Kaip gaminamas popierius?

Grupė: KITA

Tiek vaikai, tiek suaugusieji per dieną sunaudoja labai daug popieriaus. Jį naudoją sąsiuviniams, dokumentams, knygoms, paveikslams ir kitur, tačiau kaip gaminamas popierius žino ne kiekvienas. Dabar vis labiau populiarėja atliekų rūšiavimas, dėl to galima patiems pasigaminti popierių arba jį panaudoti gaminant kitus daiktus.

Dažniausiai senas popierius naudojamas norint užkurti laužą, nes jis gerai ir greitai įsidega. Tačiau taip pat jį galima panaudoti pakuojant jautresnius daiktus persikraustant, kad nesudužtų. Nereikalingas popierius gali būti superkamas kaip makulatūra, kur vėliau jis perdirbamas gaminant tualetinį popierių, kartonines dėžes ar kitą paprastesnį popierių.

Popieriaus naudojimas žinomas nuo labai senų laikų, archeologai pirmuosius raštus randa parašytus ant papiruso, tai senovės Egipte gamintas popierius. Dar iki šiol jis gaminamas, tačiau daugiau naudojamas paveikslams, kaip suvenyras atvykusiems turistams.

Popierius kuris panašesnis į dabartinį buvo pradėtas gaminti Kinijoje. Jam pagaminti buvo naudojami augalai. Tačiau skirtingai nei dabar, popierius pirmiausiai buvo išdegamas, o tik po to maišomas su vandeniu ir presuojamas.

Dabar popierius gaminamas naudojant medžio drožles, nupjauta mediena nužievinama ir susmulkinama iki kuo smulkesnių medžio drožlių. Tada visa tai maišoma su vandeniu ir gauta masė liejama ant reto tinklo, kur popierius stipriai spaudžiamas ir džiovinamas. Pramoniniu būdu gaminamas popierius sukamas ant didelių volų, kurie dar labiau presuoja ir džiovina popierių, vėliau jis supjaustomas į skirtingų dydžių formatus ir pakuojamas pardavimui. Fabrikuose gaminami labai įvairaus storio popieriai, taip pat gali būti spalvoti, tada kartu su vandeniu maišomi dažai, kurie ir nudažo popierių norima spalva.

Dabar parduotuvėje galima rasti kuo įvairiausių rūšių popieriaus, jie skirti rašymui, tapimui, spausdinimui, nuotraukoms, skiriasi jų storis, faktūra ir dydis. Tačiau visi jie gaminami naudojant medieną. Žinant kaip gaminamas popierius galima pamėginti pasigaminti ir patiems. Tai lengva ir be galo smagu. Popierius namuose dažniausiai gaminamas perdirbimo būdu, nes namų sąlygomis medžio drožlių tinkamai suspausti nepavyktų. Taigi imamas senas laikraštis, suplėšomas smulkiais gabalėliais ir užpilamas vandeniu, gerai išmaišoma, kol laikraštinis popierius išbrinksta ir su vandeniu pasidaro vientisa masė. Dėl popieriaus tvirtumo galima įmaišyti šiek tiek lipalo, tačiau tada popierius bus daug kietesnis ir storesnis. Masė tolygiai paskirstoma plonu sluoksniu ant reto tinklelio, iš viršaus užspaudžiama kitu tinkleliu ir stipriai nuspaudžiama. Kad būtų lengviau nuspausti galima naudoti rankšluosčius, jie greičiau sugers vandenį. Gaminant tokį popierių jis nebus tinkamas rašymui, todėl jame dažnai daromi įspaudai arba puošiamas džiovintais augalas, paruoštame ir išdžiūvusiame popieriuje matosi kiekvienas atspaudas ir augalas. Taip pat galima įmaišyti dažų, kurie nuspalvins popierių. Tai puikus užsiėmimas vaikams, jie gali kurti savo popieriaus lapus ir vėliau juos panaudoti kaip atvirutes. Po gamybos proceso svarbu leisti popieriui gerai išdžiūti, kitaip jis gali supelyti.

Parduotuvėje parduodamas įprastas popierius būna visai baltas, tuo tarpu perdirbtas popierius yra pilkesnis. Taip yra dėl to, kad gaminant naują popierių jis yra balinamas krakmolu arba kitomis cheminėmis medžiagomis, o perdirbtas popierius gaminamas natūraliai, todėl jis turi pilką atspalvį. Taip pat gali matytis maži plaušeliai, kurie įsimaišo perdirbant seną makulatūrą.

Foto popierius yra slidus, nes jis padengiamas specialia mase panašia į vašką tam, kad nuotrauka būtų atspausdinama kuo tikslesnėmis spalvomis. Tuo tarpu spausdinant ant paprasto popieriaus nuotraukos spalvos stipriai išblunka ir nuotrauka nebeatrodo natūraliai.

Atsižvelgiant į tai, kad popierius gaminamas iš medienos svarbu, kad žmonės stengtųsi kuo labiau jį saugoti darytų viską, kad kuo mažiau jo sunaudoti. Jei įmanoma reiktų spausdinti iš abiejų popieriaus lapo pusių paliekant kuo mažesnius tarpus tarp eilučių. O vaikams lankstinius mokytis daryti iš panaudoto popieriaus. Taip pat panaudoto popieriaus nemesti prie buitinių atliekų, o mesti į popieriui skirtus konteinerius arba priduoti kaip makulatūrą, toks būdas ne tik naudingas aplinkos saugojimui, bet ir mainais gausite iš perdirbto popieriaus pagamintą tualetinio popieriaus ritinėlį.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 4+9=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")