Kaip, kada ir kam reikia deklaruoti pajamas?

Grupė: DARBAS, VERSLAS

Nemažai žmonių gavę įvairių pajamų pasimeta, nes nežino ar jas reikia deklaruoti, ar nereikia, nežino, kada vyksta deklaravimas ir kaip deklaruoti pajamas, ką reikia pildyti, kur vykti, kokius dokumentus paruošti. Iš tiesų pajamų deklaravimas nėra toks sudėtingas kaip gali atrodyti iš šalies, todėl tereikia visą informaciją perprasti ir ja pasinaudoti deklaracijos pildymo metu.

Pats paprasčiausias būdas deklaruoti pajamas – internetinė Valstybinės mokesčių inspekcijos deklaravimo sistema, kurioje ne tik patogu užpildyti privalomą deklaraciją, bet ir kartu pateikiama svarbiausia informacija, pildymo instrukcijos. Kitas būdas yra vykti į mokesčių inspekcijos filialą ir pildyti su darbuotojų pagalba. Toks būdas tinka tiems, kurie sunkiai sugeba naudotis kompiuteriu ir internetu ar tiems, kuriems kyla papildomų klausimų.

Verta žinoti ir tai, kad ne bet kam reikia deklaruoti pajamas, o tik kai kuriems žmonėms. Visų pirma, pajamų deklaracija yra būtina tiems, kurie užsiima individualia veikla, taip pat turi ūkį ir iš jo gauna kokias nors pajamas. Būtinybę deklaruoti pajamas turi ir tie, kurie gavo bet kokių pajamų iš parduoto, išnuomoto ar kitaip perleisto turto, nepriklausomai nuo to, ar tas turtas yra kilnojamas (transporto priemonė), ar nekilnojamas (būstas). Taip pat, net ir pardavus neregistruojamą turtą (baldus, kompiuterius), jei šių vertė ir gautos pajamos viršijo 2300 eurų ribą.

Žmonėms, kurie per metus gavo didesnės vertės (daugiau nei 2300 eurų) dovanų, kaip laimėjo pinigų loterijose, žaidė ir gavo pajamų iš azartinių lošimų, turėjo darbo santykių su užsienio įmonėmis ar asmenimis.

Verta žinoti, kad pajamų deklaravimas tai nėra vien tik po to sekantis mokesčių mokėjimas. Gyventojams, kurie nori susigrąžinti pajamų mokesčio permoką (pasikeitus ir tinkamai nenurodžius NPD (neapmokestinamų pajamų dydžio) ar nepasinaudojus papildomu NPD auginant vaikus, taip pat turint paskolą, mokant už mokslą ir kitose situacijose) taip pat reikia deklaruoti pajamas, priešingu atveju nepavyks susigrąžinti permokos.

Dažnam piliečiui susirūpinusiam deklaravimu kyla dar vienas klausimas – kada deklaruoti pajamas. Metinės gyventojų pajamų deklaracijos yra pildomos iki gegužės 1 dienos, už praėjusius kalendorinius metus. Per anksti skubėti taip pat nėra ko, kadangi kovo mėnesio viduryje dažniausiai pateikiamos preliminarios deklaracijos (jas galima rasti elektroninėje deklaravimo sistemoje, Valstybinėje mokesčių inspekcijoje), kurios gerokai palengvina deklaracijos procesą.

Be pajamų deklaracijų dar gali būti privalomos ir turto deklaracijos. Deklaruoti savo turtą turi visi valstybės tarnautojai, taip pat tie, kurie siekia socialinių paramų ar valstybės teisinės pagalbos. Kitiems asmenims turto deklaracijų pateikinėti nėra nei būtinybės, nei poreikio.

Taigi, jei esate vienas iš tų kam reikia deklaruoti pajamas ar turtą, nepamirškite to atlikti iki gegužės 1 dienos, taip būsite tikri, kad neteks mokėti jokių delspinigių, baudų ar sulaukti kitokių nemalonumų.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 5+2=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")