparato trūkumų yra jo svoris, tačiau, kaip jau minėta, jei tai nėra problema vertėtų įsigyti būtent veidrodinį prietaisą, kurio galimybės daug platesnės nei kompaktinių. Tačiau norint sugebėti galimybes išnaudoti gali tekti skirti nemažai laiko bandymams, eksperimentams ar net kursų lankymui, kadangi kiekvieno objekto fotografavimas yra skirtingas, reikalauja įvairių žinių ir įgūdžių.
Renkantis veidrodinį fotoaparatą jau galima dairytis ir į didesnius megapikselių kiekius (20 MPix tikrai užteks), verta atkreipti dėmesį į tai, koks objektyvas pridedamas, palyginti kelis Jus dominančius modelius, siūlomas jų funkcijas, padedančias greičiau ir kokybiškiau fotografuoti. Tačiau svarbu ir gamintojas, kadangi ne visiems gamintojams yra pakankamai priedų, skiriasi ir siūlomų aksesuarų kainos, todėl pigesnis fotoaparatas susipirkus visus reikiamus priedus nebūtinai liks pigesnis.

Jei manote, kad veidrodinis fotoaparatas Jums pernelyg didelis, o kompaktinio kokybė Jūsų netenkina – išmėginkite naujuosius sisteminius fotoaparatus. Jie kaip ir veidrodiniai yra keičiamais objektyvais, tačiau objektyvų pasirinkimas gana skurdus ir jie vis dar pakankamai brangūs. Tuo tarpu sisteminiai fotoaparatai dydžiu yra bent du kartus mažesni už veidrodinius, šiek tiek didesni už kompaktinius, o kokybės prasme yra tikrai geri.

Be šių minėtų fotoaparatų vis dar galima įsigyti juostinių, kurie daugiau yra nostalgijos, antikvaro pirkinys, noras turėti kažką klasikinio ir ne tokio modernaus. Tokie fotoaparatai yra gana kokybiški, tačiau pakankamai brangu jais fotografuoti. Ieškantiems kažko išskirtinio – momentiniai fotoaparatai. Šie iš karto gali padaryti spausdintą nuotrauką, todėl vertinami efektyvių sprendimų mėgėjų, norinčių nustebinti savo draugus.

Įdomu tai, kad ne visi fotoaparatai konkrečiam žmogui yra patogūs laikyti, todėl reikėtų prieš perkant skirtingus modelius palyginti, išmėginti, galbūt didelis noras įsigyti veidrodinį fotoaparatą išblės vien tik paėmus jį į rankas ir pajutus, ką reiškia daugiau nei 10 kartų didesnis svoris nei kompaktinio fotoaparato.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 5+6=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")