Kaip naudotis kompasu?

Grupė: KITA

Kaip naudotis kompasu?

Mėgstate poilsiauti gamtoje? Norite leistis į žygius miškais ar laukais, bet bijote paklysti? Šią bėdą gali padėti išspręsti kompasas, jei, žinoma, mokate juo naudotis. O jei vis galvojate kaip naudotis kompasu ar nežinote, kokia jo prasmė, bandykime tai kartu išsiaiškinti.

Visų pirma reikia suvokti, kad kompaso rodyklė rodo vieną ir tą pačią krypti – šiaurę. Savaime suprantama, kad jei kompasą paimsite nelygiai, padėsite ant nuožulnaus paviršiaus ar laikysite rankoje taip, kad rodyklė galėtų rodyti kairėn, dešinėn ar aukštyn, žemyn – kompasas Jums neduos naudos, todėl pasirūpinkite rasti kuo lygesnę vietą, o jei laikote rankoje, stenkitės kuo mažiau sukinėtis ir judėti, kad kompasas neapgautų, parodytų tiksliai į šiaurę.

Pasidėję kompasą ant žemėlapio ir nustatę, kur yra šiaurė, galėsite nesunkiai suvokti, kuria kryptimi Jums reikia eiti. Verta prisiminti, kad žemėlapiai (didžioji dalis, tačiau kaip bebūtų keista, ne visi) yra gaminami laikantis vieningo standarto, viršutinę kraštinę nurodant į šiaurę, todėl nesusimaišysite. Todėl eidami grybauti, atsiminkite kur palikote automobilį ar kur sutarėte susitikti su kitais, o turėdami kompasą ir žemėlapį, pasižymėkite tą vietą jame.

Šių žinių pilnai pakanka paprastam orientavimuisi gamtoje, siekiant išvengti rizikos paklysti miške ar kitoje nepažįstamoje vietoje (mieste kompasas retai kada praverčia, nes čia apstu kitų patogių orientyrų). Tuo tarpu jei norite užsiimti orientavimosi sportu, siekiate kažką konkretaus rasti klaidžioje vietovėje, turite pateiktus duomenis nevisai suprantamais terminais – Jums reikia gilesnių žinių apie kompaso naudojimą.

Vienas iš tų nesuprantamų terminų gali būti azimutas. Juo yra apskaičiuojamas ir išreiškiamas kampas nuo norimos, reikiamos ar esamos krypties iki šiaurės. Kampas skaičiuojamas laikrodžio rodyklės kryptimi, todėl vakarų azimutas yra lygus 270 laipsnių, o rytų – 90. Taigi, jei gavote instrukciją, kad miške esančią trobelę rasite pasukę 35 laipsnių azimuto kryptimi ir eidami 300 metrų, reiškia, kad turite nustatyti savo žvilgsnį į šiaurę, pasukti 35 laipsnių kampu į rytus ir eiti nurodytą atstumą. Apskaičiuoti atstumą lengviausiai turėtų būti naudojantis žemėlapiu ir orientyrais, todėl tokiose situacijose naudojami ypač detalūs topografiniai žemėlapiai, kuriuose nurodyti ne tik keliai ar pastatai, bet taip pat ir aukščiai, elektros linijos ir kita smulki, tačiau naudinga informacija.

Turėdami tarp savo mantos kompasą, žemėlapį ir mokėdami jais prireikus pasinaudoti galėsite daug drąsiau jaustis gamtoje, miškuose ar net esant labai dideliam rūkui, kada matomumas labai artimas nakčiai, įprasti orientyrai būna pasislėpę, o pakeleivių sutikti taip pat nėra vilties. Taigi pabandykite perprasti kaip naudotis kompasu ir būsite saugūs tiek Jūs, tiek Jūsų bendrakeleiviai, nusprendę į kelionę gamtoje leistis kartu su Jumis.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Feliksas2021-08-19, 19:49 Aš grybauju be žemelapiu, tik kompasas.kaip tada.

Komentuoti:

Kiek bus 3+3=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")