Kaip rašyti autobiografiją, charakteristiką?

Kaip rašyti autobiografiją, charakteristiką?

Parašyti savo autobiografiją ar buvusio darbuotojo charakteristiką – nemenkas iššūkis, kurį įgyvendinti ne visiems pasiseka labai gerai. Taigi, kaip rašyti autobiografiją ar kaip parašyti charakteristiką, kad jos būtų vertos dėmesio, o ne tik veltui sugaištas laikas, kurio tikrai prireikia nemažai.

Kaip rašyti autobiografiją?

Autobiografija iš dalies labai primena motyvacinį laišką, kadangi tai savęs apibūdinimas, kuris dažniausiai naudojamas darbinantis ar siekiant dalyvauti kokiame nors projekte, konkurse. Taigi ir dauguma rekomendacijų bei patarimų kaip rašyti autobiografiją tiks motyvacinio laiško rašymui.

Pradėti autobiografijos rašymą derėtų nuo Jūsų įgyto išsilavinimo bei darbo patirties. Tai yra vieni svarbiausių dalykų, kurie aktualūs tam, kuris skaitys šį Jūsų kūrinį. Skirkite laiko apibūdinti ne tik savo patirtį, bet ir patį darbą. Įvardinkite tai, kas Jums jame patiko, kas nelabai, ką norėjote keisti, o gal ir pakeitėte. Nepamirškite paminėti to, ką išmokote dirbdami, kokius įgūdžius pagerinote ar įgijote. Jei autobiografiją rašote bandydami užimti kokią nors darbo vietą, apibūdinkite savo norimą darbą, atskleiskite ir savo ateitis planus, po metų, dviejų ar net penkių.

Dažnu atveju autobiografijos rašymas skaidomas į keturias dalis: asmeniniai duomenys, buvusios darbovietės ir įgyta patirtis, išsilavinimas, tikslai ar ateities planai. Kartais kartu pridedamos ir rekomendacijos, tačiau daugeliu atvejų jos nėra būtinos ir reikalaujamos, kadangi neretai jos nėra labai objektyvios.

Asmeniniai duomenys

Rašydami autobiografiją nurodykite tikslius savo duomenis, tai yra, vardą, pavardę, gimimo datą, adresą bei kontaktinius duomenis (telefono numerį bei elektroninio pašto adresą). Ūgis, svoris ir panašūs duomenys retai ką domina, tad jų nurodyti nėra prasmės. Žinoma, jei darbinatės ar ruošiatės dalyvauti ten, kur tai gali būti svarbu, tuomet nederėtų šių duomenų slėpti. Duomenys apie šeiminę padėtį taip pat neturėtų būti pateikiami rašant autobiografiją. Apie turimus vaikus verta užsiminti tik tuomet, jei planuojate įsilieti į veiklą, kurioje tektų daug laiko dirbti būtent su vaikais.

Darbovietės bei įgyta patirtis

Visas darbovietes pravartu surašyti atsižvelgiant į tai, kada kokioje dirbote, pradedant nuo paskiausios. Nurodant darbo vietas reikia įmonės pavadinimo, tikslių Jūsų pareigų (jei pareigos gali skambėti nesuprantamai – trumpai jas pristatykite, paaiškinkite), įsidarbinimo laiką. Verta truputėlį ir pristatyti savo darbą, užimtas pareigas ir atliktas užduotis, papildant tai darbovietėje įgyta naudinga patirtimi. Jei Jūsų darbo patirtis ypač spalvota, plačiau apžvelkite tik tas darbovietes, kuriose dirbote ilgiau ar kurios yra susijusios su kandidatuojama darbo vieta, konkursu ar projektu. Be to, paaiškinkite, kodėl sąraše tiek daug darboviečių.

Išsilavinimas

gytas išsilavinimas yra labai svarbus daugelyje vietų ir situacijų. Baigusieji aukštąjį mokslą turėtų kalbėti tik apie jį, tuo tarpu nebaigusiems universiteto ar kitos aukštosios mokyklos vertėtų įvardinti savo vidurinio mokslo įstaigą. Jei tik dabar baigėte mokyklą, galite įvardinti savo vidurkį, pabrėžti, kurie dalykai Jums sekėsi geriausiai, kurie labiausiai patiko. Ypač, jei tie dalykai glaudžiai susiję su objektu, dėl kurio rašoma autobiografija.

Išsilavinimą puikiai papildo ir įvairūs mokymai, seminarai ir konferencijos, todėl nevenkite paminėti ir jų. Dar geriau jei turite tai patvirtinančius pažymėjimus, diplomus ar kitus dokumentus. Dažnai galvojantys kaip rašyti autobiografiją šiuos priedus pamiršta.

Tikslai bei ateities planai

Išsikelkite konkrečius tikslus, ateities planus, susijusius su savo karjera. Tai labai pravartu tiek Jums patiems, tiek padės skaitančiajam įvertinti Jūsų noro bendradarbiauti rimtumą. Žmonės su aiškiais tikslais ir ateities planais vertinami daug geriau nei neturintys jokių planų ar nematantys ateities perspektyvų. Žinoma, apie gyvenimą senatvėje dėstyti tikrai neverta, tačiau artimiausių metų planai tikrai nesugadins autobiografijos vaizdo.

Kaip rašyti charakteristiką?

Kuomet tenka aprašyti ne savo biografiją, o kieno nors kito, tai vadinama charakteristika. Dažniausiai tai tenka viršininkams, tačiau kaip rašyti charakteristiką pravartu žinoti visiems, niekada negali žinoti, kad gali prireikti tokių žinių.

Charakteristikoje reikia pernelyg neišsiplėsti, nurodyti faktus (aprašomojo vardą, pavardę, eitas pareigas ir pan.), apibūdinti, kaip žmogus žiūri į darbą, gautas užduotis, darbui naudingas ar žalingas asmenines savybes. Dažniausiai charakteristika yra naudojama kaip rekomendacija, todėl vertėtų į tai atsižvelgti ir pateikti tik tą informaciją, kuri yra naudinga skaitančiajam. Be to, nevertėtų išsiplėsti ir viršyti vieno puslapio apimties.

Bandant perprasti kaip rašyti autobiografiją, charakteristiką vertėtų nepamiršti ir kelių esminių taisyklių, kurios yra labai universalios. Visų pirma, pamirškite senus laikus ir rašykite tik kompiuteriu. Ranka rašytą tekstą gerokai sunkiau perskaityti, jis neatrodo formaliai, profesionaliai. Stenkitės reikiamą informaciją sutalpinti viename puslapyje, to tikrai turėtų pakakti. Be to, nemeluokite ir nepagražinkite – anksčiau ar vėliau dėl to gali tekti gailėtis, nes tiesa labai greitai išaiškėja.

Parašyti autobiografiją ar charakteristiką nėra labai sunku, tik pirmas kartas gali būti kiek sudėtingesnis, tačiau šie patarimai turėtų Jus užvesti ant kelio ir palengvinti vargą. Parašę duokite paskaityti savo artimiesiems ar bendradarbiams, kurie galėtų įvertinti, o galbūt papildyti Jūsų kūrinį, pastebėtų klaidas, kurių šiukštu neturėtų būti tokio tipo dokumentuose.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Biografijos.lt2017-12-07, 18:44 Šis straipsnis tikrai geras ir aiškus.
vc2017-01-15, 19:25 aisku

Komentuoti:

Kiek bus 4+8=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")