Kaip apsisaugoti nuo virusų, ištrinti virusus?

Grupė: INTERNETAS

Kompiuteriniai virusai padaro nemažai žalos, todėl būtina nuo jų apsisaugoti, o pastebėjus nedelsiant ištrinti, pašalinti. Taip būsite tikri, kad informacija esanti Jūsų kompiuteryje yra saugi, nekils didelis pavojus Jūsų banko sąskaitoje esantiems pinigams ar kitiems duomenims. Tačiau kaip apsisaugoti nuo virusų, kad nereikėtų vėliau graužtis nagų?

Pats paprasčiausias ir greičiausias būdas apsisaugoti nuo virusų – antivirusinės programos. Jų pasirinkimas ypatingai platus, todėl kiekvienas kompiuterių naudotojas gali rasti sau tinkamiausią. Dalis jų mokamos, dalis siūlo ir mokamas, ir nemokamas versijas, kitos visai nieko nekainuoja, o kai kurios mainais reikalauja žiūrėti reklamą. Nesvarbu kokią antivirusinę pasirinksite, ji šimtaprocentinės apsaugos garantuoti negalės. Todėl papildomai turėsite saugotis ir patys.

Apsaugoti savo kompiuterį nuo virusų galite paisydami saugos naršymo internete rekomendacijų. Reikėtų vengti įtartinų interneto svetainių, kuriose siūloma atsiųsti programinės įrangos, filmų, muzikos, taip pat labai atidiems reikia būti perkant internetu. Kuomet mokate už e-paslaugas vertėtų bent kelis kartus patikrinti ar nurodytas gavėjas yra Jūsų lankoma parduotuvė, ar neprašoma banko kodų suvesti ne vieną, o kelis kartus. Taip pat labai svarbu pastebėti, kuomet Jums siūloma atnaujinti kokius nors papildinius, programinę įrangą. Jei naršant tam tikroje interneto svetainė Jums pasiūloma atsinaujinti Java, Flash ar kitą papildinį, patikrinkite tai per savo kompiuterį papildomai, labai dažnai tokie atnaujinimai savyje turi papildomų failų, galinčių pakenkti Jūsų kompiuteriui ir jame esantiems duomenims.

Jei kompiuteriu naudojatės ne Jūs vienas, apie saugų naudojimąsi juo informuokite ir kitus, priminkite jiems, kad dėl jų kaltės gali kilti problemų visiems kompiuterio naudotojams. Jei kiti kompiuterio naudotojai naudojasi tik internetu, apribokite jų naudojimosi galimybes. Nustatykite, kad jie negalėtų be Jūsų leidimo diegti programinės įrangos, neturėtų prieigos prie Jūsų asmeninių, ypač svarbių bylų. Tai padės sumažinti riziką bent keliais procentais.

Neretai virusai gali atkeliauti ir iš Jūsų pažįstamų žmonių Jiems to nežinant. Jei iš draugo ar kolegos gavote įtartiną laišką su prisegtuku, būkite atidūs – tai gali būti užkratas. Geriau dar kartą draugo perklauskite, ar jis tokį failą siuntė, atverdami jį būkite tikri, kad veikia Jūsų antivirusinė programa. Tas pats galioja ne tik su laiškais, bet taip pat ir bendravimo programų (Skype ir pan.) žinutėse esančiais siunčiamais failais. Be viso to, užkrėtę savo kompiuterį galite tapti viruso platintoju.

Jei taip nutiks, kad virusą pagausite, teks pasirūpinti jo panaikinimu. Į klausimą kaip ištrinti virusus dažniausiai išgirsite pasiūlymą pasinaudoti antivirusine programa. Iš tiesų, tai teisingas patarimas, nes Jūs pats sunkiai rasite užkrėstą failą, tai reikalauja papildomų žinių ir sugebėjimų. Jei įtariate, kad Jūsų kompiuteryje yra virusas tiesiog paleiskite nuodugnaus skanavimo funkciją antivirusinėje programoje.

Rastus virusus antivirusinė programa pati ištrins arba pasiūlys tai padaryti Jums, apie juos pranešdama ir suteikdama tokį pasirinkimą. Jei esate tikri, kad rastas failas nėra virusas (apgaulingas pavadinimas ar struktūra primenanti virusą) – galite tokį failą įtraukti į išimčių sąrašą. Taip pat jei abejojate dėl konkretaus failo, galite jį įtraukti į karantiną, jei tokią galimybę siūlo Jūsų naudojama antivirusinė programa. Didžioji dalis šiuolaikinių programų tokią galimybę tikrai suteiks. Be to, jei netyčia į virusų sąrašą bus įtrauktas kitos programos veikimui ar Jums svarbus failas, galėsite jį iš užkrėstų failų sąrašo nesunkiai ištraukti. Kur toks pasirinkimas turėtumėte sužinoti pažiūrėję savo antivirusinės vartotojo vadove.

Atradę virusą, su kuriuo nesusitvarko Jūsų įprasta naudojama antivirusinė, galite pabandyti pasinaudoti papildomomis virusų šalinimo priemonėmis, tačiau ir čia turite būti budrūs. Dalis šių priemonių su savimi įdiegia ir įvairių reklaminių programėlių, kurios lėtina kompiuterio darbą, apsunkina naudojimąsi juo. Taip pat pasitaiko, nors gerokai rečiau, kad antivirusinės programos trinančios virusus savyje slepia kitus virusus.

Jei šiandien kaip tik ieškote antivirusinės programos, bet niekaip negalite jos išsirinkti, atsiverkite testus, pasižiūrėkite, kaip jas vertina nepriklausomi ekspertai, kiti kompiuterių naudotojai, turintys daugiau parties ir žinių už Jus. Taip turėtumėte rasti Jūsų poreikius atitinkančią su virusais kovojančią programą, padėsiančią išvengti visokiausių tykančių pavojų internete.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Nele2016-04-29, 09:06 Jei nenori, kad kompiuterio virusai užvaldytų tavo duomenis, tai antivirusinė ir ugniasienė būtina. Gal 100psaugos nebus, bet tai priklauso ir nuo pačio žmogaus. Nereikia lankytis užkrėstose svetainėse, nespausti neaiškių nuorodų, naudoti kodus ir slaptažodžius. Aš jau kelis metus naudojuosi Kaspersky ir kol kas dar jokių problemų dėl virusų neturėjau.

Komentuoti:

Kiek bus 8+4=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")