Kaip patikrinti tranzistorių?

Grupė: NAMAI, BUITIS

Kaip patikrinti tranzistorių?

Tranzistorius praeitame amžiuje suteikė daug galimybių elektronikoje, už tai jo išradėjai buvo apdovanoti Nobelio premijomis, o net ir pasikeitus technologijoms, joms sparčiai tobulėjant, šie vis dar plačiai naudojami sustirpinti elektroniniams signalams. Tačiau kaip ir kiekviena elektronikos dalis, tranzistoriai kartais veikia netinkamai, todėl labai svarbu žinoti kaip patikrinti tranzistorių ir tai padaryti dar prieš jį įlituojant į schemą, plokštę.

Puikiausia priemonė tikrinimui – multimetras, turintis tranzistoriaus tikrinimo galimybę. Tokiuose testeriuose papildomai yra hFE raidės prie kurių tikrinimo galimybė. Rusiškam senam tranzistoriui reikalinga ta pusė, prie kurios parašyta NPN bei raidės E, B ir C (emiteris, bazė ir kolektorius). Šie tranzistoriai vadinami n-p-n tipo ir jų galima rasti įvairiuose senesniuose elektronikos prietaisuose, pavyzdžiui lempinio tipo televizoriuose, rusiškuose radijuose.

Prijungus tranzistorių prie multimetro šis turi parodyti jų stiprinimo koeficientą. Tranzistoriui tai yra esminis rodiklis, kuris daro tiesioginę įtaką visos sujungtos schemos darbui – jei stiprinimas bus per silpnas schema neveiks. Tačiau verta žinoti, kad tranzistoriai nėra labai tikslūs ir jų koeficientas, net to paties modelio, gali skirtis iki kelių kartų.

Jeigu Jums reikia patikrinti naujesnius, vadinamus vakarietiškus ar šiuolaikiškus tranzistorius, taip pat galite pasinaudoti multimetru, kuris turi tokią funkciją (pirkdami multimetrą testavimui pasidomėkite, kokius tranzistorius jis gali pamatuoti ir patikrinti).

Be multimetro tranzistoriai taip pat tikrinami ir ommetru. Tačiau toks tikrinimas gali būti nelabai efektyvus, kadangi matuojama tik varža, o ne tranzistoriaus sustiprinimas, kuris yra daug svarbesnis parametras. Matuojant varžą bus galima tik sužinoti, ar tranzistorius yra veikiantis, ar jau visiškai nefunkcionalus, tačiau kaip gerai jis veikia ir ar tinka konkrečiai schemai sužinoti nepavyks (pasitaiko išimčių).

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 1+2=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")