Kaip sodinti ir auginti pomidorus?

Vasarą prasideda vaisių ir daržovių sezonas. Natūraliai savo užaugintomis daržovėmis galima atgauti per žiemą prarastus vitaminus. Pomidorai yra viena lengviausiai auginamų daržovių rūšių, jie nereikalauja ypatingos priežiūros, o derlius dažniausiai būna gausus, todėl jie yra daugumoje daržų, šiltnamių ar net ant palangių.

Pirmiausia prieš įsigyjant pomidorų sėklas reiktų išsiaiškinti kaip sodinti ir auginti pomidorus. Yra labai daug skirtingų pomidorų rūšių, vienus reikia sodinti ankščiau, kitus vėliau, vienos rūšys gali augti lauke, o kitos tik šiltnamyje ar kambaryje. Taip pat yra skirtingų spalvų ir formų pomidorai, todėl nepasidomėjus apie juos iš anksto gali nepavykti tinkamai išauginti.

Paprastai pomidorų auginimas prasideda nuo daigų. Dar ankstyvą pavasarį pomidorų sėklas reiktų pasėti į nedidelius indelius ir uždengus plėvele ar kitu skaidriu daiktu, daiginti saulėtoje, šiltoje vietoje. Daigus reiktų gana dažnai laistyti, nes pomidorai mėgsta drėgmę.

Ankstyvuosius pomidorus galima persodinti į dirvą vos tik praėjus šalčiams, tačiau reiktų nepaskubėti, nes šalnos gali užklupti netikėtai ir pomidorai nunyks, nušalusius pomidorus atgaivinti gali būti labai sunku, sakoma, beveik neįmanoma, todėl geriausiai palaukti kol nebebus šalnų tikimybės arba žemė pakankamai įšils. Kaip sodinti pomidorus nėra nustatytų labai griežtų taisyklių, tiesiog reikia atsižvelgti į žemės derlingumą ir pomidorų rūšį, tarp pomidorų turėtų būti bent dešimties centimetrų tarpai, tada stiebai gaus pakankamai saulės šviesos ir iš žemės galės paimti daugiau vandens.

Sodinti reiktų nelabai giliai, o jei žemė mažiau derlinga arba sausa, prieš sodinant daigą reiktų į duobutę įdėti trąšų arba tiesiog geresnės žemės ar komposto, taip pat įpilti vandens. Taip paruošus vietą galima dėti pomidoro daigą ir užberti žemėmis šaknis. Aplink stiebą reiktų padaryti įdubimą, kad laistant vanduo nebėgtų į šalį, o patektų tiesiai prie šaknų.

Dar vienas svarbus dalykas, į kurį reiktų atkreipti sodinant pomidorus, tai turėtų būti ne saulėta diena. Dėl šios priežasties pomidorus geriau sodinti vakare, saulei nusileidus, tada nekils pavojaus pomidorams išdžiūti ir taip jie greičiau prigis. Taip pat vieta turi būti parinkta taip, kad pomidorai nebūtų ant skersvėjo ar nuolatiniame pavėsyje, jie tokiu atveju ne tik blogai augs, bet ir neprinokins skanių vaisių.

Be įprasto pomidorų sodinimo yra naudojamas gulsčias pomidorų sodinimo variantas. Gulsčiai pasodintų pomidorų privalumas tas, kad jų nereikia rišti, o kadangi stiebai nelūžinėja nuo svorio, jie gali užauginti didesnį derlių. Tačiau tokiam sodinimui reikia daugiau vietos, nes pomidorų stiebai augdami plinta į šonus ir taip gali susipinti su kitu ir užstoti jam saulę.

Pomidorai paprastai yra rišami, kiekvieną stiebą reiktų parišti tam, kad augant pomidorams jie nenusvertų ir nenulaužtų stiebo. Ant vieno stiebo gali užsimegzti net virš dešimt pomidorų, toks kiekis gali būti per sunkus, todėl reiktų pasirūpinti, kad prinokę pomidorai būtų kuo greičiau nurinkti. Matant, kad pomidorų stiebai lūžinėja galima nuskinti dar neprinokusius pomidorus ir sudėjus į dėžes palikti vėsioje vietoje, taip pomidorai sunoks patys, tačiau jie nebus tokie sultingi ir saldūs. Toks nokinimo būdas naudojamas pramoninėse fermose, nes jei būtų nuskinami jau prinokę pomidorai, jie iki parduotuvių atkeliautų jau supuvę.

Tinkamai pasodinus visai nesudėtinga suprasti kaip auginti pomidorus, nes jie beveik nereikalauja priežiūros. Svarbu gausiai juos laistyti, tačiau ne kiekvieną dieną, kad nenupūtų šaknys. Auginant pomidorus šiltnamis turi būti gerai vėdinamas, kad nebūtų susikaupusios drėgmės. Dėl drėgmės pertekliaus lapai pradės pūti ir pomidorai suvys.

Kadangi pomidorai auginami ne dėl grožio, o dėl derliaus, visada siekiamas maksimalus rezultatas, taigi norint geresnio derliaus reiktų nuskabyti apatinius pomidorų lapus, taip pat pašalinti pažąstėles, tai šoninės nereikalingos ataugos, jos tik ima vandenį ir mineralines medžiagas iš žemės, bet neduoda vaisių. Sumažinus lapus pomidorai gauna daugiau saulės ir maistinių medžiagų, dėl to greičiau sumoksta ir būna kur kas didesni ir skanesni. Pomidorų lapus reikia ne karpyti, o laužyti, taip bus mažesnė tikimybė, kad augalas susirgs kokiomis nors ligomis.

Jei reikia galima pomidorus kelis kartus patręšti. Rekomenduojama tręšti praėjus kelioms savaitėms po pasodinimo, o vėliau kai pradeda brandinti vaisius, trąšos geriausia, kad būtų natūralios. Taip pat tręšti nereiktų gausiai, nes tai stabdo žiedų formavimąsi ir bus mažiau vaisių. Labai svarbu kuo anksčiau pastebėti kenkėjus arba ligas, nes per vėlai pastebėjus gali būti nebeįmanoma pašalinti problemos ir ši gali išplisti, užkrėsti visus kitus pomidorus. Aptikus, kad pomidorai serga arba yra užpulti kenkėjų reiktų naudoti specialias trąšas, taip pat atkreipti dėmesį į auginimo sąlygas: ar neperliejami, ar šiltnamis pakankamai išvėdintas ir ar nėra pūvančių pomidorų stiebų.

Namuose auginamų pomidorų veislės paprastai duoda nedidelius vaisius ir stiebai būna neaukšti, tačiau tokius pomidorus lengviausia auginti ir prižiūrėti. Kambaryje nereikia rūpintis dėl permainingų oro sąlygų, vazonuose aiškiai galima pamatyti žemės drėgnumą.

Pomidorai gali būti valgomi vieni arba naudojami įvairiems patiekalams paskaninti, salotoms arba sriuboms. Pomidorai labai maistingi, o natūraliai užauginti dar vertingesni. Atsižvelgiant į tai, kad dabar galima rasti pačių įvairiausių jų rūšių, kiekvienas žmogus gali nesunkiai perprasti kaip sodinti ir auginti pomidorus bei tuo užsiimti.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 9+8=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")