Kaip parengti verslo planą, projektą?

Grupė: DARBAS, VERSLAS

Kaip parengti verslo planą, projektą?

Verslo plano ar projekto rengimas – ne juokų darbas. Siekiant, kad tai nebūtų veltui sugaištas laikas reikia pasistengti, skirti tam pakankamai dėmesio ir laiko, taip pat reikia ir šiokių tokių žinių, kurios visą tai galėtų palengvinti. Tad jei Jums aktualu kaip parengti verslo planą ar projektą greičiau ir paprasčiau, skaitykite toliau.

Pradėti reiktų nuo supratimo, kam reikalingas verslo planas. Faktiškai jis yra reikalingas kiekvienam naujai pradedama verslui, tačiau vieni verslo planai yra kuriami sau, tai yra, vidiniam įmonės naudojimui, kiti – siekiant pritraukti finansavimą iš šalies, pavyzdžiui, ieškant investuotojų, kreipiantis į verslo skatinimo fondus ar banko prašant verslo paskolos.

Pirmoje vietoje, po titulinio, žinoma, turėtų būti santrauka, kuri skaitančiam verslo planą padėtų susiorientuoti. Joje turėtų būti aiškiai matomas įmonės pavadinimas, atsakingo žmogaus kontaktiniai duomenys, būtina nurodyti ir verslo sritį, kurioje planuojama vykdyti veikla, o jei veikla jau pradėta vykdyti, reikėtų tai paminėti ir aiškiai apibrėžti, kokioje būsenoje ji jau yra (įsigyta būtina technika vykdymui, veikla pilnai pradėta vykdyti, tačiau trūksta lėšų plėtrai bei reklamai ar panašiai, atsižvelgiant į realią situaciją). Toliau būtina trumpai, keliais sakiniais, aprašyti įmonę ir jos planus. Nevenkite istorijos, pabrėžkite stipriausias savo įmonės ir joje dirbančios komandos savybes, kurios gali padėti vykdant veiklą.

Projekto tikslai – itin svarbi detalė. Rengiant verslo planą reikia ne tik aiškiai išdėstyti savo siekius, tikslus, bet, jei verslo planas rašomas išoriniam naudojimui, nurodyti, kokią naudą gali gauti, gaus investuotojas. Nepamirškite ir konkurencijos, rinkos situacijos. Aprašykite savo planuojamo kurti produkto galimybes rinkoje, pasidomėkite ir pateikite informaciją apie konkurentus, apskaičiuokite, kiek klientų gali sulaukti būtent Jūsų produktas. Glaustai apibūdinkite tuos pirkėjus, į kuriuos Jūsų produktas bus orientuotas.

Nepamirškite, kad bus reikalinga reklama. Be reklamos joks produktas negali patekti į rinką pakankamai greitai, todėl glaustai paminėkite planuojamas naudoti reklamos formas, galimybes, planuojamą reklamos naudą. Nurodykite tikslius skaičius, kiek pinigų bus skiriama įvairioms reklamos formoms, kiek iš šios sumos skirsite patys, o kiek norėtumėte, kad skirtų investuotojai.

Kuomet galvojate kaip parengti verslo planą paskolai gauti, papildomai, atskirame paragrafe, nurodykite ir norimos gauti paskolos dydį, kokiam laikotarpiui reikalinga paskola, kokiai sričiai bus panaudoti gauti pinigai, kokios Jūsų įmonės galimybės paskolą grąžinti, taip pat, paminėkite ir tai, kuo galite garantuoti paskolą (įmonės akcijomis, nekilnojamu turtu, kilnojamais įrengimais ar pan.)

Verslo plano santraukoje nepamirškite užsiminti ir apie savo įmonės finansinę būklę, pateikite finansinę ataskaitą už praeitus metus, jei įmonė jau vykdė kokią nors veiklą, o nėra visai naujai sukurta. Pelningai dirbančios įmonės turi gerokai daugiau šansų sulaukti finansavimo tiek iš investuotojų, tiek siekiant gauti banko paskolą.

Baigus santrauką, nesvarbu, tai verslo planas ar projektas finansavimui gauti, reikia plačiau išdėstyti savo planus ir mintis, todėl pereinama į dėstomąją dalį, kurioje būtina plačiau apžvelgti savo verslo idėją. Net ir turėdami pelningą idėją, jei jos nepateiksite tinkamai, ji neatrodys verta dėmesio. Pernelyg išsiplėsti nereikėtų, tačiau reikia pateikti tiek informacijos, kad skaitančiajam kiltų kuo mažiau klausimų.

Rengiant verslo planą taip pat reikėtų paaiškinti galimiems investuotojams, o tuo pačiu ir nustatant sau, kaip vyks veiklos organizavimas, kas gamins produktą, kas juo prekiaus, kaip bus generuojami pardavimai. Taip kartu galėsite įvertinti ir tai, ar turite pakankamai darbo jėgos. Tuo pačiu pateikite ir subrangovų apžvalgą, išsiaiškinkite, ar yra įmonių, su kuriomis galėtumėte bendradarbiauti.

Jeigu teikiate ne paslaugą, o gaminsite produktą, verslo plane nurodykite turimus ar reikiamus įrengimus, kaip juos gausite (pirksite, naudositės išperkamąja nuoma ar tiesiog nuomositės). Nepamirškite nusidėvėjimo! Taip pat, nurodykite ir reikiamas ar turimas patalpas veiklos vykdymui. Apžvelkite savo logistikos galimybes, paminėkite, naudositės kurjerių, sunkiojo transporto, laivybos ar kitų įmonių paslaugomis, o galbūt turite pakankamai savo transporto ar skirsite tam dalį investicijų.

Nepamirškite tiekėjų, kurie tieks Jūsų įmonei žaliavas, iš kurių bus gaminamas produktas. Taip galėsite ir nurodyti planuojamą / galimą produkto savikainą. Nepamirškite paieškoti ir tiekėjų alternatyvų, jei kartais vienas tiekėjas nesutiktų su Jumis bendradarbiauti ar tiesiog iškiltų kokių nors bėdų (bankrotas, prastos kokybės žaliavos ir pan.)

Personalas – taip pat labai svarbus. Suskaičiuokite, kiek darbuotojų dirba šiuo metu, kiek iš jų dirbs konkrečiai su kuriamu produktu, kiek reikės papildomai samdyti. Naujų darbo vietų sukūrimas daugeliui investuotojų atrodo patrauklus, vertingas, tad jei planuojate samdyti bent keletą papildomų žmonių – būtinai apie tai užsiminkite. Nepamirškite nurodyti ir planuojamų darbo užmokesčių (geriausia nurodyti darbo vietos kainą).

Pabaigoje būtinai pateikite finansinį planą. Gerame verslo plane ar rengiamame projekte tai viena svarbiausių dalių. Finansiniame plane turi atsispindėti Jūsų planuojamos išlaidos, tarp kurių nekilnojamo turto nuomos ar įsigijimo išlaidos, kito ilgalaikio, taip pat trumpalaikio turto išlaidos, darbo užmokesčiai, žaliavų kainos, kitos įvairios sąnaudos, kurių galite patirti, pavyzdžiui, reprezentacinės dovanos, renginiai. Greta turėtų atsispindėti ir planuojamos pajamos iš kuriamo produkto, o jei kuriama jų serija – iš kiekvienos serijos. Be visa to, pateikite ir finansavimo šaltinius.

Žinodami kaip parengti verslo planą ar projektą galėsite tikėtis finansavimo, partnerystės ar investicijų, o taip pat ir Jums patiems bus lengviau siekti aiškiai užsibrėžtų tikslų, turėsite suvokimą, kiek kas gali kainuoti, kiek pajamų ir pelno galima tikėtis, todėl teigiama, kad verslas, kurio kūrėjai parengia geros kokybės verslo planą veikia kur kas sėkmingiau nei verslai sutaupę šiek tiek laiko verslo plano rengimui.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Toma2018-09-26, 23:07 Neturint tinkamu ziniu, remiantis vien metodiniais patarimais, verslo planas gali buti ne itin patrauklus bankams ar investuotojams. Todel manau verciau pasamdyti tikra tos srities specialista ://iprocess.lt/kodel-konsultantai/4593570407 ir gauti maksimaliai patrauklu verslo plano varianta.

Komentuoti:

Kiek bus 3+4=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")