Kaip sėti ir prižiūrėti veją?

Visi nori, kad aplinka prie namų atrodytų tvarkingai ir gražiai. Priklausomai nuo gyvenimo būdo renkamasi ar laisvus plotus puošti gėlių darželiais ir palikti takelius praėjimui, ar palikti laisvą pievą, kur galėtų lakstyti ir žaisti vaikai.

Natūrali žolė užauga greitai, tačiau ji būna nelygi, šiurkšti, dažnai jose įsiveisia skruzdėlės ir visa tai gadina aplinkos vaizdą. Todėl žmonės renkasi sudėtingesnį būdą tai vejos užsėjimą. Veja atrodo lygi ir graži, puikiai papuošia kiemą, po sodriai žalią pievą malonu vaikščioti basomis.

Galima įsigyti sodininkystės parduotuvėse įvairių vejos sėklų, taip pat galima kloti jau paruoštą velėną, ją patiesus kaip kilimą lieka tik tinkamai priauginti. Prieš renkantis veją labai svarbu pagalvoti apie jos paskirtį. Vejos rūšies pasirinkimas yra pats svarbiausiai dalykas norint pasėti veją, nuo to priklauso, kaip veja žaliuos ir kiek priežiūros reikalaus. Yra vejų, kurios jautrios mindžiojimui, todėl jei planuojama, kad ant jos bus vaikštoma, savaime suprantama reiktų pasirinkti kitą rūšį, tuo tarpu kitos rūšys kaip tik geriau auga kai yra mindomos (tokias rūšis naudoja ir futbolo stadionuose).

Vyresni žmonės turėtų pagalvoti apie tai kaip prižiūrėti veją, kas kiek laiko reikės tos rūšies veją pjauti ar laistyti, tai gali vėliau kelti rūpesčių. Taip pat priklausomai nuo to ar norisi natūralesnės gamtos, ar ne, renkantis sėklų mišinius reikia atkreipti dėmesį į augalus. Kai kuriuose mišiniuose įeina augalai, kurie žydi, tai gali kelti nepatogumų šienlige sergantiems žmonėms, taip pat padidės tikimybė užlipti ant bitės ar kamanės. Taigi, renkantis veją svarbiausia atsižvelgti į šiuos kelis pagrindinius dalykus: kiek bus ant vejos vaikštoma, kiek laiko galima skirti jos priežiūrai, kokį plotą turi padengti veja ir kokie augalai turėtų joje būti, o kokių nesinori.

Pasirinkus tinkamiausią vejos variantą lieka išsirinkti spalvą, tai išskirtinė vejos galimybė, natūralios žolės spalvos pasirinkti neįmanoma, o štai sėjamos vejos ar paruoštos velėnos spalvą galima paderinti. Žinoma, mėlynos vejos greičiausiai gauti nepavyks, tačiau ryškiai žalią ar gelsvesnį atspalvį pasirinkti galima.

Dirvos paruošimas yra labai svarbus sėjant veją, nuo to priklauso kaip sudygs sėklos, gali nutikti taip, kad netinkamai parinkus dirvožemį blogai dygs sėklos ir liks plikų plotų. Siekiant, kad taip nenutiktų reikia dirvą paruošti taip kaip yra tinkamiausia tos rūšies vejai. Vienos sėklos geriau dygsta drėgnose vietose, kitos molingesnėse, todėl įsigijus sėklas reiktų pasidomėti į kokią žemę geriausia sodinti. Sėjamą plotą reiktų gerai išlyginti, kad neliktų kupstų. Taip pat pilnai pašalinti seną žolę, ji gali iškelti sėklas ir trukdyti prigyti vejai.

Prieš sėjant geriausia visą plotą suarti ir iš naujo sulyginti, žolę galima nupūdyti uždengus žemę polietilenine plėvele, arba naudojant specialius preparatus. Žemės paruošimas yra ilgas procesas, todėl apie jį reiktų pagalvoti iš anksto. Jei veja sėjama rudenį, pavasarį jau turi būti ruošiama dirva. Paskutinis akcentas lyginant veją tai lyginimas volu, jis geriausiai suspaus ir išlygins dirvožemį taip bus paruošiama vieta vejos sėkloms.

Norint turėti gražią pievą reikia žinoti ir kaip sėti veją, neužtenka išbarstyti sėklų bet kaip, tokiu atveju jos sudygs nelygiais kuokštais paliekant tarpus. Veją geriausia sėti pavasarį arba rudenį, tada lengviausia reguliuoti dirvos drėgmę. Priklausomai nuo sėjamo ploto galima sėti rankomis arba specialiu sėjimui skitu volu. Sėti reiktų skirtingomis kryptimis, taip geriau pasidengs visas plotas. Jei pusė lauko užsėjama vertikaliai, kita dalis turėtų būti užsėjama horizontaliai. Jei sėjama rankomis reiktų su grėbliu atsargiai užpilti sėklas žemėmis, tačiau reiktų saugoti, kad per daug neišstumdyti sėklų.
Jei žemė nepalanki vejos daiginimui galima sėklų paviršių padengti 2 centimetrų storio žemės sluoksniu, viską užlyginti, suvoluoti ir palaistyti. Pasėjus veją laistyti reiktų priklausomai nuo oro tiek, kad žemė butų nuolat drėgna. Iki kol išdygs veja reiktų stengtis, kad toje vietoje būtų kuo mažiau vaikštoma, nebent naudojamos sėklos skirtos sporto aikštelėms, tokiu atveju šios sėklos nėra tokios jautrios.

Kai žolė suauga laistyti reikia kiek mažiau, tačiau apie tai galima pagalvoti prieš sėjant veją. Jei užsėjamas didelis plotas, patogiau įrengti automatinius purkštuvus, kurie tolygiai ir reguliariai palaistys veją. Įrengimai, kurie padaryti po vejos užsėjimo gali trukdyti žoliapjovei, taip pat gali būti netolygus vandens paskirstymas. Tokius įrenginius galima naudoti esant nedideliam vejos plotui. Taip pat galima laistyti tiesiog iš žarnos, tačiau srovė neturi plakti žemės, reiktų uždėti antgalį, kuris paskirstytų vandens srovę.

Priklausomai nuo vejos rūšies, oro sąlygų ir dirvos kokybės veją reiktų sėti bent porą kartų per sezoną, jei ji nėra mindoma ir sąlygos augimui yra tinkamos, galima tręšti rečiau ir mažiau, tačiau tokią veją, ant kuriuos nuolat lakstoma ir žaidžiama, reikia tręšti dažniau. Trąšų galima įsigyti specializuotose parduotuvėse, tai tinkamiausias būdas tręšimui, nes bus galima pritaikyti trąšas pačias tinkamiausiai būtent tam sėklų tipui.

Vienas svarbiausių dalykų norint sužinoti kaip prižiūrėti veją tinkamai, tai piktžolių šalinimas. Natūralu, kad vejoje pradės augti piktžolės, jei vejos mišinys yra iš natūralių žolių, jos puikiai įsilies į visumą ir bus nepastebimos, dažniausiai tokiose vietose jos nėra naikinamos, tačiau dekoratyvinėje vejoje kiaulpienės ir panašios žolės gali gadinti vaizdą. Jų vien išrauti neužtenka, reiktų naudoti specialias priemones, herbicidus, kurie ne tik jas išnaikintų, bet ir neleistų atsirasti naujoms. Taip pat veją reiktų saugoti nuo kurmių ir skruzdėlių, nes iškilę kupstai sugadins veją, o skruzdėlių išskiriama rūgštis nudegins šaknis.

Savaime suprantama kad veja nebus graži jei bus aukšta ir nelygi, ją nuolat reikia pjauti, negalima leisti jai užaugti per aukštai, nes taps šiurkšti ir nemaloni, galiausiai gali pradėti džiūti. Veja turėtų būti pjaunama maždaug kartą per savaitę, bet tai priklauso nuo vejos tipo ir vietos kur ji auga. Pjaunant veją patartina kartais palikti mulčą (nupjautą susmulkintą žolę) jam supuvus, vejai tai bus kaip trąša.

Veja gali ne tik papuošti plyną lauką, tačiau ir išskiria švarų deguonį, kuris labai reikalingas žmogui. Taigi, kiekvienas išmokęs kaip sėti ir prižiūrėti veją, ne tik džiaugsis gražia aplinka, bet ir suteiks organizmui sveikatos.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Audronė2017-11-09, 10:13 Norint turėti gražią veją, tikrai neužtenka vien geros priežiūros. Nors mūsų vejos sėklos buvo pirktos ne iš pigiausių ir prižiūrėjome: laistėme, pjovėme, ajeravome. Tačiau buvo blogai paruoštas dirvožemis ir rezultatu tikrai nesidžiaugiame, kadangi plotas vejos nėra didelis, galvojame sukasti dirvožemį iš naujo ir pasėti naują veją.

Komentuoti:

Kiek bus 7+5=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")