Kaip vyksta gimdymas?

Grupė: SVEIKATA

Kaip vyksta gimdymas?

Naujagimio atėjimas į mūsų pasaulį yra vienas labiausiai jaudinančių dalykų gyvenime. Tačiau dauguma moterų labai bijo gimdymo, nes tai yra skausmingas procesas, o taip pat ir gana pavojingas. Šiandieninė medicina yra labai toli pažengusi, jau retai kada gimdymo metu miršta motina arba vaikas, tai dažniausiai atsitinka tik dėl labai rimtų priežasčių.

Visame pasaulyje jau labai seniai yra organizuojami kursai nėščiosioms, kur būsimoms mamoms suteikiama naudinga informacija apie gimdymo procesą, maitinimą ir rūpinimąsi naujagimiu. Mamos gali ant lėlių pasimokyti vaiką pervystyti, sužinoti kaip vyksta gimdymas, pabendrauti su kitomis mamomis. Taip pat iškilus klausimams gali pasikonsultuoti su specialistu. Modernios ligoninės siūlo įvairias gimdymo galimybes, galima gimdyti vandenyje arba paprašyti nuskausminimo. Jei yra būtinybė gali būti daromas ir Cezario pjūvis.

Pats gimdymas trunka gana neilgai, kai prasideda reguliarūs sąrėmiai pilnai atsiveria gimdos kaklelis ir vaikas gimsta. Tai trunka nuo 10 min. iki 1 val. Tačiau visas gimdymas skaičiuojamas kiek kitaip. Jis įprastai trunka apie 12 valandų. Gimdymas turi kelias stadijas. Iš pradžių kelios dienos iki gimdymo pasišalina gleivių kamštis. Jos visą nėštumą saugo vaisiaus vandenis, taip pat užkerta kelią į gimdą patekti bakterijoms. Prieš prasidedant sąrėmiams gali nutekėti vandenys, tačiau tai labai individualu dalykas, vienoms jie nuteka ankščiau, kitoms jau prasidėjus gimdymui. Tačiau jei nubėgo vandenys labai svarbu kreiptis pagalbos į gydytojus, nes nubėgę vandenys rodo kad vaisiaus galva jau yra patekusi į gimdos kaklelį ir gali bet kurią sekundę prasidėti gimdymas. Taip pat pasitaiko, kad vaisius lieka be vandens, o gimdymas neprasideda, tada reikalingas skatinimas, kitaip kils pavojus tiek vaikui, tiek ir mamai. Paruošiamieji sąrėmiai gali būti visą nėštumą, taip organizmas reaguoja į svetimkūnį, tačiau svarbu stebėti tikruosius sąrėmius, kurie yra gimdymo pradžia. Sąrėmių pagalba pradeda atsidarinėti gimdos kaklelis, kad vaikas galėtų gimti. Tikrieji sąrėmiai turi palaipsniui pradėti dažnėti, tai paprastai stiprus skausmas apatinėje pilvo dalyje, gali būti jaučiamas ir nugaroje. Sąrėmiai turi kartotis kas 1-2 minutes ir trukti nuo 60 iki 90 sekundžių. Kol sąrėmiai kartojasi rečiau galima į ligoninę neskubėti, o pasistengti atsipalaiduoti namuose. Sąrėmių skausmą numalšinti padeda šilta vonia, vaikščiojimas, taip pat patartina užsiimti sau mėgstama veikla, kad nukreipti mintis nuo skausmo. Ligoninėje galima prašyti nuskausminimo. Vaistai bus suleidžiami į stuburo nervą ir skausmas nebebus jaučiamas. Tačiau pasitaiko kai nuskausminimas veikia tik kelias minutes, o daugiau jo leisti negalima, nes tai ne tik užslopina motinos nervus, bet slopinimą gauna ir vaikas, todėl nuo per didelis kiekis nuskausminamųjų gali pakenkti vaikui.

Gimdos kaklelis turi atsiverti nuo 0 iki 10 centimetrų, todėl tai labai sunkus darbas organizmui. Sąrėmiai bus jaučiami iki pat vaiko gimimo, nes jie padeda stumti vaisių gimdos kakleliu. Kai jau prasideda reguliarūs sąrėmiai ir gimda pakankamai atsivėrusi pradedamas gimdymas, vaisius pradeda slinkti gimdos kakleliu ir galiausiai gimsta. Antrasis etapas yra labiausia laukiamas, nes galiausiai susitinkama su savo naujagimiu. Tik gimęs kūdikis paduodamas motinai, kad jį pamaitintų ir susipažintų. Ir galiausiai prasideda paskutinis etapas, kuris vadinamas placentiniu. Šis etapas pats trumpiausias, tai gimdos išsivalymas, iš motinos kūno pasišalina placenta ir gydytojai pasirūpina sutvarkyti viską, kad būtų sustabdytas kraujavimas. Nors ir trumpiausias šis etapas, bet motinai jis yra pats pavojingiausias, nes pasišalinus placentai netenkama daug kraujo, todėl svarbu kuo greičiau sustabdyti kraujavimą. Taip pat prieš gimdymą yra stebima kraujo kokybė, kad netrūktų geležies ir kitų medžiagų.

Dažnai nėsčiosios žinodamos kaip vyksta gimdymas paniškai bijo sąrėmių skausmo, todėl prašo, kad būtų daroma Cezario pjūvio operacija. Ši operacija atliekama jei numatomos komplikacijos gimdymo metu, tačiau dabar jau populiaru ją atlikti ir pageidaujant gimdyvei. Operacijos metu yra taikoma pilna arba dalinė nejautra, tai renkasi pati gimdyvė arba, jei yra būtinybė, paskiria gydytojas. Paprastai privalomai skiriama pilna narkozė jei yra labai komplikuotas gimdymas, o dalinė nejautra skiriama priverstinai jei vaisius yra silpnas ir yra pavojus, kad vaistai gali jam pakenkti. Cezario pjūvio operacijos metu yra įpjaunama skersai arba išilgai apatinė pilvo dalis, praplėšiamas vaisiaus vandenų pūslė ir ištraukiamas vaikas. Tada nukerpama virkštelė ir pašalinama placenta, išvaloma gimda ir viskas susiuvama. Pati operacija atliekama labai greitai, tačiau po operacijos moteris dar parą negali jaustis pilnavertiškai, apie 7 valandas negalima vaikščioti, taip pat gimdyvė yra nuolat stebima, kad būtų stabilus pulsas ir kvėpavimas. Kitą parą jau galima po truputį pradėti vaikščioti, valgyti, rūpintis naujagimiu. Dažniausiai po gimdymo naudojant Cezario pjūvio operaciją daugiau nerekomenduojama gimdyti natūraliu būdu, laukiantis kito vaiko vėl naudojamas Cezario pjūvis.

Kad ir kaip gąsdinančiai atrodytų natūralaus gimdymo skausmai, tiek gimdyvei, tiek naujagimiui yra daug geriau kai kuo mažiau medicina liečia natūralius gamtos procesus. Po Cezario pjūvio operacijos vaikai linkę labiau į hiperaktyvumą, dėmesio trūkumo sutrikimus ir panašias bėdas. Savaime suprantama, kad siekiant išsaugoti gyvybę reikia išmėginti visus įmanomus būdus, tačiau neverta tuo piktnaudžiauti. Į gimdymą reikia žiūrėti atsakingai, bet bijoti šio proceso nereikėtų.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 8+1=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")