Kaip atpažinti kerpes ir jos rūšis?

Kerpės daugeliui nepažįstamas augalas, tačiau dėl savo struktūros neatrodo patraukliai ir nesulaukia didelio gerbėjų dėmesio. Lietuvoje yra labai daug kerpių rūšių, kai kurios iš jų yra įtrauktos į Lietuvos raudonąją knygą, tačiau kaip atpažinti kerpes ir jų rūšis žino tik nedaugelis gamtos mylėtojų.

Kerpės auga tik labai švarioje aplinkoje, bet koks oro užterštumas jas kaipmat pražudo. Kerpės itin jautrios, todėl jei miške radote kerpių galite pasidžiaugti, kad kvėpuojate labai švariu oru. Kerpės skirstomos į tris pagrindines grupes, pagal kurias lengviausia jas pažinti - tai žiauberiškosios, lapiškosios ir krūmiškos kerpės. Žiauberiškosios kerpės dažniausiai auga ant akmenų ar pūvančių medžių, jos pilnai prilipusios prie paviršiaus, todėl gali būti, kad šiek tiek primena samanas. Lapiškokosios kerpės auga horizontaliai, jos panašios į žiauberiškąsias, tačiau skirtingai nei pastarąsias, jas galima atkelti iš kraštų pakeliant lapus. Lapiškosios įsitvirtina vienoje vietoje, o augdamos tiesiog plinta palei paviršių. Trečioji grupė – krūmiškosios kerpės. Jos labai panašios į grybus, tačiau grybai paprastai turi lygias apvalias kepures, o kerpės auga labai išsiraičiusios. Jau vien iš pavadinimo galima suprasti, kad krūmiškosios kerpės auga kaip krūmai, jas galima aptikti grupėse po kelias arba išaugusias į aukštį.

Kerpės sudarytos iš grybų ir dumblių, todėl jos yra slidžios ir trapios. Tačiau nereikėtų kerpių supainioti su senais pūvančiais grybais, nors jos ir gali būti panašios, tačiau reiktų atkreipti dėmesį, kad ant kerpių paviršiaus turi būti vaisiakūniai, kuriuos augina ant kerpės susidarę grybai. Kerpės visada auga drėgnose ir tamsiose vietose, todėl ieškant kerpių reiktų pakelti sutręšusią storą šaką ar nuolat drėgmėje gulintį akmenį. Dažniausiai paėmus į rankas kerpę ji subyra, nes ji, kaip ir dumblas, labai plona ir trapi. Sunkiausia paimti žiauberiškąsias kerpes, nes jos labai tankiai prisitvirtinusios prie paviršiaus ir imamos iškarto trupa. Krūminės kerpės įprastai aptinkamos prie kelmų, kai kurios jų rūšys gali augti ir sausesnėse, aukštesnėse vietose.

Atrodytų labai nemalonus augalas yra kerpė, tačiau jos gali būti naudojamos žaizdų gydimui, kvepalų gamybai, taip pat kerpės yra kai kurių gyvūnų maistas. Dėl savo ypatybės augti tik labai švarioje aplinkoje, kerpės savyje sukaupusios daug naudingų mineralinių medžiagų, todėl yra naudingos žmogaus sveikatai. Tad nereikėtų bjaurėtis savotiška kerpių struktūra, o vertėtų jų paieškoti, kad būtumėte tikri, kad esate labai švarioje, kupinoje tikrai gryno oro aplinkoje.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Lol 2021-05-30, 13:16 Įdomiai, bet vis tiek gamtoje neatpažinčiau ????
xd2019-11-17, 13:52 wow

Komentuoti:

Kiek bus 4+6=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")