Kaip auginti orchidėjas?

Kaip auginti orchidėjas?

Ne taip seniai daugumą parduotuvių pradėjo puošti dideli, spalvoti gėlių žiedai, o iš vazono besiverčiančios šaknys kelia nuostabą. Kai kam atrodo, kad tai dirbtinės gėlės, tačiau iš tiesų tai orchidėjos. Orchidėjos yra atogrąžų gėlės mėgstančios drėgmę ir šilumą. Natūralioje gamtoje jos labiau kaip piktžolės, nes apsiveja kitus augalus savo šaknimis.

Tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje pastaraisiais metai labai išpopuliarėjo šios gėlės kaip kambario puošmena. Jų yra įvairių dydžių ir spalvų, todėl dažnai yra dovanojamos vietoj skintų gėlių puokščių. Pradedantiesiems augintojams gali pasirodyti sudėtinga šių gražuolių priežiūra, tačiau supratus kaip auginti orchidėjas dažniausiai namuose atsiranda dar bent kelios šių gėlių atstovės.

Kiekviena orchidėjų rūšis reikalauja skirtingos priežiūros, tačiau kaip ir dauguma augalų turi bendras auginimo taisykles, kurios tinka daugumai orchidėjų rūšių. Pirmą kartą auginant orchidėją reiktų rinktis paprastesnės priežiūros ir ne tokias reiklias. Dažniausiai parduotuvėse randama ir pati nereikliausia rūšis yra Phalaenopsis. Orchidėjos gali būti labai įvairaus dydžio, dažniausiai matomos vidutinio dydžio apie 30-50 centimetrų aukščio, tačiau natūralioje gamtoje jų aukštis gali siekti ir iki kelių metrų, o pati mažiausia orchidėjos rūšis siekia vos kelis milimetrus. Lietuvoje galima nusipirkti iki 10 centimetrų aukščio orchidėją.

Pradedant domėtis kaip auginti orchidėjas, svarbiausia įsigyti sveiką augalą. Orchidėjos lapai ir žiedai turi būti sodrių spalvų ir sveiki, nenudžiūvę ir nesupuvę. Jei nusipirkote ar gavote dovanų gėlę ant kurios šaknų yra pelėsio, reiktų jį kuo greičiau pašalinti. Tai padaryti galima naudojant cinamoną arba medžio anglį. Šaknis apdengti anglimi arba apibarstyti cinamonu ir leisti išdžiūti.

Orchidėjos mėgsta šilumą, tačiau negalima laikyti ant tiesioginių saulės spindulių, nes taip jos negaus reikiamo kiekio drėgmės ir žiedai su lapais išdegs. Vasarą jas galima auginti lauke ar balkone, o mieliausiai jos augtų šiltnamyje, nes šiltnamio karštis ir drėgmė geriausiai atitinka jų natūralias gyvenimo sąlygas. Tačiau vasaros metu dažnai daroma klaida, dėl kurios neišgyvena šios gėlės – tai skersvėjai, jos labai jautrios netolygiam orui, todėl reiktų vengti vėjuotų vietų.

Kaip ir su daugeliu augalų pradedantieji gėlininkai mėgsta orchidėjas perlaistyti. Nors jos ir drėgnų kraštų gėlės, tačiau vandens perteklius nupūdo šaknis ir neleidžia augalui augti. Kad taip nenutiktų reiktų laistyti kartą į savaitę, tačiau nepalikti vandens pertekliaus vazono indelyje. Taip pat geriausia laistyti rytais šiltesniu vandeniu, tačiau reiktų patikrinti, kad vanduo nebūtų kietas, tam galima naudoti kurį laiką pastovėjusį vandenį. Kartą į mėnesį lapus galima apipurkšti, taip pat šių augalų lapai dažnai būna labai kieti ir kaupia dulkes, jas reiktų nuvalyti ne tik dėl tvarkos kambaryje, bet ir tam, kad lapai gautų kuo daugiau saulės šviesos.

Dar vienas laistymo būdas, kuris padės augalą atgaivinti tai kartais pamerkti į indą su vandenių visą vazoną ir palaikyti 15-20 minučių. Taip žemė pilnai prisigers vandens ir palaikys natūralią drėgmę. Po tokio vandens prisotinimo augalo nereiktų laistyti bent dvi savaites, galima tik šiek tiek apipurkšti žemių paviršių.

Kartą į mėnesį šiuos augalus reiktų patręšti specialiomis orchidėjoms skirtomis trąšomis. Tręšti reikia šlapią žemę kitaip trąšos gali pakenkti šaknims. Orchidėjų šaknys atrodo labai tvirtos, lyg sumedėjusios, tačiau iš tikrųjų jos jautrios įvairiems pokyčiams. Parduodamos orchidėjos dažnai būna auginamos permatomuose vazonuose, nes taip šaknys gali pasiimti saulės šviesos ir yra apsaugomos nuo pelėsio atsiradimo žemėje.  

Kartą per porą metų reiktų orchidėjas persodinti, žemių atnaujinimas padeda atgauti trūkstamas mineralines medžiagas, taip pat yra pavojus, kad sena žemė gali būti su pelėsiu ar kitomis ligomis. Persodinti geriausia pavasarį, tačiau ji neturėtų tuo metu ruoštis žydėjimui ar žydėti, nes persodinimas gali pakenkti žiedams. Persodinti reiktų atsargiai – išimti iš vazono augalą ir nuvalyti nuo šaknų senas žemes, tačiau reikia stengtis nepažeisti šaknų. Taip pat jei yra supuvusių ar nudžiūvusių šaknų, reiktų jas nupjauti. Paruoštą augalą dėkite į švarų vazoną ir atsargiai užpilkite naujomis žemėmis. Orchidėjoms skirta žemė atrodo neįprastai dėl savo stambumo, ji ne puri, kaip esame įpratę, joje gausu stambių medžio žievių gabalų, didesnių akmenų ir pan. Tačiau tokia žemė reikalinga dėl to, kad laisvai galėtų cirkuliuoti oras. Žemės turi pasiskirstyti tarp šaknų, bet spausti nereiktų. Kad geriau laikytųsi drėgmė žemių paviršių galima padengti medžio žieve, akmenukais ar samanomis.

Tinkamai prižiūrima orchidėja gali žydėti net pusę metų, o nužydėjusi vėl po kelių mėnesių pasipuošti žiedais, tačiau tuos kelis mėnesius būtina leisti augalui pailsėti. Nužydėjus augalo stiebus reikia apkarpyti. Peržydėjusi orchidėja jautresnė karščiui ir laistymui, todėl ją reiktų laistyti po mažiau ir rečiau bei pastatyti į vėsesnę vietą. Galima palikti dalį žiedkočio, tada naujus žiedus ji sukraus ant to paties žiedkočio, tačiau pašalinus jį visą orchidėja ataugins naują, nors yra kelios rūšys, kurioms negalima pašalinti žiedkočio, kitaip jos nebežydės, tą reikia turėti omenyje.

Žiemos metu orchidėjoms pavojų kelia šaltis ir šviesos trūkumas, todėl labai svarbu parinkti kuo šiltesnę ir šviesesnę vietą, tačiau vengti statyti prie radiatorių, nes jie išgarins drėgmę. Sudėtingiau auginamos rūšys žiemą gali išgyventi tik šalia drėkintuvų arba orchidariume, nes tik taip yra išlaikoma normali šiluma ir drėgmė. Taip pat žiemos periodu nepatartina orchidėjų purkšti ir laikyti ant palangių, kur yra atidarinėjamas langas, tai gali stipriai pakenkti augalui.

Žinant kaip auginti orchidėjas galima puošti savo namus ir kitas patalpas. Jų žiedų ir dydžių įvairovė gali papuošti kiekvieną net ir patį niūriausią kampą. Nereiktų bijoti auginti orchidėjas, reikia tik pasirinkti sau tinkamą ir sveiką augalą.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Ema2019-10-10, 07:21 Ar galima auginti orcidejas grupelemis viename vazone?Ir ar butinai turi buti persišvieciantis indas?
Irena2017-03-03, 18:16 Ar galima auginti orcidejas grupelemis viename vazone?Ir ar butinai turi buti persišvieciantis indas? :)

Komentuoti:

Kiek bus 2+9=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")