Kaip pasirinkti profesiją, specialybę?

Grupė: DARBAS, VERSLAS

Kaip pasirinkti profesiją, specialybę?

Profesijos pasirinkimas kiekvienam žmogui yra labai svarbus, juk tai tolimesnio gyvenimo pasirinkimas. Lietuvoje įprasta studijuoti iš karto po mokyklos baigimo, todėl dar mokantis mokykloje reiktų žinoti kur dirbti labiausiai norisi, tuo tarpu kitose Europos valstybėse kiek kitokia tvarka, čia mokyklą baigusieji tampa savanoriais ir dirba įvairius darbus, taip mėgindami rasti tai, kas jiems labiausiai patinka.

Pradedant galvoti kaip pasirinkti profesiją, specialybę pirmiausia reikia nuspręsti ar svarbiau, kad tas darbas būtų mielas ir patinkantis, ar būtų kuo pelningesnis ir paklausesnis. Tiek vienas, tiek kitas pasirinkimas turi ir privalumų, ir trūkumų. Žinoma, geriausia rinktis profesiją kuri yra maloni ir patraukli, taip bus nesunku mokytis, o įsidarbinus neteks gailėtis, kad savęs nerealizuojate. Tačiau ne paslaptis, jog kai kurios mėgstamos specialybės negali atnešti tiek pinigų, kiek reikėtų ar norėtųsi. Dėl šios priežasties kartais pasirenkamos ne tiek patinkančios specialybės, kiek populiarios ir pelningos, tačiau ne visada ši nuostata pasiteisina.

Studijuoti reikia kelis metus, kol gaunama teisė dirbti pagal pasirinktą specialybę, ir pasitaiko atvejų kai per tuos metus tos profesijos paklausa sumažėja, atlyginimai taip pat, dėl to tokie studentai lieka su diplomu, kuris nei vertingas, nei mielas širdžiai. Būtent toks pavyzdys puikiai parodo tai, kad vis tik reiktų rinktis tokią specialybę, kuri yra žmogui miela, nes kartais planai gali kardinaliai pasikeisti ir viskas ko siekta staiga sugriūti.

Dar viena klaidinga nuostata ieškant kaip pasirinkti profesiją, specialybę yra keliavimas tėvų pėdomis. Labai tėvams smagu kai jų vaikai nori dirbti tą patį darbą, tačiau kartais tėvai verčia vaikus daryti tai, kas jiems visai nepatinka. Toks darbas ir studijos atrodys varginančiai ir nuobodžiai. Pasitaiko atvejų kai vaikas nuo mažens žino kuo nori būti, žinoma tokios vaikų užgaidos dažnai pasikeičia, tačiau kai kurie lieka prie savo sprendimo. Tikriausiai šie reti atvejai yra patys geriausi žmogui, nes tai reiškia, kad toks darbas bus pats tinkamiausias visą gyvenimą.

Tie kurie nėra tvirtai apsisprendę kur norėtų studijuoti gali pasinaudoti siūlomomis universitetų programomis apsilankyti mokymo įstaigų atvirų durų dienose, ten bus supažindinama su galimomis specialybėmis, pasakojama apie jų paklausą ir darbo perspektyvas. Taip pat bus galima pasirinkti mokymosi metus, jei tai yra aktualu. Pirmiausia reiktų nuspręsti kokiame mieste norima studijuoti, susižinoti visas tame mieste esančias mokymo įstaigas ir jų siūlomas mokymo programas. Taip susirinkus visą informaciją bus lengviau atsirinkti tai kas labiausiai tinka.

Norint įgyti profesiją greitai, galima rinktis profesines mokyklas, jose ruošiami įvairių profesijų žmonės ir čia dažniausiai reikia mokytis apie 2 metus. Taip greitai įgaunama profesija, tačiau toks diplomas pripažįstamas ne kiekvienoje darbovietėje, o specialybių pasirinkimas gana siauras.

Kartais kyla klausimas kuo skiriasi kolegija nuo universiteto, tai panašios mokymo įstaigos, tačiau diplomas skiriasi. Kolegija išduoda aukštąjį išsilavinimą, bet tai nėra universitetinis išsilavinimas, o universitete baigę studijas gauna aukštąjį universitetinį išsilavinimą. Priklausomai nuo specialybės, reiktų pagalvoti ar tai svarbus skirtumas, ar ne. Dažniausiai didžiausią įtaką tai turi tada kai specialybė yra labai paklausi ir darbuotojų yra daugiau nei darbo vietų. Darbdavys įprastai pirmumą teiks universitetinį aukštąjį išsilavinimą turinčiam žmogui. Mažiau paklausiai specialybei tinka ir vienas ir kitas, nes ten darbuotojų konkurencija mažesnė.

Taip pat reiktų pažymėti, kad kolegijoje studijuojama metais trumpiau nei universitete ir paprastai studijų kaina yra mažesnė, tačiau norint išlyginti studijas po kolegijos reikia universitete studijuoti dar du metus. Priklausomai nuo to ką gyvenime planuojama veikti kai kurie žmonės renkasi studijas kolegijoje, o gavę diplomą ir įsidarbinę tęsia išlyginamąsias studijas ir vėliau renkasi kitas studijų pakopas universitete. Kitaip sakant kolegija kartais suteikia galimybę greičiau gauti darbą.

Pastaraisiais metais pasidarė labai populiaru studijuoti užsienyje. Tam sudaromos sąlygos ir pačiuose universitetuose taikant mainų programas. Tai puiki galimybė praplėsti savo akiratį ir pakeliauti, pažinti kitas kultūras. Pagrindinis reikalavimas studijoms kitose šalyse yra labai geros užsienio kalbos žinios, nors šiuolaikinėje visuomenėje tai dažniausiai ne problema. Įgyta profesija užsienyje atveria platesnes darbo galimybes, galima bandyti įsidarbinti savo arba svetimoje šalyje.

Niekada nereikia skubėti apsispręsti kur studijuoti, visada svarbu gerai apgalvoti kaip pasirinkti profesiją, specialybę, kad ji pilnai tenkintų visus žmogaus poreikius. Nederėtų pamiršti, kad pasirinkta profesija liks visam gyvenimui, todėl ji turi ne tik atnešti pinigų pragyvenimui, bet ir būti miela širdžiai.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 2+5=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")