Kaip apsisaugoti nuo erkių?

Kaip apsisaugoti nuo erkių?

Kiekvienais metais atšilus orams, pradėjus žaliuoti pievoms, kartu pradeda rastis ir iš žiemos miego pabunda įvairūs vabzdžiai, mašalai, o su jais kartu ir erkės. Erkės yra labai maži nariuotakojai, voragyvių būriui priklausantys gyvūnai. Tačiau nepaisant mažo jų dydžio tiek žmogui, tiek gyvūnui jos yra labai pavojingos. Erkės siurbdamos kraują išskiria nuodus, kuriuose gali būti platinamas užkratas. Po erkės įkandimo žmogus gali susirgti laimo liga arba encefalitu, gyvūnams pavojinga ir pasiutligė.

Laimo liga nėra tokia pavojinga kaip encefalitas, ji lengviau pastebima ir išgydoma dažniausiai be jokių komplikacijų. Tuo tarpu encefalito pasekmės gali būti labai rimtos ir išlikti visą gyvenimą. Erkinis encefalitas sukelia uždegimą centrinėje nervų sistemoje, todėl tai gali paralyžiuoti kurią nors kūno dalį, galimas kalbos sutrikimas. Laimo ligą nesunku laiku pastebėti ir nustatyti. Jei įsisiurbus erkei per savaite atsirado paraudimas ir jis plinta reikėtų kreiptis į gydytoją pagalbos. Encefalito taip lengvai pastebėti neįmanoma, neretai jis kiekvienam žmogui pasireiškia skirtingai. Radus įsisiurbusią erkę būtina ją kuo greičiau pašalinti stengiantis nepalikti jos dalių, taip pat reiktų stebėti kad neprasidėtų jokių negalavimų, pykinimo, galvos svaigimo, galūnių tirpimo. Pastebėjus šiuos simptomus pravertu kreiptis į užkrečiamų ligų specialistą ar šeimos gydytoją, kuris nukreips tinkama linkme.

Šios dvi ligos dažniausiai užfiksuojamos Lietuvoje, tačiau erkės platina ir kitas ligas, kiek mažiau pavojingas. Dėl bendro savo saugumo patartina domėtis kaip apsisaugoti nuo erkių. Viena iš efektyviausių apsaugos priemonių yra skiepai. Pasiskiepijus nuo erkinio encefalito labai maža tikimybė susirgti šia liga, o susirgus nelieka tokių pavojingų padarinių. Injekcija veiksminga išlieka apie metus. Pirmą kartą skiepijantis suleidžiamos trys dozės kas kelis mėnesius, vėliau pakartotinai dozė leidžiama po metų.

Erkės dažniausiai veisiasi krūmuose arba aukštoje žolėje, todėl mėgstantys būti gamtoje turėtų pasirūpinti savo ir augintinių apsauga. Gyvūnams yra specialūs antkakliai arba lašai, kurie neleidžia įsisiurbusioms erkėms suleisti nuodų, jos pradedant siurbtis įtraukia nuodų ir sudžiūsta. Žmonėms kiek sudėtingiau, nes tokių veiksmingų preparatų nėra. Kažkiek sumažinti riziką galima naudojant purškalus nuo uodų. Kai kurie gamintojai siūlo šiuos purškalus stipresnius, pritaikytus ir apsaugai nuo erkių, ir nuo įvairiausių kitų vabzdžių. Saugant nuo erkių save reikia nepamiršti ir vaikų, kurie neretai mėgaujasi buvimo gamtoje, žaidimais pievose. Rekomenduojama gamtoje rengtis baltai ar kuo šviesesniais drabužiais. Tai gali būti neįprasta dėl lengvo purvinimosi, tačiau erkės yra juodos spalvos, todėl ant baltų rūbų bus galima lengvai pastebėti. Kad apsaugoti galvą ne tik nuo saulės, bet ir erkių patekimo ant galvos patartina dėvėti kepurę, o kelnes susikišti į kojines, nes tada erkė neturės galimybės patekti ant kūno, bus apsunkintos galimybės joms rasti patogią įsisiurbimui vietą.

Kad ir kaip gerai būtų pasiruošta erkių atbaidymui, būtina grįžus namo gerai apsižiūrėti visą kūną, apžiūrėti ir savo šeimos narius bei augintinius. Erkės labiausiai siurbiasi į minkštas kūno vietas, todėl daugiausiai dėmesio reikia skirti patikrinant kojas, pažastis, taip pat peržiūrėti ar nėra šių gyvių ant galvos. Neretai erkės įsisiurbia aplink kirkšnis, palei ausis. Šias vietas patiems sunku pamatyti, todėl galite paprašyti namiškių pagalbos.

Auginantiems gyvūnus po kiekvieno pasivaikščiojimo reikėtų peržvelgti kailį. Tai padės rasti neįsisiurbusias erkes, kurios gali nuo gyvūnų peršokti ant žmonių ar namuose esančių baldų, kitų daiktų. Prevencija yra vienas puikiausių būdų išvengti rimtų problemų.

Jei taip nutiko, kad erkė spėjo įsisiurbti būtina ją ištraukti. Ištraukus įsisiurbusią erkę reikia ją sunaikinti, nes ji gali įsisiurbti iš naujo kai tik praalks. Jos kūnas yra labai tvirtas, todėl sutrinti pirštais gali būti pakankamai sunku. Patartina erkę sudeginti, tam galima panaudoti žvakę. Jei netoliese nėra kuo ją sudeginti reiktų stipriai ją suspausti, tai galima padaryti tarp nagų, tačiau galimas pavojus jei odoje yra žaizdelių, nes erkė gali perduoti užkratą per kraują, todėl geriau paimti du kokius nors kietesnius daiktus, pavyzdžiui akmenis ir parazitą tarp jų suspausti bei patrinti, užtikrinant šimtaprocentinį erkės sunaikinimą.

Erkių platinamos ligos yra labai pavojingos, todėl reikėtų ne tik patiems žinoti kaip apsisaugoti nuo erkių, bet ir mokyti vaikus būti atidiems. Reiktų džiaugtis gamta, būti joje, tačiau numatyti ir priemones, kurios padėtų apsisaugoti nuo parazitų, kad vėliau netektų savo pomėgio smagiai leisti laiką gailėtis.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

dovydas2017-05-20, 22:12 o tai tikrai ira

Komentuoti:

Kiek bus 2+4=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")